Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

42 gados Rundāles pils telpu restaurācijai iztērēti 8,4 miljoni eiro 8

Rundāles pils telpu restaurācijai no 1972. līdz 2014.gadam iztērēti 8 420 495 eiro, portālu informēja Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ruta Biļeviča.

No minētās summas pamatbudžeta finansējums bijis 2 847 792 eiro. No ziedojumiem iztērēts 334 881 eiro, no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) - 4 377 412 eiro, no budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem izlietoti 216 185 eiro. No Borisa un Ināras Teterevu fonda restaurācijas programmas telpu restaurācijai un pavadošajām aktivitātēm ziedojumos saņemts atbalsts 800 000 eiro. Kopumā mecenāti Rundāles pili atbalstījuši ar 1 miljonu eiro.

Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis stāstīja, ka 1972.gadā izveidots patstāvīgs Rundāles pils muzejs. Tad arī definēts uzdevums ne tikai atjaunot pils ansambli, bet arī veidot Latvijas baznīcu un muižu mākslas kolekcijas un nodarboties ar šī Latvijas mākslas vēstures senākā perioda izpēti. Līdz ar muzeja veidošanu sākās arī interjera restaurācijas darbi.

Lancmanis pastāstīja, ka 1992.gadā bija iestājusies krīze pils restaurācijā, tomēr restaurācijas darbi turpinājās. Kritiska situācija bijusi 1997.gadā, bet tad Teterevi piedāvājuši savu palīdzību. Lancmanis uzsvēra, ka pils restaurācijas straujā pabeigšana bijusi iespējama tikai ar mecenātu palīdzību. Pēc viņa teiktā, pirms 50 gadiem aizsāktā doma par pils restaurāciju grūtos laikos - izmisuma brīžos - nepazuda, izeja atrasta.

Teterevs norādīja, ka mecenāti pirms četriem gadiem pieņēmuši lēmumu pabeigt restaurāciju 2014.gadā.Tetereva piebilda, ka mecenāti sajutuši, ka nevar nepalīdzēt. Viņa uzsvēra, ka Rundāles pils dvēsele ir tās muzeja direktors Lancmanis. "Bez viņa varētu vēl 100 gadus restaurēt pili," pauda Tetereva.

Restaurators Gunārs Grīnfelds pastāstīja, ka Rundāles pils visus šos gadus bijusi arī restaurācijas centrs, kurā mācījušies daudzi Latvijā redzami restauratori. Restaurācijas procesā Latvijas restauratori arī mācījušies no Sanktpēterburgas un Lietuvas kolēģiem.

Lancmanis piebilda, ka grāfa Teodora Mēdema dāvinājumu izstāde "Kurzemes hercogiene Doroteja un grāfu Mēdemu dzimta" aizsāks iniciatīvu "saukt" atpakaļ uz pili priekšmetus, kas tur kādreiz ir atradušies vai bijuši saistīti ar pili. "Šie priekšmeti pili pārvērš patiesībā," uzsvēra Lancmanis. Viņš pauda, ka līdz ar šiem priekšmetiem pilī tiek atgriezta dvēsele.

Rundāles pils 278.dzimšanas dienā, 24.maijā, tiks atklāta pilnībā restaurēta un iekārtota hercoga Ernsta Johana Bīrona bibliotēka, kā arī grāfa Teodora Mēdema dāvinājumu izstāde "Kurzemes hercogiene Doroteja un grāfu Mēdemu dzimta" un Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāde par Kurzemes hercogu Ketleru bibliotēku "Ex Bibliotheca Ducis Curlandiae". Tiks atklāta arī Lielā galerija, kura, pēc Lancmaņa teiktā, atjaunota ļoti lielā tempā. Galerijā atjaunoti griesti, sienas, kā arī sienas paneļi, kuri bijuši pilnībā iznīcināti.

Ar šo telpu atklāšanu noslēdzas Rundāles pils restaurācija, kuras noslēdzošais posms notika, pateicoties Borisa un Ināras Teterevu fonda programmai "Rundāles pils restaurācijas pabeigšana 2010-2014", pauda Biļeviča.

