Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aicina uz gladiolu ziedu izstādi Rundāles pilī

Trīs dienas, no 10. līdz 12. augustam, Rundāles pils pirmā stāva vestibilā ikviens var aplūkot stelpieša Visvalža Viņķeļa izlolotās majestātiskās un cēlās rudens puķu karalienes – gladiolas.   

Izstādē apskatāmas ap 40 šķirņu, vairākām vēl nav sava nosaukuma, tās apzīmētas ar cipariem, pārējās ir tādas, kuras jau iegājušas apritē, piemēram, pērn katalogā parādījušās ‘Nikoleta’, ‘Sarkanais apmetnis’ un citas. Jaunajām šķirnēm vārda došana parasti notiekot rudenī, kad top katalogs. «Kristītas» tiekot vienīgi skrupulozi pārbaudītās šķirnes –  kas labi aug, zied un viss ir kārtībā, norāda selekcionārs.

Visvalža kundze Ilga Viņķele stāsta, ka šīs vasaras tveice ietekmējusi arī šos iespaidīgā izmēra krāšņos augus. «Ziediņš nenozied, gluži vienkārši izcepas. Ja kātu nogriez un ieliec ūdenī, pēc mirkļa jau viens zieds ir novītis, mēs esam bezspēcīgi,» teic I. Viņķele un piemetina, ka šādi apstākļi piedzīvoti pirmo reizi. Agrās šķirnes jau sen pārziedējušas, pirmās  teju Jāņu vainagā varējis vīt, tagad tiek rādīts, kas vēl palicis.  «Bija  ‘Jaunā mode’ ar interesantu krāsojumu, ko gribējām izvest tautās, bet diemžēl modi aprija karstums. Vēl daudz citu interesantu jaunumu, bet arī tie tagad aplūkojami vienīgi fotogrāfijās. Šosezon ātrums  nežēlīgs, gladiolas zied kā trakas, spēj nobildēt, piefiksēt, aprakstīt žurnālā,» darba dunu ieskicē I. Viņķele.

Priekšā vēl šī gada lielākā gladiolu parāde, kas no 15. līdz 19. augustam norisināsies Latvijas Dabas muzejā Rīgā. I. Viņķele atklāj, ka izstādei dots nosaukums «Gladiolu varavīksne – veltījums manai Latvijai», taču ir pamatotas bažas, kas ar to veltījumu sanāks. Visas cerības esot uz Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības biedriem, iespējams, pa visiem kopā bagātīgā krāsu gamma tiks radīta. Taču līdzīga situācija ir visiem audzētājiem, atlikuši vēlīnie ziedi, tos arī uz Rīgu vedīs.

V. Viņķeļa pūrā ir vairāk nekā 600 gladiolu veidu, bet kolekcijā nonāk īpašākās. Jauna zieda izveidošanai var būt vajadzīgi pat pieci līdz septiņi gadi, un jāiegulda ļoti liels darbs. «Priekš tiem gadiem un veselības, tas ir ļoti liels apjoms. Ko darīsim, jākustas vien ir,» smej I. Viņķele un atklāj, ka abiem jau 81 gads un selekcionārs paziņojis, ka šogad Rundālē pēdējo gadu izstāda savus ziedus, taču Ilga aicina pagaidīt, ko laiks rādīs.

«Gladiolas ir ļoti praktiski audzējami ziedi, tās piedos savam audzētājam daudzas kļūdas – gan saistītas ar nezināšanu, gan ar iespējamo pieredzes trūkumu. Tas ir tikai mīts, ka šie ziedi ir kaprīzi un slimīgi,» komentē audzētāji.

Patiesas vērtības nezūd, tāpēc gladiolas ar saviem bagātīgajiem ziediem, spēcīgajiem stublājiem un pārliecinošo iespaidu ir iecienītas skolēnu vidū. Gladiolas ir vienas no populārākajām septembra puķēm, to krāsu un izmēru dažādība piesaista pircējus.

Izstādē Rundālē var ne tikai apskatīt ziedus, bet arī vienoties par gladiolu sīpolu iegādi, lai jau nākamajā rudenī varētu priecāties par šīm puķēm savā dārzā.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas