Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atbalsta lielāku atklātību par būvprojektiem

Bauskas kultūras centrā pirmdien, 14. martā, pulcējās vairāk nekā 30 Zemgales pašvaldību būvvalžu speciālisti.

Ekonomikas ministrijas (EM) un Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) darbinieki sniedza informāciju par Būvniecības informācijas sistēmas (BIS) lietošanu un jaunā Būvniecības likuma normu izpildi praksē.

Par BIS projektu atbildīgais EM speciālists Andriāns Jankovskis informēja par pieejamajiem e-pakalpojumiem un uzklausīja ikdienā ar BIS testa režīmā strādājošo praktiķu secinājumus. Iecerēts, ka nākamgad BIS sāks izmantot visas pašvaldību būvvaldes, tāpēc laikus jālabo sistēmas programmatūras un funkciju nepilnības, apstiprina A. Jankovskis. BIS pilnveidei plānots saņemt Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības fonda finansējumu.

Viens no BIS mērķiem ir padarīt būvniecības procesu atklātāku, tāpēc jau tagad pašvaldības būvvaldes sistēmā ievietotā informācija par apstiprinātajiem būvobjektiem parādās BIS publiskajā datubāzē. Kartē vai sarakstā redzama kopējā informācija, bet uzklikšķinot par katru objektu var iegūt detalizētas ziņas – ieceres iesniegums, lēmumi, pasūtītājs, projektētājs, ģenerāluzņēmējs u. c.
«Ar to pašvaldība ir izpildījusi prasību informēt sabiedrību par būvniecības procesiem, un šo informāciju var nepublicēt pašvaldības mājaslapā,» skaidro A. Jankovskis.

Daži BIS lietojošie būvvalžu pārstāvji iebilda, ka projektu pieteicēji nav apmierināti ar tik plašu informācijas publiskošanu, taču EM pārstāvis uzsvēra – sistēmas un ministrijas mērķis ir lielāka procesa atklātība, tāpēc tiks publiskoti gan būvdarbu dalībnieki, gan objektu īpašnieki, proti, visa informācija, ka pieejama uz būvtāfeles pie būvlaukuma.

Daudz diskusiju bija par būvdarbu žurnāla aizpildīšanu, ko BIS elektroniski var darīt gan objekta vadītājs, gan viņa pilnvarotas personas. Būvvalžu pārstāvji iebilst, ka tas palielina birokrātiskās procedūras, jo liek aizpildīt gan elektronisko, gan papīra būvdarbu žurnālu objektā. A. Jankovskis skaidro, ka mērķis ir ar laiku pāriet uz elektronisko žurnāla formātu, ko speciālisti var aizpildīt arī mobilajā ierīcē, piemēram, planšetdatorā. Jāpiebilst, ka šāda kārtība jau tiek izmantota Lietuvas būvniecības nozarē un kontroles sistēmā.

BVKB juridiskā departamenta vadītāja Liene Kristapsone seminārā informēja, ka aprīlī notiks pirmā kopīgā būvvalžu un biroja speciālistu sanāksme, kādas iecerēts rīkot reizi ceturksnī. BVKB un būvvalžu sadarbībā patlaban visvairāk apspriestais jautājums esot objekti, kuru būvuzraudzība ir biroja kompetencē. Uzņēmēji dažkārt mēģinot manipulēt ar projektu datiem, lai celtniecības uzraudzība paliktu pašvaldības būvvaldes pārziņā, taču L. Kristapsone aicina reģionu speciālistus sadarboties, lai nepieļautu neatbilstīgu dalījumu.

Būvvalžu speciālistu semināri martā norit visos piecos Latvijas plānošanas reģionos. Gan EM, gan pašvaldību pārstāvji teic, ka sadarbība normatīvo aktu un BIS pielietošanā vēl turpināsies.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas