Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ausekļu dzirnavās atgriežas senais tvaika dampis 8

Vecumnieku novada Bārbeles pagasta brīvdabas muzejā «Ausekļu dzirnavas» sestdien, 14. maijā, tradicionālajos Sējas svētkos godā celti senie arodi, īpaši daudzinot koka amatniecību. Vairāki simti apmeklētāju vēroja pavasara lauku darbus, ņēma rokās senos rīkus un darbināja iekārtas, nobaudīja biezputru. Bērnus vilināja amatu demonstrējumi, kas ļāva iztēloties, kā pirms daudziem gadu desmitiem ritējusi dzīve latviešu sētā.

Šogad Sējas svētkiem bija starptautisks skanējums – ciemos bija ieradušies kaimiņi no Biržu rajona Lietuvā. Viesi piedalījās kartupeļu stādīšanā, vēroja amatnieku darbu. Līdz ar citiem vagās muguras locīja Bārbeles mazpulcēni kopā ar skolotāju Voldemāru Barenu.

Pirmo reizi dzirnavu ēkā tika demonstrēta graudu malšana, gaņģus kustinot ar ūdens spēku. Svētku «nagla» bija 1912. gadā uzmeistarotā tvaika dampja «Ruston Garett» palaišana, rādot, kā jaudīgais sutas ražotājs darbina seno laiku gateri. Identiska tvaika mašīna Ausekļu dzirnavās atradusies līdz 1945. gadam, kad to nacionalizēja kolhozam. Nu dampis atgriezies lauku sētā uz palikšanu. Līdz ar vēsturiskās mašīnas iegādi brīvdabas muzejā var parādīt pilnu lauku darbu ciklu, kāds te bijis Ulmaņlaikos.

Sējas svētkos klātesošos priecēja muzikanti Albīns Baļčūns un Aigars Urtāns no Bauskas novada, lauku kapela «Aizezeres muzikanti» no Kokneses novada Bebru pagasta, Vecumnieku tautas nama senioru deju kopa «Ozols», kā arī danču griezēji no Ilūkstes novada Dvietes.

Vairāk lasies «Bauskas Dzīves» drukātajā izdevumā.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

Svece

Foršs un ļoti vienkāršs ir Biržu mērs, aprunājās ar cilvēkiem, ļoti patīkams iespaids palika. Auglīgu sadarbību un izdošanos novēlu!

pirms 2 gadiem, 2016.05.16 17:14

ak dies

šitādi ērmi gan nebija redzēti.. ar lietussargu rokās stāda kartupeļus. Da padzīt no lauka šitos zemes darbu zaimotājus...

pirms 2 gadiem, 2016.05.16 20:14

dies ak

citur nebija, kur piesieties? stulbums....

pirms 2 gadiem, 2016.05.17 09:54

bez dieva

Mūžīgi būs kāds,kas atradīs,ko kritizēt.Pats sēž un neko nedara,bet "noliek" tos,kuri dara.

pirms 2 gadiem, 2016.05.17 11:38

kartupelis

piedod "ak dies" Tu esi stulbs(ba)

pirms 2 gadiem, 2016.05.17 18:10

Wow!

Izskatās smuki!
Un tiešām dampis darbojās! Tas nav redzēts...

pirms 2 gadiem, 2016.05.17 12:35

Vietējās ziņas