Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Alga «uz rokas» sasniegusi 2007.gada līmeni 3

Strādājošo pirktspēja jeb alga "uz rokas", ņemot vērā arī cenu izmaiņas, turpina uzlaboties - šogad otrajā ceturksnī tā bija par 5,2% lielāka nekā pirms gada, tādējādi sasniedzot 2007.gada līmeni.

Pirktspēja gan joprojām ir ap 6% zemāka nekā 2008.gadā, norāda "Swedbank" vecākā ekonomiste Lija Strašuna.

"Swedbank" ekonomisti šogad vidējo bruto algas izaugsmi prognozē nedaudz virs 4%. Ņemot vērā inflācijas tendences un nodokļa sloga mazināšanos, proti, mazāks iedzīvotāju ienākuma nodoklis kopš janvāra un nedaudz lielāki atvieglojumi par apgādājamajiem kopš jūlija, strādājošo pirktspējas kāpums šogad varētu sasniegt vidēji ap 4,6%.

Algu izmaiņas joprojām diezgan daudz atšķiras gan nozaru, gan kvalifikāciju starpā. Lai arī algas tiek palielinātas arvien plašākai strādājošo daļai, tas, kuriem darbiniekiem un par cik daudz, atkarīgs no uzņēmumu finanšu situācijas, darbinieku pieejamības, esošo darbinieku kvalifikācijas un sasniegtajiem rezultātiem.

Centrālās statistikas pārvaldes šodien publiskotie dati rāda, ka bruto algu kāpums kopumā saglabājas diezgan mērens, lai arī izskatās, ka pēdējos dažos ceturkšņos tas ir paātrinājies, vērtē "Swedbank" ekonomisti. Šī gada otrajā ceturksnī vidējā bruto alga bija par 4,7% lielāka nekā pirms gada. Visstraujākais kāpums pēdējā gada laikā bija novērojams ieguves rūpniecībā - par 15%, būvniecībā - par 9% un valsts pārvaldē - par 9%.

Bankas ekonomistu vērtējumā, "mazliet dīvains" ir vidējās algas kritums transportā - tas galvenokārt noticis gaisa transportā, kur šī gada otrajā ceturksnī vidējā bruto alga bija par 9% zemāka nekā pirms gada, lai arī tā joprojām ir vislielākā valstī - 1691 lats. Citās lielākās nozarēs vidējās algas pakāpeniski pieaug.

Kā ziņots, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem vidējā darba samaksa pirms nodokļu nomaksas šā gada otrajā ceturksnī bija 503 lati jeb par 4,7% vairāk nekā pērn atbilstošā laika posmā. Salīdzinot ar šā gada pirmo ceturksni, bruto darba samaksa valstī auga par 3,8%.

Privātajā sektorā bruto darba samaksa šā gada otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar otro ceturksni pērn auga straujāk nekā sabiedriskajā - par 5,3% jeb no 459 līdz 483 latiem.

Sabiedriskajā sektorā kāpums bija 3,9% - no 520 līdz 540 latiem, no tā vispārējās valdības sektorā kāpums ir 5,2% - no 466 līdz 491 latam. Vispārējās valdības sektors ietver valsts un pašvaldību iestādes, sociālās apdrošināšanas fondu, valsts un pašvaldību kontrolētos un finansētos komersantus.

Mēneša vidējā neto darba samaksa šī gada otrajā ceturksnī bija 361 lats.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

bl

300 uz papīra---------------200 uz rokas!!!!!!!!!!Sities kaut nost!!!!!!!!!!!!

pirms 4 gadiem, 2013.08.30 20:14

pankūks

Bļāviens, kam sasniegusi?????? Dažiem tur...augšā...izredzētajiem??????? Man toč nē!!!!!!!! Ko var gvelzt, riebjas!

pirms 4 gadiem, 2013.08.31 10:02

dans

man ka maksaja 5 gadus atpakal ta i tagad,viss neoficali alga konverte!

pirms 4 gadiem, 2013.09.02 12:28

Latvijā un pasaulē