Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ārzemju darba devēji uzticas Saulaines skolas audzēkņiem 2

Kandavas lauksaimniecības tehnikuma Saulaines teritoriālās struktūrvienības skolas audzēkņi marta vidū atgriezās no divu nedēļu prakses Portugālē un Spānijā.

Automehāniķi un lauksaimnieki praktizējās Portugālē, savukārt viesmīlības un ēdināšanas kursa audzēkņi bija Spānijā, gūstot neatsveramu pieredzi un izzinot dienvidnieku darba kultūru, ikdienas dzīves paradumus un iemantojos darba devēju uzslavas.
Lielākais pārbaudījums – komunikācija

Rundāles novadā esošās mācību iestādes direktora vietniece audzināšanas darbā Sanita Collenkopfa informēja, ka studenti 24. martā skolas pedagogiem un audzēkņiem prezentēs prakses laikā apgūto un piedzīvoto.

Saulaines skolas pedagoģe Evita Zviedre kopā ar viesnīcas un ēdināšanas kursa studentēm devās uz Spāniju. Skolotāja stāsta par audzēkņu ieguvumiem prakses laikā. «Ir apgūtas ceļošanas prasmes, kuras studentiem noderēs nākotnē. Protams, prakses mērķis bija iepazīt un pašiem studentiem izjust viesnīcas un ēdināšanas speciālistu darba kultūru, kā strādā uzņēmums, kāda ir darba organizācija ēdināšanas un viesnīcu servisā Eiropā. Studenti apguva savādākas darba metodes un praktiski pielietoja teorijā apgūtās zināšanas. Lielākais pārbaudījums bija komunikācija. Mūsu audzēkņiem ar angļu valodu problēmu nebija, bet vairums spāņu angļu mēlē runā ļoti vāji vai nerunā vispār. Iepazinām Spānijas pilsētas Granadas kultūru, arhitektūru un cilvēku ikdienas rosību, attieksmi pret darbu un dzīvi,» tā skolotāja E. Zviedre.

Komunikācijas problēmas ļoti radoši pārvarēja viens no dienvidnieku darba devējiem, kurš ar latviešiem komunicēja latviski, izmantojot planšetdatorā pieejamo «google tulkotāju».

Kopā ar topošajiem lauksaimniekiem un mehāniķiem uz Portugāles pilsētu Barselušu devās mācību iestādes skolotājs Dagnis Dārznieks. Viņš novērtēja dienvidnieku uzticēšanos latviešu zēniem. «Vispirms mūsu puišus novērtēja, bet jau pirmajā dienā, pāris stundu pēc iepazīšanās, uzticēja apkalpot servisa klientu automašīnas – izjaukt, sagatavot krāsošanai, nokrāsot un salikt atpakaļ. Puiši guva neatsveramu pieredzi, izzinot darba apstākļus un kultūru citviet Eiropā. Mūsu audzēkņu augstās prasmes apliecina fakts, ka prakses devēji mūs negribēja laist mājās, uzsverot, cik kvalitatīvs darbaspēks esam, diviem mehāniķiem pat piedāvāja pastāvīgu darbu. Saulaines skolā tiek sagatavoti prasmīgi un centīgi topošie darba izpildītāji,» savos novērojumos dalās D. Dārznieks.

«Latvijā praktikantiem netiek dota nekāda vaļa, iespēja sevi pierādīt. Jauniņos tikai nosēdina malā un atļauj skatīties, bet Portugālē bija citādi. Mēs darījām to, kā dēļ bijām atbraukuši, – strādājām. Mūsu topošie lauksaimnieki dažu stundu laikā izdarīja to, ko Rumānijas delegācija visas dienas garumā. Mēs necentāmies izcelties. Mēs vienkārši strādājām. Dienvidnieki to novērtēja, sacīja, ka esam čakla un strādīga tauta. Portugālē tik labus strādniekus esot grūti atrast,» tā skolotājs Dagnis.

Lauksaimnieki strādāja 17 hektāru lielā laukā. Privātam uzņēmumam dienvidniekiem tā skaitās liela saimniecība, stāsta skolotājs Dagnis. Latvieši arīdzan novēroja, ka lielos laukakmeņus turpat saimniecībā apstrādā un pārvērš bruģī.

Ēdinātāju servisa kursa studente Dace Degole no Rundāles novada Bērsteles bija pārsteigta par Lieldienu svētku tradīcijām Spānijā. «Cilvēki staigāja pa ielām ar galdiem virs galvām. Uz tiem bija dažādas dekorācijas. Uzzinājām, ka tā spāņiem ir tradīcija un tādā veidā tiek sagaidītas Lieldienas.»

Viesnīcas servisa kursa studente Viktorija Zeņuka no Bauskas izzināja dienvidnieku darba kultūru. «Viņi strādā lēni, mazliet nevīžīgi, bet darbu izdara. Darba aprīkojums nav citādāks, bet pielietojums gan. Viņi daudz vairāk maina darbarīkus, izmanto katru atsevišķi, mēs vairāk strādājam ar viena veida lupatiņām vai tīrāmajiem līdzekļiem.»

Elvis Kaufmanis no Bauskas novada Īslīces pagasta mācās par automehāniķi. Prakses vietā īslīcietis novērojis darba kultūras atšķirības. «Viņi sadzen pilnu autoservisu ar automašīnām un dienas gaitā pievēršas katrai no tām. Viņi netaisa vienu auto, bet gan visus vienlaicīgi. Arī instrumentus viņi nomet pa roku galam. Lai cik dīvaini nebūtu, arī automašīnas viņi servisā stumda ar rokām, nevis iedarbina un izbrauc,» stāsta jaunietis.

Imants Pečenijs no Gailīšu pagasta izjauca auto un sagatavoja tos krāsošanai. «Nepagāja pāris stundu, kad mums jau deva klientu spēkratus. Servisā valda nekārtība, darbinieki ir mierīgi, nekur nesteidzas,» noteic Imants.

Audzēkņu mobilitātes projekts «Saulaines profesionālās vidusskolas izglītojamo praktisko iemaņu pilnveide» pamatdarbībā paredz praktisko iemaņu pilnveidi citā Eiropas valstī projektā «Erasmus+». Visus ar ieceri saistītos izdevumus sedz «Erasmus+».

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Saulainiete

Zinu no pieredzes: lai kā mēs kādreiz izsakāmies par jauniešiem, kas mācās Saulainē, kad nonākam citā zemē, redzam, ka mūsējie ir gan strādīgāki, gan kārtīgāki...

pirms 2 gadiem, 2016.03.27 10:37

Mamma

Esmu pateicīga Saulaines skolai par meitas skološanu un ļoti vērtīgu iespēju gūt pieredzi ārpus Latvijas!!!
Paldies!!!!
Nekad saviem spēkiem nespētu meitai tādu iespēju nodrošināt!
Saulaines skolai - Saules mūžu, pedagogiem spēku un izturību , skolojot jauniešus!
Paldies!

pirms 2 gadiem, 2016.03.30 23:28

Vietējās ziņas