Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Raža šogad par 23% mazāka; graudu iepirkuma cenu samazinājums - 24% 1

Saskaņā ar pašreizējām aplēsēm graudu kopējā raža Latvijā šogad varētu būt par 23% mazāka nekā pagājušajā gadā, kas skaidrojams galvenokārt ar ziemas kviešu ražas samazinājumu par 36%. Savukārt graudu iepirkuma cenas patlaban ir par 24% zemākas nekā pērn, ko nosaka labās ražas pasaulē, turklāt cenām ir tendence samazināties.

Kā biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta direktore Rigonda Lerhe, patlaban ZM prognozes liecina, ka līdzīga līmeņa ražība kā pērn saglabāsies vasaras kviešiem, miežiem un auzām - attiecīgi vidēji 3,1 tonna, 2,7 tonnas un 2,7 tonnas no viena hektāra. Savukārt rapsim, ziemas kviešiem un miežiem un tritikālei ražība varētu kristies par 20%-30%, salīdzinot ar 2012.gadu, attiecīgi sasniedzot 2,6 tonnas, 3,1 tonnu un 2,5 tonnas no viena hektāra.

Saistībā ar graudu cenām ZM aplēses liecina, ka līdz ar prognozēm par lielāku kviešu kopražu pasaulē kviešu cenas pasaules tirgos piedzīvo lejupslīdi.

"Ja 2012.gadā no aprīļa līdz septembrim Čikāgas biržā kviešu cenas piedzīvoja 30% kāpumu, sasniedzot 164 latus par tonnu, kopš 2012.gada septembra līdz šā gada jūlijam kviešu cenām biržā vērojams kritums par aptuveni 25%, sasniedzot 122 latus par tonnu," norādīja Lerhe.

Līdz ar cenu kritumu pasaules biržās samazinājums novērojams arī Eiropas Savienības (ES) un attiecīgi arī Latvijas tirgū.

Pēc Eiropas Komisijas datiem, ES vidējā pārtikas kviešu iepirkuma cena 2012.gadā piedzīvoja kāpumu par 25%, savukārt 2013.gadā tā kopš janvāra līdz jūlijam ir jau kritusies par 24% - no 179 latiem par tonnu janvārī līdz 135 latiem par tonnu jūlijā. Arī augusta sākumā Francijas biržā MATIF slēgto nākotnes darījumu cenu attīstības tendences neliecina par iespējamu būtisku cenu pieaugumu tuvāko mēnešu laikā," sacīja ZM pārstāve.

Viņa arī skaidroja, ka cenu pazemināšanās skaidrojama ar to, ka kopumā graudu raža pasaulē šogad būs augstāka, īpaši kukurūzas un kviešu ražas pieauguma dēļ.

Ja 2012.-2013.sezonā graudu ražošanas apjoms nenosedza patēriņa vajadzības, tad 2013.-2014.sezonā tiek prognozēts, ka pasaules graudu kopražas apjoms - 2,479 miljardi tonnu - pārsniegs graudu patēriņa apjomu - 2,415 miljardus tonnu.

"Lielākās graudu ražotājvalstis pasaulē ir ASV, Argentīna, ES, Austrālija, Ukraina, Kanāda, Brazīlija, Krievija un Kazahstāna. Tās ir arī lielākās graudu eksportētājas. Lielākoties tās eksportē kviešus un kukurūzu. Izmaiņas šo valstu ražas prognozēs būtiski ietekmē graudu tirgu un cenas pasaulē. Pēc prognozēm šī gada kviešu patēriņa un tirgus pieaugums veidojas uz Ķīnas pieprasījuma rēķina, kur lietus pavasarī radīja lielu kaitējumu kviešu sējumiem, radot vajadzību vairāk importēt," norādīja eksperte.

Kā ziņots, pagājušajā sezonā pirmo reizi Latvijas vēsturē iegūtā graudu kopējā raža sasniedza 2,1 miljonu tonnu, iepriekšējā gada rādītājus pārsniedzot par 50,5% jeb 712 500 tonnām. Savukārt graudaugu ražība pieauga līdz 37 centneriem no viena hektāra.

Saskaņā ar ZM informāciju ziemāju graudaugi šogad aizņem 295 400 hektārus, no tiem lielāko daļu - 250 600 hektārus - ziemas kvieši. Ar rudziem apsēti 28 500 hektāri, ar tritikāli jeb kviešu un rudzu hibrīdu - 13 600 hektāri.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

maize

Kad cena graudiem pieauga, manu cenu draudēja palielināt. Tagad samazināsies?

pirms 4 gadiem, 2013.08.24 11:56

Latvijā un pasaulē