Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Cenu samazinājums būs īslaicīgs 2

Pretēji gaidītajam, patēriņa cenas novembrī, salīdzinot ar pērnā gada novembri, atkal samazinājušās, taču samazinājums būšot īslaicīgs, uzskata "Swedbank" ekonomiste Kristilla Skrūzkalne.

Viņa norāda, ka lielāko pārsteigumu novembrī sagādājušas pārtikas cenas, kas mēneša griezumā samazinājās par 0,8%, pārtikas cenu kritums novembrī ir netipisks, ierasti cenas nedaudz pieaug dārzeņiem un augļiem sezonalitātes dēļ.

Šajā novembrī ievērojamais cenu kritums varētu būt daļēji saistāms ar pirmssvētku akcijām pārtikas veikalos. Lētāka bija maize, piens, olas, cukurs, arī atspirdzinošie un alkoholiskie dzērieni.

Arī pārtikas cenas pasaulē šogad ir samazinājušās, pēc "The Economist" pasaules izejvielu datiem pārtikas, cenas novembrī ir teju par 17% zemākas nekā pērn, novērojams graudu un cukura cenu kritums. Tādējādi lētākas pārtikas cenas pasaulē varētu būt ļāvušas vietējiem ražotājiem un mazumtirgotājiem samazināt pārtikas cenas Latvijas veikalu plauktos, skaidro Skrūzkalne.

Viņasprāt, patēriņa cenu kritums šogad daļēji saistāms ar cenu samazinājumu daudzām izejvielām pasaulē, turklāt kā bonuss šim faktoram bija negaidīti spēcīgais eiro kurss pret dolāru, tādējādi padarot importētās izejvielas vēl lētākas.

Taču arī pašmāju ietekme uz cenām bijusi ļoti mērena. Lai gan ir manāms cenu kāpums pakalpojumiem, kas ir vairāk atkarīgi no vietējiem faktoriem, piemēram, darbaspēka izmaksām, kas šogad ir augušas, arī tas ir bijis mērens, gada griezumā pakalpojumi ir vien par 1% dārgāki, preču cenas tikmēr samazinājušās par 0,9%.

Ekonomiste prognozē, ka decembrī saglabāsies patēriņa cenu gada deflācija, tādējādi šogad kopumā patēriņa cenas varētu būt aptuveni tādā pašā līmenī kā pērn. Nākamgad gaidāms straujāks cenu kāpums, piemēram, mērena izejvielu cenu kāpuma dēļ, elektroenerģijas tirgus liberalizācijas mājsaimniecībām dēļ, bet tas nepārsniegs 3% atzīmi.

Kā ziņots, vidējais patēriņa cenu līmenis 2013.gada novembrī, salīdzinot ar 2012.gada novembri, samazinājies par 0,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Precēm cenas samazinājās par 1%, bet pakalpojumiem pieauga par 1%.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,1%.

Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2013.gada novembrī, salīdzinot ar 2012.gada novembri, bija degvielas un pārtikas preču cenu pazeminājumam, kā arī pakalpojumu cenu nelielam pieaugumam.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Murgs

Parādiet man tos veikalus kur ir cenu samazinājums!!!!!!!!!!!!!!

pirms 4 gadiem, 2013.12.10 22:48

doma

var jau teikt ka cenas celsies bezgalīgi, bet ja nebūs kas pērk, tāpat dabūs nolaist cenas, jo šis murgs jau bija laikus iepriekš, kad kafija Dolmayer visu laiku maksāja ap 7,89 Ls par paku, bet tagad jau kur tas laiks kad augstāk par 5,90 nav uzkāpusi, tā ka var jau baidīt ar cenu kāpumu, bet vai BŪS PIRKTSPĒJA, tāds ir galvenais jautājums?????

pirms 4 gadiem, 2013.12.11 16:36

Latvijā un pasaulē