Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ugunsdrošības prasības izglītības iestādēs – kas nepieciešams drošai mācību videi?

19.04.2016 Ministru kabinets pieņēma noteikumus Nr.238 “Ugunsdrošības noteikumi”, kas, paredz būtiskas izmaiņas ugunsdrošības jomā. Jaunās prasības jāievēro gan privātos mājokļos, gan komerciālos objektos, gan izglītības iestādēs, kur skolēnu, studentu un personāla drošība ārkārtas situācijās ir atkarīga no spējas rīkoties ātri un droši. FN-SERVISS drošības eksperti ir apkopojuši nozīmīgākās ugunsdrošības prasības, kā arī izmaiņas, kas jāņem vērā līdz ar jauno noteikumu stāšanos spēkā.

Uzziniet, kā veicināt drošu mācību vidi Jūsu izglītības iestādē!

Kas ir droša vide?
Ugunsdrošības noteikumi un to izmaiņas skar tādas jomas kā darbinieku instruktāžas, ir mainījusies ugunsdrošības inventāra aprēķina metodika, kā arī evakuācijas prasības ir kļuvušas daudz stingrākas. Ikviena no nosauktajām komponentēm, neatkarīgi no objekta specializācijas, lieluma un atrašanās vietas, ir nozīmīga veiksmīgai potenciālā ugunsgrēka
● novēršanai;
● lokalizēšanai;
● apturēšanai.

Ikvienu izglītības iestādi obligāti jāaprīko ar ugunsdrošības inventāru un drošības zīmēm atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem un standartiem, lai ugunsgrēka gadījumā maksimāli samazinātu postošās sekas.

Kādu vidi var saukt par DROŠU?
Vide, kurā ir padomāts par preventīviem pasākumiem ugunsdrošībā un darba aizsardzībā var uzskatīt par DROŠU. Tā ir vide, kas aprīkota atbilstoši normatīvo aktu prasībām, personālam tiek nodrošināti individuālie aizsardzības līdzekļi. Specializētajā FN-SERVISS e veikalā atradīsiet plašāko klāstu ar ugunsdzēsības aparātiem, drošu evakuācijas aprīkojumu un apzīmējumus u.c.
Vide, kuras veidošanā tiek iesaistīts personāls. Ikviens no uzņēmuma vai organizācijas darbiniekiem ir atbildīgs par to, lai tiktu ievērota ugunsdrošība un darba aizsardzība.
Atcerieties – atbilstoši aprīkotas telpas var kalpot kā papildus dzīvības un mantisko līdzekļu apdrošināšanas polise!

Vai drošības pasākumi ir jāievēro arī izglītības iestādēs?
Izglītības iestādes ir gaismas nesējas – tās izglīto un iedvesmo, un kalpo par visas sabiedrības zinību krātuvi. No ugunsdrošības viedokļa dažāda veida skolas un mācību iestādes uzskatāmas arī par objektiem ar lielu vai vidēju ugunsbīstamības līmeni. Tas attiecas gan uz lielām vidusskolām, kurās mācās vairāki simti bērnu un jauniešu, gan uz mazām skoliņām, kurās skolēnu skaits ir daži desmiti.

Ugunsdrošības noteikumu kontekstā par izglītības iestādēm tiek uzskatīti šādi objekti:
● pirmsskolas izglītības iestādes;
● pamatskolas;
● ģimnāzijas;
● dažādas interešu izglītības iestādes;
● zinātnes un pētniecības objekti;
● amatniecības skolas;
● augstskolas;
● universitātes u. c.

Lai gan atšķirīgās izglītības iestādēs ir atšķirīgi iekšējās kārtības un ugunsdrošības noteikumi, kā arī instruktāžas, pastāv dažas noderīgas vadlīnijas, ko ievērot vispārējai ugunsdrošībai:
● ja pamanīts ugunsgrēks, par to nekavējoties jāziņo kādam no iestādes darbiniekiem vai dežurantam, kā arī jāizsauc glābēji, zvanot 112;

● ārkārtas situācijā jādodas uz ārkārtas gadījumiem paredzēto pulcēšanās vietu, kas apzīmēta ar
20170818-1526-fnserviss.jpg
neienest skolās viegli uzliesmojošas vai sprāgstošas vielas un priekšmetus;
● skolas teritorijā nekurināt ugunskurus un nededzināt papīrus vai pērnā gada zāli;
nenobloķēt piebrauktuves ēkai ar saviem transporta līdzekļiem, piemēram, velosipēdiem vai automašīnām;
nelietot ierīces, kuru vadiem ir bojāta elektroizolācija;
izmantot ugunsdzēsības aparātus tikai paredzētiem mērķiem. Proti, ugunsdzēsības aparāts ir ugunsdzēsības inventārs, kas paredzēts ugunsgrēka dzēšanai tā sākotnējā stadijā. Ugunsdzēsības aparāts nav rotaļlieta, ar ko spēlēties.

Kas ir atbildīgs par ugunsdrošību izglītības iestādēs?
Par drošību jebkurā iestādē ir atbildīgs vadītājs vai tā nozīmēta persona. Šos pienākumus var uzņemties iestādes īpašnieks, pārvaldnieks, iestādes darbinieks vai kompetentas iestādes speciālists, kurš ir ieguvis atbilstošu sertifikātu.

