Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bērstelē ieskandina saulgriežus

Visā Latvijā, arī mūspuses novados, ik gadu notiek ielīgošana. «Bauskas Dzīve» piedalījās svētku ielīgošanā Rundāles novada Viesturu pagasta Bērsteles ciemā kopā ar Bauskas kultūras centra folkloras kopu «Trejupe».

Pasākumu apmeklēja nedaudz interesentu, diena tika pavadīta patīkamā un draudzīgā sabiedrībā. Apkārtne bija skaisti izdekorēta ar jāņuzālēm, deju plača vidū bija ugunskurs, kas kalpoja par svētku rotājumu.

Folkloras kopas vadītāja Daina Ārmane apmeklētājus aicināja dziedāt un dejot līdzi. Tā kā lielākajai daļai atnācēju nebija jāņuzāles, vainagu pīšana neizdevās. Toties publika tika iekustināta, ejot dažādās rotaļās. Visaktuālākā bija rotaļa «Dindaru, dandaru ozoliņi!» par godu dižozolam. Sanākušie izdziedājās un izdejojās  rotaļās «Mēs ejam, mēs ejam pār kalniem un pār lejām», «Šurp, Jāņa bērni!», «Lielais Jānis, mazais Jānis», «Saulīte un mēnestiņš».

Ielīgošanas sarīkojums nevarēja iztikt bez Jāņu ticējumiem. Kāds no tiem vēsta, ka skaistumu var iegūt, ja Jāņu rītā mazgājas rasā. Zināms, ka Jāņos jālec pāri ugunskuram, lai nekostu odi, jābrien ūdenī, jo tad būs pilnas pastalas ar naudu. Taču, ja guļ Jāņu nakti, gulēs visu gadu.

Atnākušajiem bija iespēja iegādāties z/s «Krišjāņi» sieru un kūpinātu gaļu no mājražotājiem. Bērni mielojās ar turpat gatavotu cukurvati un popkornu un izlēkājās piepūšamajā atrakcijā. Pirms amatierteātra viesizrādes «Annele» vietējie našķējās ar sieru un svaigi ceptiem pīrāgiem.

Pēc folkloras kopas uzstāšanās Bērsteles kultūras nama vadītāja un pasākuma organizatore Svetlana Poča aicināja izpildīt trīs uzdevumus, ar balvām neviens netika apdalīts. Tās saņēma visi. Pirmajā – divas komandas uz koka bluķa no naglām izveidoja vārdu «Līgo». Vīri tika pie alus kārbas, bet sievas – pie tējas paciņas. Otrajā uzdevumā divas sievietes sacentās kartupeļu mizošanā. Abas balvā saņēma augļu tējas paku. Trešajā – divas sievietes mēģināja viena par otru naskāk ar zaru slotu sakopt apkārtni. Balvā viņas saņēma mušu sitamo rīku.

«Uz šiem svētkiem nāku katru gadu. Man patīk dziedāt kopā ar visiem Līgo dziesmas un baudīt jauko gaisotni. Ciemam šādi pasākumi ir ļoti noderīgi. Vienīgi cilvēki mums te pārāk kūtri, lielākā daļa sēž mājās,» skaidro Bērsteles iedzīvotāja Daina.

«Cenšos apmeklēt katru ciema sarīkojumu, bet liekas, ka, gadiem ritot, to ir aizvien mazāk, apkārtējie neizrāda lielu interesi,» spriež ciema iedzīvotāja Baiba.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas