Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

IZM: Jaunajā mācību gadā vecākiem jānodrošina individuālie mācību piederumi 7

Šodien stājas spēkā Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotie un Saeimā pieņemtie grozījumi Izglītības likumā, kas nosaka valsts, pašvaldības un vecāku atbildības sadalījumu mācību līdzekļu finansēšanā, portālu informēja IZM Komunikācijas un dokumentu pārvaldības nodaļas vadītāja vietniece Inta Stīpniece.

No šā gada 1.septembra skolēnu vecākiem par saviem līdzekļiem ir jānodrošina individuālie mācību piederumi - kancelejas preces, apģērbs un apavi, atsevišķu mācību priekšmetu, piemēram, sporta, mājturības un tehnoloģiju, obligātā satura apguvei nepieciešamais specifiskais apģērbs, apavi un higiēnas piederumi.

Tāpat vecākiem ir jāiegādājas materiāli, kurus izmantojot mācību procesā skolēns rada priekšmetu vai produktu savām vajadzībām, piemēram, izejmateriāli, ar ko mājturības stundā skolēns apgūst veidošanu vai rokdarbus, proti, tam nepieciešamais plastilīns, dzija, adāmadatas, diegi u.tml.

Par nepieciešamajiem individuālajiem mācību piederumiem vecākus informēs izglītības iestādes. Saskaņā ar grozījumiem skolas padome var lemt arī par citu mācību līdzekļu iegādi papildus valsts un pašvaldības finansētajiem.

Tikmēr pašvaldību atbildībā ir nodrošināt mācību procesam nepieciešamo uzskates līdzekļu, izdales materiālu, didaktisko spēļu, mācību tehnisko līdzekļu, mācību materiālu, iekārtu un aprīkojuma un digitālo resursu iegādi.

Savukārt no valsts budžeta līdzekļiem un valsts budžeta mērķdotācijām tiek finansēta izglītības valsts standartiem atbilstošas mācību literatūras, pedagoga darba vajadzībām nepieciešamo metodisko līdzekļu, papildu literatūras (uzziņas literatūra) un digitālo resursu iegāde.

Mācību literatūra ir mācību grāmatas, tām pielīdzinātās darba burtnīcas un citi izglītības satura apguvei paredzēti izdevumi. Līdz ar to no valsts budžeta līdzekļiem var tikt apmaksātas tikai tās darba burtnīcas tajos priekšmetos, kur tās pilda mācību grāmatas funkcijas vai aizstāj to, piemēram, svešvalodā un sociālajās zinībās.

IZM uzsver, ka 21.gadsimts mūsdienīgam un inovatīvam mācību procesam izvirza jaunas prasības, un, piemēram, darba burtnīcas vairs netiek akcentētas kā obligāti nepieciešamas un izmantojamas mācību procesā, tās pakāpeniski nomainot ar modernākiem mācību līdzekļiem.

Lai nodrošinātu likuma izpildi un mācību līdzekļu iegādi sekmīgai mācību procesa īstenošanai no šā gada 1.septembra, nepieciešamo papildu finansējumu 537 112 latu apmērā mācību līdzekļu iegādei 2013.gadā IZM nodrošinās apstiprinātā budžeta ietvaros, veicot finanšu līdzekļu pārdali no budžeta apakšprogrammas "Studējošo un studiju kreditēšana". Plānots, ka pēc apropriācijas pārdales pašvaldības finansējumu saņems jau ar jaunā mācību gada sākumu.

Pēc IZM iniciatīvas mācību līdzekļu iegādei 2013.gadā budžetā ir paredzēti 6,29 lati uz skolēnu un pedagogu, bet 2014.gadā septiņi lati uz katru skolēnu un pedagogu, tādējādi panākot, ka tiek izpildītas Ministru kabineta noteikumu "Bibliotēku darbībai nepieciešamā finansējuma normatīvi" prasības, kas nosaka, ka pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības un profesionālās izglītības iestāžu bibliotēkās finansējumam jābūt ne mazāk par septiņiem latiem uz vienu izglītojamo un pedagogu.

2014.gada budžetā jaunās politikas iniciatīvās IZM ir arī pieprasījusi papildus septiņus latus katram skolēnam un skolotājam skolu bibliotēku mācību līdzekļu papildināšanai. Ja šie līdzekļi tiks piešķirti, tad kopumā mācību līdzekļiem no valsts puses tiks piešķirti 14 lati katram skolēnam un pedagogam.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

lotta

Hmmm, bet man skola prasa tāpat pirkt darba burtnīcu- viņi tikai to tagad smalki formulēja- kā personīgai lietošanai.... Bail jau nenopirkt, jo var jau skolotājs "iegriezt" bērnam....

pirms 5 gadiem, 2013.08.07 22:26

xxx

nevajag pirkt,jo likums ir pieņemts,ka nav jāpērk...un tas ir skolai jāsaka vai jāceļ tracis...nevar piespiest to ,kas nav jādara

pirms 5 gadiem, 2013.08.08 11:14

dumpiniece

es principa pēc nepirkšu nekādas darba burtnīcas, jo man nevajag. Visus gadus es nopērku burtnīca un gada beigās puse nemaz nav aizpildīta

pirms 5 gadiem, 2013.08.08 23:51

mamma

Sākumskolā šogad bija jāpērk 10 darba burtnīcas, kas izmaksāja 20 Ls, lūk tā!

pirms 5 gadiem, 2013.08.10 07:58

arī mamma

a ko lai dara tie kas jau ir nopirkuši tās darba burtnīcas?!

pirms 5 gadiem, 2013.08.10 18:26

arī mamma

a ko lai dara tie kas jau ir nopirkuši tās darba burtnīcas?!

pirms 5 gadiem, 2013.08.10 18:26

vot kā būs

darba burnīcās tāpat nedrīkstēs rakstīt,jo iepirkums ir uz 3 gadiem.Ļoti gudri ministri to izdarīja

pirms 5 gadiem, 2013.08.11 09:51

Latvijā un pasaulē