Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Diskusijā mudina atbalstīt vietējo uzņēmējdarbību 14

Laikraksts «Bauskas Dzīve» žurnālistu izpētes projekta «Dzīve laukos: par un pret, priekšrocība vai neveiksme?» ievadā 3. oktobrī redakcijā rīkoja diskusiju, lai uzņēmēju un ekspertu lokā noteiktu mūsu reģiona attīstības perspektīvas un šķēršļus.

Kā rāda dati, kopš 2009. gada Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku novadā iedzīvotāju skaits kopumā samazinājies par 5786 – izzudusi viena mazpilsēta. Pētījumi parāda noslāņošanos starp Rīgu un lauku reģioniem. «Bauskas Dzīves» apkopotā statistika liecina, ka mūsu novados ir zemāks bezdarba rādītājs nekā Zemgalē un valstī kopumā, tas līdzinās galvaspilsētas līmenim. Te ir teju Pierīgas līmenim atbilstīgi iedzīvotāju ienākumi, pašvaldību budžeta ieņēmumi pieaug.

Kā secināts diskusijā, reģionā mērķtiecīgāk jāattīsta ne tikai lauksaimniecības ražošana, bet arī uzņēmējdarbība ar lielāku pievienoto vērtību, lai vairotu darba vietu skaitu un uzlabotu sabiedrības labklājību. Tomēr valsts iestāžu attieksme pret uzņēmējiem joprojām ir kā pret «nepieķertiem noziedzniekiem», atzina diskusijas dalībnieki.

Kompānijas «Prudentia» īpašnieks, investīciju eksperts Ģirts Rungainis sacīja, ka pats nav ieguldījis lauksaimniecības uzņēmumos, jo šī joma pasaulē nav uzskatīta par ienesīgu. Viņš norādīja, ka tikai 8 – 9% cilvēku ir tā dēvētais «uzņēmēja gēns» jeb prasme pelnīt naudu un dot darbu citiem, tāpēc jaunie uzņēmēji jāmeklē un jāatbalsta jau skolas solā.

Saimniecības «Vilciņi-1» īpašnieks Arnis Burmistris, Zemnieku saeimas valdes loceklis, atklāja, ka viņa ģimene lauku ražošanā iegulda kopš 1992. gada un iegūta stabilitāte, kas ļautu iztikt bez valsts subsīdijām.

SIA «Celmi» vadītāja Inga Celma no Codes pagasta pienu pārstrādāt sierā sākusi tad, kad to vairs nepieņēma bankrotējušais Bauskas kombināts. I. Celma kā pārmērīgas vērtē daudzo kontroles dienestu pārbaudes, kas neatrod pārkāpumus, taču tērē daudz uzņēmējas laika.

SIA «Baltic Vianco Trading» vadītāja Alma Bērziņa no Vecsaules pagasta uzņēmējdarbību laukos turpina kā ģimenes tradīciju, attīstot vērtīgu gaļas lopu audzēšanu visā Latvijā. Jaunā uzņēmēja uzsver – skolā viņai nav ieaudzināta vēlme dzīvot un strādāt laukos, taču lepnums par dabai tuvu dzīvesveidu jānodod jaunajai paaudzei.

Egils Druviņš, zemnieku saimniecības «Liepziedi» īpašnieks, Iecavas novadā sekmīgi vada specializētu dārzeņu saimniecību, produkciju pārdodot ar kooperatīva starpniecību. Viņš teic, ka uzticēšanās kooperatīvam nav nākusi uzreiz, taču Latvijas mazajiem un vidējiem zemniekiem vienota produkcijas pārdošana ir labākais risinājums.

Lauku konsultāciju un izglītības centra uzņēmējdarbības konsultante Raimonda Ribikauska atzīst, ka apmeklējusi daudzus iesācējus uzņēmējus laukos, kuru ražošanas attīstību kavē vāja infrastruktūra, proti, slikti ceļi, nepietiekama elektrības pieslēguma jauda, lēns internets. Viņas pieredzē galvenā prasme ir produktu nevis saražot, bet pārdot, un tas jāmācās ikvienam zemniekam.

