Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bauskas muzejā atklās izstādi «Leļļu sezonas»

Sestdien, 10. janvārī, Bauskas muzejā Baltijas autorleļļu un rotaļlietu meistaru ģilde atklās izstādi «Leļļu sezonas», kura būs apskatāma līdz 22. februārim, portālu informēja Bauskas muzeja speciāliste Līga Grosbarde.

Viņa stāsta, ka Baltijas autorleļļu un rotaļlietu meistaru ģilde dibināta 2009.gada 6.aprīlī Rīgā un tā ir starptautiska, nekomerciāla, brīvprātīga apvienība. Ģildes sastāvā ir četru valstu pārstāvji no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Krievijas Kaļiņingradas apgabala.

Jau piecus gadus Baltijas ģilde aktīvi piedalās starptautiskajās izstādēs Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, Spānijā, Čehijā, kā arī pastāvīgi sadarbojas ar dažādām izstāžu zālēm un muzejiem. L. Grosbarde norādīja, ka Baltijas valstu autorleļļu māksliniekiem ir savs īpašs stils. Tās pamatā esot lietišķās mākslas tradīcijas, kas guvušas augstu profesionāļu un publikas vērtējumu.

«Dažādās Baltijas nacionālās skolas autorleļļu un rotaļlietu mākslā parāda visu to, kas tuvina un atšķir Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Kaļiņingradas apgabala kultūru,» teic muzeja pārstāve.

Viņa atzīmēja, ka Igaunijas meistari vairāk darbojas ar tekstilu un izmanto vilnas filcēšanas tehniku. Īpaša ir stilizācija, dažādu formu vienkāršošana un neparasta humora izjūta. Savukārt lietuviešu autoriem ir pilnīgi neparasta, tikai viņiem raksturīga attieksme pret pasaku, fantāzijām un mistiku. Tas ir brīnumains pagānisma un kristiānisma savienojums, kā arī stilizācija, piemītoša tikai šīs valsts māksliniekiem.

Latvijas meistari strādā dažādu stilu virzienos - no krāšņā teatrālā un reālistiskā līdz relatīvi stilizētajam. Latvijas leļļu meistariem ir īpaša, individuāla pieeja tēlu veidošanai. Šāda virzienu un skolu savienošana raksturīga tikai Latvijas māksliniekiem, jo mākslinieku sastāvs šajā valstī ir daudznacionāls.

Kaļiņingradas apgabala Krievijas mākslinieku darbos jūtama divu, slāvu un rietumu, kultūru savienošanās. Savā daiļradē tie pievēršas ne tikai krievu tautas folklorai, bet arī vecās Prūsijas pasakām un Eiropas mākslas tradīcijām.

«Leļļu raibā pasaule vienmēr ir realitātes un mūsu fantāziju atspoguļojums. Un, kā jau katrā mākslas veidā, meistara pārdzīvojumi atspoguļojas viņa darbos. Līdzīgi glezniecībai un grafikai, lelles atklāj mums to radītāju ieceres un izjūtas. Autorleļļu pasaule ir radoša darbnīca, kurā veidojas neparasti tēli un dzimst brīnišķīgas būtnes,» stāsta L. Grosbarde.

Viņa atzīmēja, ka autori veido savas lelles dažādos stilos, tehnikās un  materiālos. « Pielieto dažādus paņēmienus un zināšanas, jo  vienlaikus viņiem ir jābūt skulptoriem, gleznotājiem, šuvējiem, frizieriem un butaforiem.  Labi jāpārzina dažādu materiālu īpašības un atšķirības, jāorientējas  pasaules vēsturē un kultūrā.Kā jau visi mākslas veidi arī autorlelles  dalās pēc  žanriem –  vēsturiskās, rakstura un portretu lelles, fantāzijas un groteska lelles. Visu to apmeklētāji varēs apskatīt šajā izstādē, kurā izstādītie darbi ir darināti pēdējo divdesmit gadu laikā,» atklāja muzeja pārstāve.


Pievieno komentāru

Vietējās ziņas