Viņa norādīja, ka Rundāles pils ir visapmeklētākais muzeja komplekss Latvijā, kas atvērts apmeklētājiem visu gadu katru dienu. Rundāles pils ir viens no populārākajiem tūrisma galamērķiem ārvalstu tūristiem Latvijā, kā arī vienīgā ekskluzīvā lokācija valsts līmeņa prezentācijas pasākumiem, starptautiskiem mākslas un mūzikas festivāliem, biznesa vides prezentāciju pasākumiem.

1736.gada 24.maijā tika ielikts pils pamatakmens, un šis svinīgais brīdis tiek uzskatīts par Rundāles pils dzimšanas dienu, kas tiek svinēta katru gadu 24.maijā. Apmeklētāju apskatei restaurētās telpas būs pieejamas no 25.maija.

Pils restaurācijas pabeigšanai, pateicoties Borisa un Ināras Teterevu fondam, tika izstrādāta "Rundāles pils restaurācijas pabeigšanas programma 2010-2014", kuras galvenās vadlīnijas paredz vairāku telpu pilnīgu restaurāciju.

To pabeidzot, Rundāles pils iegūst ne tikai trīs ļoti svarīgas un sarežģītas telpas, bet arī iekļausies pasaules kultūras mantojuma galamērķu sarakstā ar unikālu baroka un rokoko arhitektūras ansambļa pērli - līdzās Pēterhofas ansamblim pie Sanktpēterburgas, Potsdamas piļu kompleksam Vācijā un pat Versaļas pils kompleksam Francijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

Rūdis

Norādita summa tiešām ir neliela, ja salīdzina ar Latvijas ārējo parādu, valdības ministriju, Saeimas izdevumiem gadā un līdzīgiem. Turklāt zinot, ka valsts jau gadus 20 nav devusi pilij ne pliku kapeiku restaurācijai. Tā atjaunota par privātiem ziedojumiem un dažādu fondu līdzekļiem. .
Paldies Lancmaņa kungam, viņa kundzei Ievai (in memoriam), māsai, visiem, kuri ar savām rokām ir atdevuši mums šo gaišo pili.

pirms 4 gadiem, 2014.05.22 09:50

Krizdole

Paldies arī parastajiem cilvēkiem,pašiem vienkāršākajiem strādniekiem, kas dienu no dienas tur cītīgi un no sirds strādā!

pirms 4 gadiem, 2014.05.22 09:55

Sliktais prorabs

Nu tas tiešām ir sīkums, bet efekts ir pamatīgs! Nebūtu Rundāles galvas Kaucmindi atdevuši kaut kam un to miljonu , ko notērēja jaunajam bērnudārzam, ieguldījuši tur, domāju, būtu jauki sanācis!

pirms 4 gadiem, 2014.05.22 14:40

US

Man arī nav žēl neviena iztērētā centa. Labs projekts ar IZCILU līderi . Dievs dod viņam izturību un veselību. Paldies. Paldies arī SPONSORIEM.

pirms 4 gadiem, 2014.05.22 15:43

Sliktais prorabs

Ja Cilvēks ir ar dvēseli tur, tad var!

pirms 4 gadiem, 2014.05.22 23:20

vietējais, ne savējais

ja apskata Rundāles pili un Bauskas rātsnamu, tad tur 42 gados restaurācijā nesalīdzināmi lielākam objektam ar nesalīdzināmu kvalitāti izlietoti nepilni astoņi ar pus miljoni ero, bet Bauskas rātsnamam nepilni trīs, jeb tagad jau vairāk miljoni eiro. Lūk ko nozīmē saimnieka attieksme, jautājums, vai Bauskā kādreiz būs Saimnieks, Saimnieks ar lielo burtu, nevis kārtējais izsaimniekotājs?

pirms 4 gadiem, 2014.05.23 14:50

MO

Ar maijpuķīšu sveicieniem, paldies, Rundāles pils nesavtīgajiem darba rūķīšiem un talantīgajam,harismātiskajam pils kungam I. Lancmanim, kā arī visiem ziedotājiem!
Idejām bagātu turpmāko darbu !!!

pirms 4 gadiem, 2014.05.24 08:59

Vietējās ziņas