Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Nerīdziniekiem par biļeti sabiedriskajā transportā būs jāmaksā dubultā 22

Ar partiju "Saskaņas centrs" un "Gods kalpot Rīgai" deputātu balsu vairākumu šodien Rīgas domes sēdē nolemts noteikt, ka no nākamā gada 1.janvāra Rīgā deklarētajiem iedzīvotājiem sabiedriskais transports kļūs nedaudz lētāks, bet pārējie iedzīvotāji maksās dubultā.

No 1.janvāra Rīgā deklarētie iedzīvotāji līdzšinējo 50 santīmu vietā par biļeti Rīgas sabiedriskajā transportā maksās 42 santīmus jeb 0,60 eiro, savukārt Rīgā nedeklarētajiem pasažieriem biļete maksās 84 santīmus jeb 1,20 eiro.

Līdzīgas atšķirības plānotas arī mēnešbiļešu cenās, taču skolēniem un studentiem, kas apmeklē izglītības iestādes Rīgas administratīvajā teritorijā, noteiktās atlaides neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas tiks palielinātas no 60% līdz 80%.

Lai saņemtu deklarētā iedzīvotāja atlaidi, būs jāsaņem personificēts e-talons, kas kļūs arī par "Rīdzinieka karti". Tālāk viss notikšot automātiski - nekādas izziņas vai citi dokumenti nebūs nepieciešami. Tiem, kas Rīgā deklarēsies līdz 31.decembrim, tiks piešķirta viena bezmaksas mēnešbiļete.

Rīgas domes opozīcijas deputāti iebilda pret šādu iedzīvotāju šķirošanu. Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-TB/LNNK (NA) deputāts Aleksandrs Kiršteins aicināja kolēģus pārdomāt, vai Rīga var pastāvēt bez celtniekiem, trolejbusu vadītājiem, medmāsām, kas ik dienu dodas uz darbu Rīgā. "Vai šie cilvēki Rīgai neko nedod un tikai tērē Rīgas labumus, un braukā ar lētu Rīgas transportu? Kāpēc medmāsai no Lielvārdes vai trolejbusa vadītājam no Tukuma jāmaksā divreiz vairāk kā Rīgas vietējam iedzīvotājam? Vai Rīga pati var eksistēt kā neatkarīga valsts bez tiem cilvēkiem, kas nedzīvo Rīgā, bet nodrošina Rīgas labklājību? Tā ir pilnīgi aplama politika," uzskata Kiršteins.

NA domnieki uzsvēra, ka netiek novērtēts Rīgā iebraukušo cilvēku pienesums pilsētas ekonomikai, šeit tērējot savu naudu. Tāpat Kiršteins uzsvēra, ka Rīgai decentralizācija nāk par labu, jo Rīga nebūtu gatava uzņemt simtiem un tūkstošiem jaunu iedzīvotāju, nodrošinot tiem kvalitatīvus mājokļus un pakalpojumus. Ārpus pilsētas dzīvojošie rada pakalpojumus rīdziniekiem un šī kārtība funkcionē ļoti labi, uzskata deputāts.

Arī "Vienotības" domnieki neatbalsta ieceri diferencēt biļešu cenas Rīgas sabiedriskajā transportā. Vairāki deputāti šodien domes sēdē ieradās ar auklā iesietiem kartupeļiem, kurus pakāra kaklā jautājuma izskatīšanas laikā, lai tādējādi solidarizētos ar Rīgā nedeklarētajiem iedzīvotājiem. Jau ziņots, ka pēc Rīgas domes ieceres prezentēšanas sociālajos tīklos uzvirmojuši joki par to, kā atšķirt rīdziniekus no "lauķiem", tostarp vienā no jokiem minēts, ka lauciniekiem turpmāk Rīgā vajadzētu staigāt ar kaklā iekārtu kartupeli.

"Rīga ir Latvijas galvaspilsēta, un mēs esam pret to, ka Rīga tiek pretnostatīta Latvijai. Mēs vērsīsimies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) ar lūgumu, lai šis lēmums netiktu apstiprināts," uzsvēra domes deputāte Sarmīte Ēlerte (V).

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) gan uzsvēra, ka lēmuma projekts ir "par braukšanas maksas atvieglojumiem Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta maršrutu tīklā", nevis par sadārdzinājumu, tādējādi, balsojot pret šo ieceri, deputāti balsotu par to, ka arī rīdziniekiem jāmaksā 1,20 eiro par biļeti.

