Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mārtiņdienu svin Bauskas bērnudārzā «Pasaulīte» 1

Kopā ar ģimeni, audzinātājām un folkloras kopu «Vecsaule» Bauskas bērnudārza «Pasaulīte» vecākā grupiņa «Zīļuki» piektdienas, 9. novembra, vakarā devās Mārtiņdienas ķekatās. Kā jau šajos svētkos pienākas, tad vakara gaitā viens no visbiežāk godinātajiem tēliem, protams, bija gailis. Tas tika izmantots gan masku noformējumā, gan pieminēts arī tautasdziesmās. Šoreiz galdā gan viņu neviens nelika, toties bērni tika pie ne mazāk garda našķa – cukurgailīšiem. Rotaļās un dančos tika arī piesauktas pūces, zvirbuļi un citi putni.Tikpat svarīgi ir pieminēt rudenī novākto ražu. «Zīļuki» rādīja gan to, kā senie latviešu zemnieki ar spriguļiem kūla labību, gan to, kā mūsdienās šo darbu izdara ar kombainu. Pēc tam klātesošie imitēja maizes cepšanu, pieaugušie tika aicināti mesties straujajā «Pankūku» dejā. Viņiem piebiedrojās arī mazie dancotgribētāji, kurus nav tik viegli nogurdināt, jo kājas kustējās vēl ilgi pēc dejas beigām. Bija arī Mārtiņdienai raksturīgie cienasti – pīrāgi un pupas, kas tika novērtētas par īpaši gardām.Baušķeniece Vēsma atklāja, ka mājās Mārtiņdiena netiek īpaši svinēta, jo jaunā paaudze folkloru tik augstu netur, taču viņa novērtē audzinātāju centienus iepazīstināt bērnus ar seno latviešu kultūru: «Ja to nepasniegs kā vēstures stundu, bet kā kaut ko interesantu, tikmēr folklora noteikti nekur neizzudīs.»«Zīļuku» audzinātāja Daiga Krūmiņa stāsta, ka viņas mērķis bija parādīt gan bērniem, gan viņu vecākiem, ka svētkus var nosvinēt arī tautiski un tas nemaz nav sarežģīti: «Kaut kā iegājies, ka pēdējā laikā arvien lielāku popularitāti iekaro ārzemju Helovīni. Viņiem ir skeleti un citi mošķi, bet mums taču ir tas pats. Vakara gaitā ikviens varēja izdejoties ar Nāvi vai Raganu.»Ieplānots, ka tautiski ar vēl lielāku vērienu bērnudārzā tiks nosvinēti arī Ziemassvētki.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

kika

Man žēl, ka Gada skolotājs atbalsta lietas bērnudārzā, kas ir no 'Šausmu filmu repertuāra! Vai tiešām to tagad sauc par ''tradīciju''?Varbūt ir jāsāk ar audzinātāju izglītošanu?

pirms 5 gadiem, 2012.11.14 08:28

Kultūra un izklaide