20170818-1528-fn-serviss-eveikals.jpg
Foto: bigstockphoto.com

Nepieciešamo sertifikātu iespējams iegūt, izejot apmācības ugunsdrošības jomā. FN-SERVISS mājas lapā Jūs varat atrast noderīgu informācijas par  kursiem un semināriem, kas ir noderīgi vadītājiem, kā arī topošiem speciālistiem ugunsdrošībā un darba aizsardzībā.

Attiecīgo izglītību ieguvušam speciālistam ir šādas tiesības:
sastādīt ugunsdrošības instrukciju – objekta lietošanas mērķim paredzēto drošības prasību kopumu;
instruēt darbiniekus, kā rīkoties ugunsnelaimes gadījumā. Atcerieties, izglītības iestādēs ugunsdrošības instruktāžas ir jāveic vismaz 2 reizes gadā.
vadīt praktiskās nodarbības, kas saistītas ar drošības jautājumiem;

un pienākumi:
1. ievērot ugunsdrošības prasības objekta un koplietošanai domātās teritorijas daļās;
2. uzturēt ugunsdrošībai svarīgās inženiertehniskās sistēmas, inženiertīklus un ugunsdzēsības aprīkojumu. Uzturēšanai jānorit, balstoties uz regulējošo normatīvo aktu prasībām, ievērojot arī ražotāja izstrādātos tehniskos noteikumus.

FN-SERVISS ugunsdrošības ekspertu e-veikalā varēsiet atrast te nu visu nepieciešamo ugunsdrošības aprīkojumu, kas nepieciešams drošas mācību vides nodrošināšanai. Turklāt papildus jautājumu gadījumā, kompetenti speciālisti sniegs ne vien atbildes uz interesējošiem jautājumiem, bet arī palīdzēs izvēlēties piemērotāko risinājumu.

Svarīgākie Ugunsdrošības noteikumi izglītības iestādēs
Lai novērstu potenciālās ugunsnelaimes, Ministru kabineta noteikumi paredz vairākas būtiskas izmaiņas, kas jāievēro ikvienā publiskā objektā, tostarp izglītības iestādēs.

Drošam aprīkojumam nepieciešams:
līdzās ugunsdzēsības aparātu tehniskajai apkopei nodrošināt vizuālo apskati. Papildus informāciju par ugunsdzēsības aparātiem un to apkopi meklējiet šeit;
●  kopā ar iekšējo ugunsdzēsības krānu pārbaudēm papildus ierastajai pārbaudes kārtībai ir nepieciešams noteikt ūdens atdeves ražību pie ugunsdzēsības stobra.
Iekšējiem ugunsdzēsības krāniem ir jābūt novietotiem īpašā skapī vai nišā. Tiem pievieno šļūtenes un stobrus. Iekšējā ugunsdzēsības ūdensvada krāna šļūtenes garumam ir jābūt vismaz 20 m. Šļūtenei pievienotajam stobram jānodrošina kompaktu strūkla un ir jābūt noslēdzamam. Atbilstoši 116.pantam visiem neregulējamie stobriem ir jābūt nomainītiem uz regulējamiem stobriem.

20170818-1532-fnserviss-eveikals.jpg
Foto: bigstockphoto.com

Padomi drošai evakuācijai:
● evakuējoties pašam vai evakuējot citus, ļoti nozīmīgs ir ātrums un efektivitāte. Ārkārtas situācijā telpas vai teritorija jācenšas pamest organizēti un iespējami mierīgi;
● ja mācību iestādē atskanējis trauksmes signāls vai pamanīts ugunsgrēks, ikviena cilvēka pienākums ir nekavējoties pamest ēku. Arī gadījumā, ja netiek veikta organizēta kopējā evakuācija;
evakuācijai paredzētajām durvīm jābūt viegli atveramām no iekšpuses. Ja durvīm priekšā atrodas kāds priekšmets, kas atvēršanu aizkavē ilgāk par 3 sekundēm, tas uzskatāms par šķērsli. FN-SERVISS e veikals klientiem piedāvā durvju rokturu un slēdzeņu pārsegus, kā arī izejas durvju rokturu bloķētājus, kas vajadzības gadījumā nodrošinās durvju atvēršanu ar vienu rokas kustību;
● lai novērstu apjukumu ārkārtas situācijās, telpās novietotajām drošības zīmēm jābūt viegli saskatāmām. Glābšanas dienestam paredzētās zīmes nepieciešams nodrošināt ar 2. klases gaismu atstarojošu virsmu;
● arī evakuācijas zīmēm jābūt izgaismotām (gadījumos, ja tās ir paredzētas 50 vai vairāk cilvēku evakuācijai). Zīmēm jādarbojas autonomi, ar tām speciāli paredzētu enerģijas avotu. Šis noteikums attiecas arī uz zīmēm, kas apzīmē vairāk nekā 20 m garu evakuācijas ceļa posmu. Specializētajā FN-SERVISS e-veikalā varēsiet atrast plašu sortimentu ar  evakuācijas un avārijas apgaismojumiem, kā arī drošības zīmēm, kas būs piemērotas tieši Jūsu vajadzībām;
● attālums starp diviem evakuācijas plāniem nedrīkst pārsniegt 40 m.

Visu ugunsdrošībai nepieciešamo aprīkojumu Jums nodrošinās specializētais e veikals. Vairāk informācijas par ugunsdrošības prasībām mācību iestādēs meklējiet FN-SERVISS interneta vietnē.

Padariet izglītības iestādi par drošu zināšanu templi, un lai iespējamās likstas un ugunsnelaimes iet Jums secen!

Pievieno komentāru

Reklāmraksti