Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

EP deputāti aicina aizstāvēt Lietuvu pret Krievijas spiedienu

Pēc Krievijas lēmuma aizliegt piena produktu importu no Lietuvas «Bauskas Dzīve» saņēma vēstuli no Eiropas Parlamenta (EP) deputātes Sandras Kalnietes biroja. EP deputāte Sandra Kalniete uzskata, ka šis aizliegums kārtējo reizi apliecina, ka Krievija izmanto ekonomiskos un tirdzniecības jautājumus savu ģeopolitisko mērķu sasniegšanai.

Šāda rīcība pret ES prezidējošo valsti mēnesi pirms Austrumu partnerības galotņu tikšanās ir izaicinošs mēģinājums parādīt spēku, uz kuru Eiropai ir jāatbild vienotā un stingrā balsī, pārliecināta Latvijas deputāte.

Sandra Kalniete: «Daudzi Latvijas zemnieki savu pienu pārdod pārstrādātājiem Lietuvā, tādēļ Krievijas aizliegums var negatīvi ietekmēt arī mūsu lauksaimniecību. Kopš 2004.gada šī ir jau nez kurā reize, kad Krievija ķeras pie kāda iegansta, lai izdarītu ekonomisku vai politisku spiedienu uz kādu Austrumeiropas valsti. Taču šī ir pirmā reize, kad Krievijas upuris ir ES prezidējošā valsts. Tāpēc šoreiz Eiropas dalībvalstīm jāsaņemas solidārai un apņēmīgai rīcībai, jo mēs nezinām, kura no mums nākamā cietīs no Krievijas spiediena. Nevajag aizmirst, ka arī Krievijai ir intereses Eiropā.»

Kā ziņo aģentūra LETA, 8. oktobrī par Krievijas diskriminatīvo attieksmi pret Lietuvas pārvadātājiem otrdienas vakarā izteikuši Eiropas Parlamenta (EP) deputāti. Krievijas rīcība pret Lietuvu met izaicinājumu visai Eiropas Savienībai (ES), tādēļ arī uz to jāreaģē visai Eiropai - šādu pārliecību viņi pauduši debatēs.

"Ko domās pasaule, ja ES neaizstāvēs savu prezidētājvalsti?" vaicājis EP Eiropas Konservatīvo un reformistu grupas deputāts Roberts Zīle, kura vārdi citēti EP Preses dienesta lietuviešu redakcijas paziņojumā.

"Vai nu Krievijas valsts institūcijas atļaujas patvaļu, vai arī Krievija augstākajā līmenī pārkāpj savas starptautiskās saistības," spriedusi šīs frakcijas deputāte Radvile Morkūnaite-Mikulēniene, mudinot Eiropu būt modrai. "Spiediens, ko Lietuva izjūt tādēļ, ka tā ir visas Austrumu partnerības lokomotīve, ir pārbaudījums visai ES solidaritātei." Aicinot uz nelielu solidaritātes žestu, viņa piedāvājusi kolēģiem nogaršot lietuviešu sieru, kura eksportu tikko aizliegusi Krievija.

Eiropas tautas partijas frakcijas deputāts no Vācijas Daniels Kaspari mudinājis vērtēt Krievijas rīcību ne tikai kā ekonomisku jautājumu, apzinoties, ka patiesībā Maskava cenšas torpedēt ES Austrumu partnerības politiku.

Deputāts no Lietuvas Leonīds Donskis, kas pārstāv Liberāļu un demokrātu aliansi, Krievijas rīcību uzskata par "atriebības akciju" - proti, Maskava soda Lietuvu par novembrī Viļņā gaidāmo Austrumu partnerības samitu. Viņš atgādinājis Padomju Savienības 1990.gada ekonomisko blokādi pret Lietuvu, kas tikko bija pasludinājusi neatkarības atjaunošanu, un uzsvēris, ka tagad Lietuvai ir cits statuss - tā ir ES dalībvalsts, tādēļ "jāreaģē tā, it kā būtu uzbrukts pašai Eiropas Savienībai".

Deputāte no Lietuvas Vilija Blinkevičiūte, runājot Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses vārdā, aicinājusi ES "kopīgiem spēkiem aizšķērsot ceļu šādai diskriminatīvai politikai gan tagad, gan turpmāk".

ES tirdzniecības komisārs Karels de Guhts norādījis, ka Krievijas lietotās metodes pārkāpj Pasaules tirdzniecības organizācijas (PTO) noteikumus, un solījis izvirzīt šo jautājumu 18.oktobrī Ženēvā gaidāmajā PTO Preču tirdzniecības padomes sēdē. Jebkādiem tirdzniecības ierobežojumiem jābūt pamatotiem un proporcionāliem, viņš piebildis.

Komisārs apliecinājis atbalstu EP deputātu prasībai tuvākajā laikā pieprasīt paskaidrojumus Krievijas vēstniekam ES.

Kā ziņots, Krievija no 11.septembra sāka detalizēti pārbaudīt kravas, kuru sūtītājvalsts ir Lietuva, sagādājot finansiālus zaudējumus Lietuvas kravu pārvadātājiem un loģistikas uzņēmumiem, bet nesniedzot nekādus oficiālus paskaidrojumus par savu rīcību. Savukārt no 7.oktobra Krievija noteikusi daļēju Lietuvas piena produktu ievešanas aizliegumu un saskaņā ar neoficiālām ziņām vienlaikus pastiprinājusi kontroli arī pār gaļas un zivju importu no šīs valsts.


Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē