Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bauskā nosvinēti Baltā galdauta svētki 17

Baltā galdauta svētkus Bauskā un citviet Latvijā atzīmē jau trešo gadu. Šogad, 3. maijā, Bauskas kultūras centrā (BKC) tie vienkopus pulcēja dažādu paaudžu un vecuma cilvēkus.

Pērn šajos svētkos skolotāja Vija Cerusa aicināja jauniešus pastāstīt par kādu ievērības cienīgu ozolu un tā vēsturi. Šogad pusaudži apkopoja savu vecvecāku dzīvesstāstus, pārvēršot tos esejās. Konkursam pieteicās 30 skolēni no dažādām Bauskas novada mācību iestādēm. Darbus vērtēja trīs vecuma grupās.
 
5. – 6. klašu grupā balvas ieguva piecu eseju autori. Visaugstāko vērtējumu izpelnījās Bauskas sākumskolas 6. klases audzēknes Keitas Kondores stāsts par vecmāmiņu Intu Spali. Vēl žūrijai ļoti patika arī Bauskas sākumskolas 5. klases audzēkņa Valda Valtera Vanaga eseja, kurā viņš atklāja sava vectēva Daiņa Vanaga dzīvesstāstu.

«Esmu ļoti pagodināta. Kad mazmeita teica, ka rakstīs eseju un piedalīsies ar to konkursā, nedomāju, ka mans dzīvesstāsts tiks tik atzinīgi novērtēts,» patīkamu pārsteigumu pauda Inta Spale. Keita, stāstot par to, kādēļ izvēlējās rakstīt par savu vecmāmiņu, uzskaitīja vairākus iemeslus. Vecmāmiņa viņai dzīvē ir daudz palīdzējusi, viņa ir dzīvesgudra, izaudzinājusi piecus bērnus un deviņus mazbērnus.

Savukārt Valdim Valteram par vectēvu ieteica rakstīt tētis. Valda vectēvs Dainis pauž prieku, sakot, ka šāds pasākums ir ļoti jauks. «Tas ir lielisks veids, kā jaunākām paaudzēm nodot daļu no savas pieredzes un atmiņas. Tā mūsu stāsti turpina dzīvot tālāk. Kas zina, varbūt vēlāk viņi tos nodos saviem bērniem vai mazbērniem,» spriež D. Vanags.
 
Šādam viedoklim piekrīt pasākuma galvenā organizatore, latviešu valodas un literatūras skolotāja Vija Cerusa: «Mana vēlme ir, lai mūsu cilvēku dzīves apraksti nepazūd.»

Vidusskolas grupā konkursam pieteicās tikai viens autors – Norberts Memmēns no Bauskas 2. vidusskolas. V. Cerusa atzīst, ka skolotājas aicināja visus audzēkņus pieteikties konkursam, taču, iespējams, bērni nevēlējās uzņemties tik apjomīgu darbu vai ideja par dzīvesstāsta izklāstīšanu nenonāca līdz vecvecākiem. V. Cerusa arī pieņem, ka ne visi vecvecāki vēlas dalīties piedzīvotajā un stāstīt to plašākai publikai.

Turpinot Baltā galdauta svētku tradīcijas, arī šogad tika pieminēts kāds atzīstams novadnieks. Šoreiz izvēlējās dzejnieku un atdzejotāju Frici Adamoviču. Pēc studiju beigšanas Pēterburgā no 1886. līdz 1899. gadam viņš strādāja Bauskas pilsētas skolā par pedagogu. Viens no viņa pazīstamākajiem skolniekiem, kurš vēlāk kļuvis arī par labu draugu, bija Vilis Plūdons.

Latvijas simtgadē tiek iedibināta vēl viena jauna tradīcija. Baltā galdauta svētkos baušķenieki turpmāk varēs iepazīt vēl kādu citu Latvijas novadu. Šogad Daugavpils fotostudijas «Ezerzeme» fotoizstādē «Latgale – manas mājas» skatāmas Latgales krāšņākās ainavas un kolorītie cilvēki. Izstāde visu mēnesi būs pieejama Bauskas Centrālajā bibliotēkā.

Latviskās noskaņas Baltā galdauta svētkos BKC radīja deju kopas «Mēmelīte», Bauskas sākumskolas skolēnu un folkloras kopas uzstāšanās.

Pievieno komentāru

Komentāri 17

Latvijas apceļotājs

Bauskas vadībai šodien vajadzētu aizbraukt uz Dobeli un iegūt vērtīgu pieredzi Baltā galdauta svētku organizēšanā!!!

pirms gada, 2018.05.04 14:31

Antra

Bauskas vadībai, kultūras centram vajadzēja aizdoties arī uz Kuldīgu un smelt idejas kā svētki svinami. Taču šeit nekas nemainīsies, mēs esam festivālu pilsēta. Te uzstādījums, ka visiem jādodas uz galvaspilsētu svētkus vērot. Arī mūsu mērs savā tūdaliņa tērpā tur sastopams.

pirms gada, 2018.05.04 18:32

mans personīgais viedoklis

Ar ko ir slavens baltais galdauts, ka mūs grib uzspiest to godināt.Kā jūs izskaidrosiet saviem bērniem un mazbērniem, kādēļ jāgodā balts galdauts, ko nozīmīgu tas ir izdarījis valsts labā , jo 4. maija būtība taču ir pavisam cita un ar galdautu tam nu nav nekāda sakara. Visa šī uzspēlētā ņemšanās ap to galdautu un salkanās balsis no TV ekrāna man jau piegriezušās, ja kaunāties no šīs dienas patiesās nozīmes, tad varbūt nevajag vispār neko darīt un spēlēt teātri.

pirms gada, 2018.05.04 18:44

Ahtung !

Maskavas trollis aktivizējies !!!

pirms gada, 2018.05.04 19:28

to ahtung no mans pers.vied.

Tu maldies, es neesmu maksas trollis, bet gan cilvēks ar savu personīgo viedokli, kam svešs ir urrāpatriotisms, kam ir savs viedoklis un savas domas par jebkuru jautājumu. Ne jau visi ir tādi kā tu - pelēkā masa, kam ir tikai viens viedoklis- tas , kas skan no TV ekrāna. Sauklis par Maskavas trolli vai gramatikas labošana parasti sākas tad, kad nav argumentu , kad, vienkārši sakot, nav sava viedokļa. ja tu esi galdauta pielūdzējs, tas ir tavs viedoklis.

pirms gada, 2018.05.04 19:57

jop

Vai tad Ābelnieku nenoņēma? Bija tak ārkārtas sēde,kur vairākums deputātu nobalsoja pret Ābelnieku kā domes priekšsēdētāju. Vai tas ir Bauskas Dzīves oficiālais viedoklis,ka šodien Ābelnieka kungs ir Bauskas novada priekšsēdētājs?

pirms gada, 2018.05.04 22:26

bumbiernieks-ekstragons

Komisāri nemirst!

pirms gada, 2018.05.04 23:27

Eva

Antra!Iesaku palasìt ziñas,tad zinàsiet kàdèĺ Àbelnieka kungs bija sastopams galvas pilsètà tautas tèrpà.šodien notika pasàkums-Uzvelc tautas tèrpu par godu Latvijas svètkiem.Sarìkojiet jùs kàdu pasàkumu,nevajag kritizèt citus.

pirms gada, 2018.05.04 22:43

Antra

Ābelnieka kungs kā vienmēr savā ietērpā,kam nav sakara ar Bauskas novadu. :))

pirms gada, 2018.05.05 00:25

Antrai -etiķetes speciālistei

Kādu uzvalku jāvalkā Bauskas novada iedzīvotājiem, vai ir ,tavuprāt, kāda speciāla forma baušķiniekiem, vai brūnas žaketes baušķinieki nedrīkst vilkt? Kādas krāsas žaketes ir saistītas ar Bauskas novadu?

pirms gada, 2018.05.05 09:45

nacionālis

Baltajam galdautam trīs purapuķes un piecus brūnus autus!

pirms gada, 2018.05.04 23:39

ei

jauns žurnālists Bauskas Dzīvē? uzrakstīts ir labi!!!

pirms gada, 2018.05.05 01:04

dūšas piesējējs

Nu tik žigli uz himčistku - mielojoties patriotiskās mērces taču uz tā uzšļurkšķēja !

pirms gada, 2018.05.05 10:30

he khe

Sadzēries krutku pa svētkiem pa daudz vai stulbs kopš dzimšanas?

pirms gada, 2018.05.05 14:15

nu

nav tās sajūtas (svētku domāju), tik labs laiks priecē un brīvdiena))) pliekani svētki, pliekani, lūk tā!

pirms gada, 2018.05.05 14:51

tad

nelien un nekritizē, 9. maijs nav tālu - svini vesels!

pirms gada, 2018.05.07 08:17

Vietējās ziņas