"Ja jums nepatīk šis lēmuma projekts, vajadzētu nevis karināt dārzeņus kaklā, bet iesniegt priekšlikumus, par kuriem balsot," piebilda Ušakovs.

Rīgas dome skaidro, ka sabiedriskā transporta cenu diferencēšanas mērķis ir veicināt iedzīvotāju deklarēšanos Rīgā, lai galvaspilsētā strādājošo cilvēku ienākuma nodoklis nonāktu Rīgas domes budžetā. Tāpat tiek norādīts, ka pašvaldībām, kuras vēlas saviem iedzīvotājiem tādas pašas atlaides kā rīdziniekiem, būs iespējams noslēgt līgumus ar Rīgas domi par sabiedriskā transporta līdzfinansēšanu.

Rīgas domes Finanšu departamenta direktora biroja vadītājs Andris Konošonoks norādīja, ka Ušakova uzdevumā Rīgas domē darbojas darba grupa, kuras uzdevums ir meklēt kompleksus risinājumus, kā vidējā termiņā un ilgtermiņā paplašināt Rīgas pašvaldības ieņēmumu bāzi.

Darba procesā piesaistīti arī konsultanti no auditoru kompānijas "Deloitte". Alternatīvais ierosinājums paredzējis ieviest Rīgā iebraukšanas maksu 1,50 eiro apmērā, tomēr darba grupa izšķīrusies par biļešu cenu diferencēšanu. Konošonoks norādīja, ka projekts par iebraukšanas maksas ieviešanu aizņemtu vismaz pusotru gadu vai ilgāk, tāpēc pieņemts lēmums diferencēt biļešu cenas, jo tas paveicams ātrāk un vienkāršāk.

Finanšu departamenta speciālists atzina, ka šī lēmuma ietekmi uz budžetu tiešā veidā aprēķināt ir grūti un prognozes balstās vienīgi uz dažādiem pieņēmumiem. Pērn Rīgas pašvaldības administratīvajā teritorijā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) iekasēts 454 miljonu latu apmērā, bet no šīs summas tikai 283 miljoni latu nonākuši Rīgas budžetā - pārējais pārskaitīts novadiem, kuru iedzīvotāji Rīgā tikai strādā.

Konošonoks norādīja, ka aptuveni 127 000 darba ņēmēju, kas nav deklarējušies galvaspilsētā, ikdienā ne tikai strādā, bet arī dzīvo Rīgā. Vidējā summa, ko viens iedzīvotājs gadā samaksā IIN, ir aptuveni 1000 latu, tādējādi potenciāli Rīgas kasi uz šo iedzīvotāju rēķina būtu iespējams papildināt par 127 miljoniem latu.

Konošonoks arī norādīja, ka lētāks sabiedriskais transports nebūs vienīgās ērtības, kas tiek plānotas rīdziniekiem. Līdzīgi kā Jūrmalā, tiek plānotas izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanā, kā arī, iespējams, vairāki citi pasākumi, par kuriem vēl esot pāragri runāt.

Šajos grozījumos iestrādātas arī strīdīgi vērtētās tā sauktās "puteņa biļetes", nosakot, ka īpašos apstākļos, piemēram, masu pasākumu laikā, īpaši nelabvēlīgos laikapstākļos un ārkārtas situācijās Rīgas pilsētas izpilddirektors var izdot rīkojumu noteiktai pasažieru kategorijai paredzēt tiesības sabiedriskajā transportā braukt bez maksas, nodrošinot bez maksas pārvadāto pasažieru uzskaiti.

Pievieno komentāru

Komentāri 22

,

Jādeklarējas Rīgā, kāda jēga manus nodokļus uz Bausku sūtīt, kur man neko nepiedavā- pat to reizi mēnesī,kad turp braucu- jābrauc ar konservu kārbu! Paldies!

pirms 4 gadiem, 2013.10.07 22:48

bee

debilisms, briļļainais Ušakovs ir debiliķis.

pirms 4 gadiem, 2013.10.08 00:33

Lasītāja

Jāsūdzas par diskrimināciju Cilvēktiesību birojā , jāraksta uz ECT arī. Tas nav tiesisks gājiens .

pirms 4 gadiem, 2013.10.08 00:43

ciprese

pirms Bauskas jāliek"šlakbaums",kuram blakus būs maza būdiņa un kurā rīdzinieki varēs iegādāties vinjetes,lai var caur pilsētu izbraukt!

pirms 4 gadiem, 2013.10.08 07:00

oga

ne tikai pirms Bauskas,bet pirms visām pilsētām,lai rīdzinieki sēž Rīgā,vai maksā katrai pilsētai iebraukšanu!

pirms 4 gadiem, 2013.10.08 08:53

>>>

Jāaiztaisa Bauskas tilts pār Mēmeli, lai nebrauc cauri Bauskai un nenodara skādi. Lai vismaz maksā par izbraukšanu un nauda nonāk Bauskas budžetā.

pirms 4 gadiem, 2013.10.08 08:34

zaiga

pilnīgi piekrītu,visi lieli kungi brauc caur Bausku un Grenstāli-lai maksā!

pirms 4 gadiem, 2013.10.08 08:54

sd

Jautājums:" Ko dara mūsu pašvaldība, lai nodokļu maksātajiem- Bauskas novada iedzīvotājiem, t.sk. pensionāriem būtu lētāka dzīvošana?" Vai kāds var uz to atbildēt?

pirms 4 gadiem, 2013.10.08 09:51

....

viņi jau nezina ko darīt...

pirms 4 gadiem, 2013.10.10 13:55

atbilde

Ar ko atbilldē smūsu pilsēta.Tagad būs redzams kā mūsu deputāti aizstāvēs mūsu intereses. Vai tiešām viņi ir tikai tādi perdeļi!?

pirms 4 gadiem, 2013.10.08 10:45

t

Nav jau mums tāda īsta kārtība ar to deklarēšanos un Rīgas vadībai kaut nedaudz izdosies šo problēmu risināt. Ari mūsu mājā dzīvo kādi 6 nedeklarēti iedzīvotāji par kuru iznestiem atkritumiem konteinerā maksā pārējie mājas iedzīvotāji. Tas ir tikai viens piemērs, bet kā to atrisināt neviens negrib domāt.

pirms 4 gadiem, 2013.10.08 11:17

ha,ha

Deklarējamies visi pie Ušakova, ja jau grib lai visi ciemi ir deklarējušies Rīgā!

pirms 4 gadiem, 2013.10.08 20:45

avatars

Uztaisa valsti, valstī. Tā jau var tikai Latvijā. Ušakovs būs kartīgi nodrošinājies sevi un partiju ar vēlētāju balsīm, jo kuras tautības pārstavji Rīgā ir visvairāk...? Varu lēnām, bet mērķtiecigi pārņem ......

pirms 4 gadiem, 2013.10.08 11:19

avatars

Uztaisa valsti, valstī. Tā jau var tikai Latvijā. Ušakovs būs kartīgi nodrošinājies sevi un partiju ar vēlētāju balsīm, jo kuras tautības pārstavji Rīgā ir visvairāk...? Varu lēnām, bet mērķtiecigi pārņem ......

pirms 4 gadiem, 2013.10.08 11:26

ita

Bet kā tad ar tūristiem un pilsētas viesiem?

pirms 4 gadiem, 2013.10.08 15:52

???

Tas nozīmē ka mums vairs nav galvaspilsētas Rīgas.
Katrs kaut ko izdomā un viss. Kas notiek?

pirms 4 gadiem, 2013.10.08 15:53

Līgucis

Tie pratvederi galvaspilsētā patiešām ir bez pelēkās vielas palikuši. Es pat esmu gatava ziedot līdzekļus lai braucot cauri Bauskas un pārējām pilsētām kas ir pie robežām uzliek caurlaides punktus. Iebraukšana 5 eiro izbraukšana 10 €. "Laucinieki" mums jāsāk lietot velosipēdi Riga pie jebkuras iespejas. Veselībai labi, ietaupisim naudiņu un atstasim lielo un vareno Rīgu bez papildus ienākumiem.

pirms 4 gadiem, 2013.10.08 20:40

nagla

Rīdziniekiem brauciens caur Bausku 200 eiro ,ja Rīgas krievs 400 eiro.

pirms 4 gadiem, 2013.10.08 23:31

***

uz tā talona būs foto, kā varēs atpazīt ka tā ir mana karte, nevis mana tēva, kas deklarēts Rīgā?

pirms 4 gadiem, 2013.10.09 10:51

bauskenieks

debiilisms konkreetais,vellni pie varas,aunu bars...aušakovs ***

pirms 4 gadiem, 2013.10.09 22:17

Latvijā un pasaulē