Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Arī šovasar izpļaus Mēmeli, Mūsu un Lielupi 13

Otrdien, 12.jūnijā, Bauskas pašvaldība parakstījusi līgumu ar uzņēmumu SIA «Aquastar» par upju aizaugumu likvidēšanu, portālu informēja pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ieva Šomina.

Noslēgtais līgums paredz, ka ūdenstilpnēs aizaugumu likvidēšana notiks atļautajā pļaušanas periodā no 20. jūnija līdz 31. oktobrim. I. Šomina paskaidroja, ka Bauskas pilsētas robežā Mēmele, Mūsa un Lielupe tiks attīrīta pilnā platumā, bet ārpus pilsētas robežas aizaugumi tiks izpļauti pa slejām pilnā garumā, kā arī atpūtas zonās pilnā platumā. Kopējā līguma summa  18 004 eiro, ieskaitot PVN.

I. Šomina papildināja, ka atsevišķus posmus plānots attīrīt pārrobežu sadarbības projekta «Engrave» ietvaros.

Šis būs jau trešais gads, kad uzsākta upju pļaušana Bauskas novadā. Pļaušanas darbi tāpat kā pērn ir saskaņoti ar Valsts vides dienestu, kā arī Mednieku un makšķernieku biedrību.

Upju izpļaušanas lietderīgumu un veicamās aktivitātes vēlamo laiku jau iepriekš «Bauskas Dzīve» lūgusi komentēt Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) ekspertam, ūdens biologam, unikālas mazo upju attīrīšanas metodes «Liec upē akmeni» autoram un īstenotājam Andrim Urtānam.

Viņš akcentēja, ka ūdensaugu masveida savairošanās norāda uz pārlieku lielu augu barības vielu (fosfora, slāpekļa) koncentrāciju ūdeņos. Savs viedoklis ūdens biologam ir arī par to, cik daudz un kad pļaut. Ūdensaugi sāk izraisīt pamanāmu ūdens līmeņa celšanos, ja to daudzums aizņem trešdaļu vai vairāk no upes spoguļvirsmas. To uzskata par robežu, kad jāsāk domāt par «izkapts asināšanu», skaidro A. Urtāns. Viņš uzsvēra, ka aizaugums spiež uz augšu arī gruntsūdeņus. Tas savukārt būtiski ietekmē upju krastu iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Savukārt pieeju – pļaut, atstājot koridoru, – cenšas izmantot ezeru piekrastēs. Upēs parasti pļauj, lai nodrošinātu ūdens caurvadi.


 

Pievieno komentāru

Komentāri 13

P

Ar pīķu plāujmašīnu būs muļļāšanās;vajag rotējošo-no pieredzes.

pirms 5 mēnešiem, 2018.06.15 09:09

Pēteris

Es redzēju,kā pagajušajā rudenī pļāvēji jebijās,pēc dienas mokām griezējaparātam 1/3 zobu bija kirdik.Čau!

pirms 5 mēnešiem, 2018.06.15 09:14

bet,

ko tā "jebīšanās" deva novada sabiedrībai, ja nepaspēja vēl nopļaut,lietavas uzrāva tādu ūdeni, ka pat garākos meldrus nevarēja redzēt līdz upes aizsalšanai, bet šogad atkal meldri kā mūris. Šis sīzifa darbs vien projektā iesaistīto ikgadējā piemaksa pie speciālista aldziņas, tiesa ne mazā un no nodokļos nomaksātā. Diez kuram traucē tas gruntsūdens, un pēc pļaušanas tas gruntsūdens bija mazāks, kurš mērija?

pirms 5 mēnešiem, 2018.06.15 15:46

Betbets

Kāda piemaksa? Ko tu lej pilnīgas muļķības? Varbūt labāk iemet akmeni intensīvās lauksaimniekošanas lauciņā nevies runā niekus, par tiem, kas ar sekām mēģina cīnīties

pirms 5 mēnešiem, 2018.06.15 18:06

optibetam

meldru pļaušana tavuprāt notiek uz altruisma pamatiem, par projektu rakstīšanu nevienam neko nemaksā un tie tūkstoši tiek vien pļāvējam, nesmīdini tautu, jo izņemot projektā iesaistītos, pat bērnam skaidrs, ka pļaušana vasaras otrā pusē labumu vien dod tiem, kuri apgroza šos tūkstošus.

