Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jūlijā gada inflācija - 0,3%, salīdzinājumā ar jūniju cenas sarukušas

Jūlijā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, patēriņa cenas samazinājās par 0,3%, informē Centrālā statistikas pārvalde. Precēm cenas samazinājās par 0,7%, bet pakalpojumiem palielinājās par 0,6%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām mēneša laikā bija cenu kritumam apģērbiem un apaviem, pārtikai, kā arī cenu kāpumam transportlīdzekļiem un ar tiem saistītajām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakai.

Turpinoties vasaras sezonas izpārdošanām, apģērbiem cenas samazinājās par 6,4% un apaviem - par 8,5%.

Sezonālu faktoru ietekmē dārzeņu cenas samazinājās vidēji par 14,3%. Lētāka kļuva maize un graudaugu izstrādājumi - par 1,2%, kā arī tēja un kafija - par 2,9%. Salīdzinot ar jūniju, cenas pieauga kartupeļiem par 18,9%, pienam un piena produktiem - par 1,2% un svaigai gaļai - par 0,6%.

Cenas palielinājās degvielai par 1,4%, pasažieru jūras transporta pakalpojumiem par 14,9% un pasažieru gaisa transporta pakalpojumiem par 2,5%.

Noslēdzoties akcijām, jūlijā cenas palielinājās alum par 5,7% un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem - par 1,1%.

Mainoties dabasgāzes tarifiem, kas tiek pārskatīti divreiz gadā - janvārī un jūlijā, cenas samazinājās siltumenerģijai un dabas gāzei. Savukārt cenas palielinājās sanatoriju, tūrisma un viesnīcu pakalpojumiem.

Šogad jūlijā salīdzinājumā ar pērno jūliju cenas kāpušas par 0,3%. Precēm cenas auga par 0,4%, bet pakalpojumiem - par 0,1%.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, jūlijā palielinājies par 0,8%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām šogad jūlijā, salīdzinot ar 2012.gada jūliju, bija cenu kāpumam pārtikai, alkoholam un tabakas izstrādājumiem, kā arī cenu kritumam sakaru pakalpojumiem un ar mājokļa uzturēšanu saistītajiem izdevumiem.

Pārtikas grupā cenas pieauga dārzeņiem un kartupeļiem - par 19,1%, svaigai gaļai - par 4,8%, zivīm un zivju izstrādājumiem - par 4,1%, savukārt lielākais cenu kritums bija vērojams olām - par 16,4%, tējai un kafijai - par 7,1%.

Alkoholisko dzērienu cenas pieauga par 3,1%, bet tabakas izstrādājumi - par 3,5%.

Sakaru pakalpojumi gada laikā kļuva par 5,7% lētāki, ko ietekmēja galvenokārt mobilo telekomunikāciju un interneta pieslēguma cenu samazinājums.

Gada laikā nedaudz samazinājās mājokļa uzturēšanas cenas, ko galvenokārt ietekmēja tarifu kritums siltumenerģijai par 7,1% un dabasgāzei - par 6,5%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija medikamentiem, degvielai un personīgās aprūpes precēm. Lētāki kļuva apavi, automašīnu iegāde, automašīnu rezerves daļas un piederumi.

Jau ziņots, ka jūnijā Latvijā atgriezās gada inflācija - vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar 2012.gada jūniju, palielinājās par 0,2%. Salīdzinot ar maiju, jūnijā patēriņa cenas pieauga par 0,2%. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, jūnijā palielinājās par 0,9%.

Gan Latvijas Banka, gan Finanšu ministrija samazinājusi gada vidējās inflācijas prognozi šim gadam. Latvijas Banka gada vidējo inflāciju šogad prognozē 0,7% apmērā, bet Finanšu ministrija šim gadam inflācijas prognozi samazinājusi līdz 0,4%.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē