Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sabiedrība noskaņojas dalībai Saeimas vēlēšanās 1

Tuvojoties 13. Saeimas vēlēšanām, politiskie spēki kļūst arvien aktīvāki. Iespējams, ka 6. oktobrī, vēlēšanu dienā, mums nāksies pārcilāt vairāk nekā 15 partiju listes.

Piedalīties un izdarīt pareizo izvēli, tā ir liela atbildība. «Bauskas Dzīve» turpina palīdzēt lasītājiem veikt šo izvēli. Gatavojot publikāciju, radusies kāda tīkama atziņa – par dalību Saeimas vēlēšanās aptaujāto iedzīvotāju procentuāli liels skaits atzīst, ka vēlēšanās piedalīsies un noteikti balsos. Maz bija tādu, kuri pauda pārliecinošu apņemšanos nebalsot.

Par klasiskām vērtībām
«Bauskas Dzīve» uzrunāja vairākas sabiedrībā pazīstamas personas, lai uzzinātu, kādi ir viņu kritēriji deputātu kandidātu izvēlē.

Madara Lasmane, skolotāja no Iecavas, savu atbildi sāk ar principiālu paziņojumu: «Es esmu par klasiskām vērtībām. Nepaļaujos uz tikko jaunveidotiem politiskajiem spēkiem, tāpat kā man nav pieņemami «staigātāji». Partijai jābūt ar savu nostāju, ar saviem padarītajiem darbiem. Protams, plusiņu un mīnusu sistēma ļauj nobīdīt uz leju vienu otru, kas aizsēdējies, dodot iespēju iekļūt Saeimā jauniem cilvēkiem.»

Pensionārs no Bauskas novada Codes pagasta Dzintars Lenbergs nosauc vienu galveno kritēriju: «Saeimas deputātam jābūt godīgam cilvēkam. Kā to noteikt, pamanīt un novērtēt, tas ir vēlētāja uzdevums. Ir jāskatās padarītais, solītais, lai vārdi sakrīt ar darbiem.»

Viegla izvēle
Uzņēmējs no Bauskas novada Gailīšu pagasta Arnis Vējš atzīst, ka izvēle viņam ir viegla: «Balsošu par konkrētu partiju, kura mani atbalstījusi un kurai arī es esmu sniedzis atbalstu. Man ir svarīgi un to iesaku citiem – balsot par pieredzējušiem cilvēkiem. Ja ir solījis un izdarījis, tad es viņam ticu.»

Bijušais baušķenieks, tagad žurnālists no Rīgas Ikars Kubliņš iesaka iedziļināties politiskā spēka paustajās vērtībās. Ja tās sakrīt ar vēlētāja gribu, tad var balsot. Protams, pilsoņiem jābūt gudriem un jāspēj atšķirt, kur ir tukši solījumi un kur sacītajam var ticēt. Tas izvēli noteikti sarežģī. Ja kāds nodomājis balsot par politikā līdz šim sevi neapliecinājušām personībām, tad jāvērtē viņu cilvēciskās īpašības: prasmi izteikties, spēju pārliecināt.

Jāatšķir labi un slikti aktieri
Pensionētā skolotāja no Bauskas Aija Slavīte cītīgi seko līdzi priekšvēlēšanu politiskajām aktivitātēm. Viņa aicina neuzticēties «staigātājiem», aktīvi izmantot iespēju svītrot nevēlamās personas. «Nedomāju, ka visi vecie līderi ir metami laukā. Ir jāspēj izvērtēt, kurš ir strādājis, kurš vēl spēj un grib to darīt un kuram varbūt patiešām no lielās politikas laiks aiziet,» teic A. Slavīte.

Režisorei no Vecumnieku novada Valles pagasta Aijai Skosai lielā izvēle vēl tikai priekšā. Iespējams, būs kādas partijas pārstāvju vizīte laukos, kur varēs kādu no kandidātiem skatīt vaigā. Būs debates televīzijā, kur noteikti daudz kas izgaismosies. «Noteikti ir jāskatās un jāklausās ļoti uzmanīgi. Daudzi kandidāti spēlēs visādas lomas, lai tik izpatiktu vēlētājiem. Mums būs jāmāk atšķirt, kurš labs, kurš slikts aktieris,» tā A. Skosa.

Uzņēmējs no Bauskas Valts Linde galveno uzmanību aicina pievērst personībām. Turklāt tās jāvērtē racionāli – nevis, kā runā, cik labi izskatās, bet ko dara. Viņš iesaka ne tikai paļauties uz saraksta līderiem, bet izpētīt uzmanīgi visu listi. Ja par kādu kandidātu ir šaubas, ir kas nelāgs dzirdēts, droši var svītrot ārā. Nekad jau nebūs tā, ka visas sarakstā iekļautās personas visus pilnībā apmierinās.


Daži neredz jēgu
«Bauskas Dzīvei» aptaujājot iedzīvotājus par dalību Saeimas vēlēšanās, maz bija tādu, kuri pauda pārliecinošu apņemšanos vispār nebalsot. Šie pilsoņi pārsvarā minēja divus iemeslus.

Pirmais iemesls nebalsot – atrašanās ārzemēs, kur nebūšot iespēju vai gribas sameklēt vēlēšanu iecirkni. «Šoreiz nepiedalīšos Saeimas vēlēšanaš, jo pašlaik esmu ārzemēs,» pauž Mārtiņš Andrejevs no Bauskas novada Dāviņu pagasta. «Neesmu Latvijā un šī gada vēlēšanas arī neinteresē,» atzīst baušķenieks Rihards Zviedris.

Otrs variants – cilvēki neredz jēgu. «Domāju, ka dalībai vēlēšanās nav jēgas. «Bardaks» bija un būs. Saeimā neviens neko nedara – tikai bāž naudu kabatās. Ceļu stāvoklis laukos slikts – stāsta tikai, ka būs labāk. Daudzbērnu ģimenēm atbalstu sola, bet reāli jūtama atbalsta nav,» saka jaunais tēvs no Dāviņu pagasta, kurš savu vārdu paust nevēlējās.

Īslīcietim Uldim Neilandam ir cita problēma. Viņš atzīst, ka vēlēšanās piedalīties ir pilsoņa pienākums gan pret valsti, gan pašam pret sevi. Tomēr pašlaik viņš neredz partiju, par kuru būtu vērts vēlēt. «Ir ļoti liela iespēja, ka balsošu ar tukšu aploksni,» atzīst U. Neilands. Šāds balsojums demonstrē lielāku pilsoņu aktivitāti un rada iespēju, ka partija, kuru atbalsta ap pieciem procentiem vēlētāju, var arī nesasniegt šo barjeru iekļūšanai Saeimā. Tiesa, tad ir jābūt ļoti lielam skaitam pilsoņu, kas balso ar tukšu aploksni.


Kas nosaka jūsu izvēli, par ko balsot Saeimas vēlēšanās?
Aptauja portālā bauskasdzive.lv

20180806-1815-politiska-aptauja.jpg

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Projekts «Iesaukums politikā»