Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sākta Latvijas eiro monētu kalšana 1

Trešdien Vācijā sākta Latvijas eiro monētu kalšana. Naudas izgatavošanas iekārtu Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuvē ("Staatliche Münzen Baden-Württemberg") Štutgartē iedarbināja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, novēroja aģentūra LETA.

Latvijas eiro monētas, kas nepieciešamas pārejai no latiem uz eiro un pirmajam eiro apgrozības gadam, tiks kaltas divās Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuves ražotnēs - Štutgartē un Karlsrūē.

Rimšēvičs pasākumā uzsvēra, ka šis ir ļoti nozīmīgs brīdis Latvijai. "Ceļš līdz eiro ieviešanai bija ilgs - desmit gadi kopš Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai," sacīja Latvijas Bankas prezidents un norādīja, ka sadarbība ar Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuvi ir bijusi ļoti sekmīga. Tas ļauj ar optimismu skatīties nākotnē.

Kaltuves direktors Peters Hūbers atzina, ka Latvijas Banka ir ļoti prasīgs klients, bet Bādenes-Virtembergas kaltuvei ir pietiekami liela pieredze un profesionālās zināšanas, lai spētu strādāt ar pašiem sarežģītākajiem pasūtījumiem. Kopumā divās Bādenes-Virtembergas kaltuvēs nokalti 12 miljardi eiro monētu. 20 naudas preses paredzētas apgrozības monētu kalšanai, astoņas - kolekciju monētām un medaļām, aģentūru LETA informēja Latvijas Bankā.

Eiro banknotes un monētas Latvijas Banka saviem tiešajiem klientiem - komercbankām - piegādās šogad novembrī un decembrī. Bankas savukārt būs gatavas no 10.decembra eiro skaidro naudu sākt piegādāt saviem klientiem - uzņēmumiem, veikaliem, bet iedzīvotājiem tirgot eiro monētu sākumkomplektus. Līdz 2014.gada 1.janvārim eiro monētas ar Latvijas simboliem un pirms pārejas datuma piegādātās eiro banknotes vēl nebūs maksāšanas līdzeklis.

Eiro monētām Eiropas puse - tā, kurā redzams arī tās nomināls, - visās eirozonas valstīs ir vienāda, bet nacionālās puses - atšķirīgas. Apgrozībā eirozonā ir astoņu dažādu nominālu eiro un centu monētas - 1 un 2 eiro un 1, 2, 5, 10, 20 un 50 centi. Tātad nomināli ir tādi paši kā lata un santīmu monētām.

Latvijas eiro monētu dizains tika izvēlēts tautas ideju konkursā 2004.gadā, kurā par labāko atzina jēkabpilietes Ilzes Kalniņas priekšlikumu. Šaurāk, nekā iecerēts, tomēr viņas doma saglabājas arī apstiprinātajos paraugos: eiro rotās Latvijas naudas dizaina lepnums - pieclatnieka tautumeita, bet centus - lielais un mazais Latvijas ģerbonis.

Viena un divu eiro monētu grafisko dizainu veidojis Guntars Sietiņš, bet eiro centu grafisko dizainu - Laimonis Šēnbergs

Latvijas Bankas 2012.gada rudenī izsludinātā konkursā tika noskaidrots, ka Latvijas eiro monētas kals Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuve Vācijā. Tā jau kalusi arī vairākas lata apgrozības monētas, piemēram, abus 2012.gada īpaša dizaina vienlatniekus ar ezi un Ziemassvētku zvaniņiem, kā arī gandrīz pusi no visām Vācijas eiro monētām.

Pievienojoties eirozonai, Latvijas Banka nodrošinās pāreju uz eiro kā maksāšanas līdzekli gan skaidrā, gan bezskaidrā naudā, lai bez pārrāvuma turpinātu raitu naudas apriti valstī. Procesa redzamākā, kā arī izmaksu ziņā nozīmīgākā daļa ir banknotes un monētas - tiek organizēta Latvijas eiro monētu kalšana, piegāde, tāpat arī banknošu piegāde Latvijas Bankai un tālāka banku nodrošināšana ar skaidro naudu. Tas kopumā izmaksās 12,2 miljonus latu.

Skaidrās naudas daudzums apgrozībā 2012.gada beigās bija 1,2 miljardi latu. Kopumā būs jāapmaina 488 miljoni monētu (73 miljonu latu vērtībā) un 59 miljoni banknošu (1,16 miljardu latu vērtībā).

Lai nodrošinātu gan apgrozībā esošo lata monētu nomaiņu, gan rezervi eiro aprites nodrošināšanai 2013. un 2014.gadā, būs nepieciešami 400 miljoni dažāda nomināla eiro monētu, svara vienībās izsakot, ap 1600 tonnām, liecina centrālās bankas aplēses.

Eiro banknotes visā eirozonā ir vienādas. Banknotes Latvijas vajadzībām atsevišķi nedrukās, bet aizņemsies no kādas centrālās bankas Eirosistēmā un turpmākajos gados atdos, kad banknotes plānotā kārtībā tiks drukātas saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas plāniem.

Latvija nākamgad kļūs par 18.eirozonas valsti. Pāreja no latiem uz eiro notiks saskaņā ar līdz šim Latvijas Bankas apstiprināto oficiālo kursu - viens eiro ir 0,702804 lati jeb 1,42 eiro par vienu latu.

Lai arī tuvākie pāris mēneši līdz eiro ieviešanai būs saspringti gan Latvijas Bankai, gan kaltuvei, Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms ir pārliecināts, ka naudas nomaiņas process noritēs raiti un bez lielām problēmām.

Pārejot uz eiro, lata monētas un banknotes tiks iznīcinātas. Banknošu smalcināšanā centrālā banka darbinās savas iekārtas, savukārt lata monētas tiks pārkausētas. Latvijas Banka par latu monētās esošo metālu saņems 2,8 miljonus latu, ko izmantos, maksājot par Latvijas eiro monētām. Monētu deformēšanas iekārtu Latvijas Bankai izīrēs un deformēto monētu metālu tālākai pārstrādei iegādāsies Šveices firmu apvienība - "Metallum Metal Trading Ltd." un "Eurocoin Recycling AG".

Latvijas eiro monētas rudens beigās tiks atvestas uz Latviju, un īsi pirms tam centrālā banka arī sāks pārstrādāt latu monētas un banknotes.

Atbildot uz jautājumu, vai no apgrozības izņemtos latus tomēr nevajadzētu saglabāt nenoskārstai vajadzībai, Latvijas Banka norāda: nav pamata bažām, ka eiro ķibeļu dēļ drīz atkal var ievajadzēties latus. Latus neatmaksājas glabāt ar apsvērumu, ka reiz nākotnē Latvijai var nākties atkal domāt par atgriešanos pie nacionālās valūtas. "Tādā iedomātā gadījumā jaunus latus nodrukāt un nokalt būtu lētāk, nekā glabāt no apgrozības izņemtos," skaidro centrālā banka, atzīmējot, ka Latvijas Banka latus pret eiro mainīs mūžīgi, tādēļ arī no apgrozības izņemtie lati daudzus gadus būtu jāapsargā un jāglabā speciāli aprīkotās telpās, turklāt nauda noveco - nepārtraukti tiek pilnveidotas un uzlabotas banknošu drukāšanas un monētu kalšanas tehnoloģijas, kas naudu padara aizsargātāku pret viltošanu.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

rimšsssbbb

eiro kurss ir būtiski krities ,bet pie mums viņš tiek mākslīgi turēts ar augstāku vērtību nekā it patiesībā -- tad cik kārtējo reizi pelnīs bankas uz tautas rēķina ,jo kases aparātiem valsts banka ir uzlikusi viltus kursu un līdz ar to visu produktu cenas neatbilst patiesībai --- kur ie rimševiča izsmeļošais komentārs???????

pirms 4 gadiem, 2013.11.19 19:07

Latvijā un pasaulē