pirms 5 mēnešiem, 2018.06.15 19:31

Augustiņš

Laucinieki labi mēslo laukus un upes. Laba ūdensrožu raža būs.

pirms 5 mēnešiem, 2018.06.15 11:36

lai tiek arī citiem

visi netiek pielaisti pie lielo iepirkumu naudas dalīšanas, lai pārāk neprotestētu "apbižotie", tiem atvēlēta māžošanās tādos iepirkumos, kā upju appļaušana, tak kāds kapeiciņš ietek kabatā...

pirms 5 mēnešiem, 2018.06.15 13:14

VDH.

NU TAD PAVĒROSIM KĀ ROSAS VIŅU PĻAUŠANA !!!!

pirms 5 mēnešiem, 2018.06.15 18:20

pīle

Vai tiešām biologs Andris Urtāns, uz kuru dome allaž atsaucas meldru pļaušanas sakarā, nav sacījis, ka šis periods - no 20. jūnija - tādām darbībām nav labvēlīgs? Ūdens putniem, kuru Mūsā ir papilnam, mazuļi vēl nav īsti apspalvojušies un nelido. Pļaujmašīnas tos vienkārši samals. Lai nu kam, bet cilvēku un dabas draugam Čačam tas gan būtu jāsaprot. Pļaujiet augustā, kā parasti, ja negribat Bausku pārvērst tikai par krauķu pilsētu! Par meldru pļaušanu jūnijā gribētos dzirdēt kompetentu vides speciālistu domas.

pirms 5 mēnešiem, 2018.06.16 15:37

dabas ""draugi"

Čačs ar Gabrānu ir īstie dabas cienītāji, viens atbalsta meldru pļaušanu, par to saņemot naudu no otra savu projektiņu realizēšanā. Diez kādēļ netiek izpļauts aizaugums Bangu dīķi, Gabrāns varēja taču paprasīt naudu Čačam, varbūt prātā neienāca?

pirms 5 mēnešiem, 2018.06.17 10:38

ja citādi nevar

ir vēl spītnieki, kas nevēlas maksāt novada domei par peldbaseina izmantošanu vismaz vasarā un saviem ūdenspriekiem cenšas izmantot pilsētai pieguļošās upes. Lai šādiem "īpatņiem" vasaras priekus liegtu, ar upju pļaušanu no krasta līdz krastam, līmenis upē samazināsies līdz tādam, kas vairs nebūs izmantojams peldētājiem. Tieši meldru audzes ir tās, kas līdz šim saglabāja daudzmaz normālu ūdens līmeni vasarās, šeit es nerunāju par citiem ūdensaugiem, no kā tiešām upes būtu jāatbrīvo, bet ne jau ar pļaušanu no krasta līdz krastam, un visu meldru audžu iznīcināšanu to panākt.

pirms 5 mēnešiem, 2018.06.16 17:26

atkal pīle

Paldies iepriekšējam komentētājam par loģiku un racionāliem cilvēku sadzīves aspektiem! Bet tu eleganti esi izvairījies no tieša jautājuma - kas notiks ar ūdens putniem?

pirms 5 mēnešiem, 2018.06.16 19:48

pīlēm

ar jums notiks tas pats kas ar lakstīgalām pēc visa kokveidīgā apauguma iznīcināšanas upju krastos, kaislīgās lakstīgalu dziesmas vairs nedzirdēt. Upju krastus vēl varētu" ietērpt" Somijas granītā, bet ja tik dārgam projektam aizdevumu neviens nedod, tad var sarunāt armēņus, lai vismaz upju krastus Bauskas teritorijā nobetonē. Vismaz kādu laiku būs miers, līdz no bezdarbības domē kāds izdomās nākošo bezjēdzīgo projektu

pirms 5 mēnešiem, 2018.06.17 10:33

Vietējās ziņas