Saeimas deputāts no Reģionu apvienības Rihards Melgailis, bijušais Vecumnieku novada domes priekšsēdētājs, sacīja, ka lēmumu pieņēmēju iespējas atbalstīt lauku uzņēmējus nav tik plašas, jo parlamenta lēmumus ietekmē dažādas interešu grupas. Viņš uzskata, ka sekmīga reģionu attīstība nenotiek tāpēc, ka valstij kopumā nav skaidra stratēģiskā attīstības plāna.

Projektu «Dzīve laukos: par un pret, priekšrocība vai neveiksme?» līdzfinansē no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Vairāk lasiet «Bauskas Dzīves» drukātajā izdevumā 10. oktobrī.

Pievieno komentāru

Komentāri 14

hmm

vajag piespiest lai visos lielveikalos 60% ir latvija razhota produkcija, ungarija ir jau pieradijusi ka tas darbojas loti efektivi

pirms 10 mēnešiem, 2017.10.05 15:30

Jānis

man nevajag Latvija dārgos šūdus

pirms 10 mēnešiem, 2017.10.05 20:11

to Janis

nu tad ed tos GMO zelta izstradajumus

pirms 10 mēnešiem, 2017.10.06 14:45

Jānis

Es pērku poļu GMO lētāk nekā latviešu GMO pa dārgo

pirms 10 mēnešiem, 2017.10.06 22:13

Las Vegas

Vēl sliktāk, zaļie zemnieki.

pirms 10 mēnešiem, 2017.10.05 15:37

no malas

Ko vispār tur Melgailis meklē, kas viņš par uzņēmēju? BDZ labāk varēja uzaicināt jaunos zemniekus lai pastāsta kā mūsu SaeIma un valsts ierēdņi dara visu lai viņi nespētu laukos saimniekot un pamestu šo valsti !

pirms 10 mēnešiem, 2017.10.05 20:21

Priekulis

Rungaini par Bauskas apgabala Gubernatoru un marihuānas legalizāciju !

pirms 10 mēnešiem, 2017.10.06 09:26

Hu

Citāts : "Kompānijas «Prudentia» īpašnieks, investīciju eksperts Ģirts Rungainis sacīja, ka pats nav ieguldījis lauksaimniecības uzņēmumos, jo šī joma pasaulē nav uzskatīta par ienesīgu."
Jā āaa..... Iesaku tautai paskatīties, ar ko šie "ģēnīji" nodarbojušies. Protams - lauksaimniecība pret valsti nobāl !!!!

pirms 10 mēnešiem, 2017.10.06 13:01

,

jaaaaa rungainim tiesham ar prata paliekam ir pashvaki-------piensaimnieciba ja viss ir pareizi nostadits tad ta ienes vairak naudas neka jebkura zelta raktuve. Bet latvieshu zemniekam lidz tadam modelim vel krietni jaaug jo lv zemnieki par pusfabrikatu grib zelta cenu

pirms 10 mēnešiem, 2017.10.06 14:47

Jānis

Padomā durni cik litra piena jāsaražo lai nopirktu vienu iphone ?

pirms 10 mēnešiem, 2017.10.06 22:12

kā rāda dati

kopš 2009 gada mūsu četros novados zaudēti gandrīz 6 tūkstoši iedzīvotāju, varbūt nav zaudēti, jo gandrīz tik daudz strādā šo novadu pārvaldē un iztiek tīri normāli no novados palikušo maksātajiem nodokļiem

pirms 10 mēnešiem, 2017.10.06 13:44

Salinieks

"Te ir teju Pierīgas līmenim atbilstīgi iedzīvotāju ienākumi" - opā, par šo, lūdzu, sīkāk. Cik tas ir un cik daudziem tad ir šie ienākumi? Vai klasiskais variants, ka uz 1000 cilvēkiem viens "nabaga" zemnieks (nu vai jebkurš cits, konkrētais piemērs, lai dramatizētu) uzceļ kopējo vidējo?

pirms 9 mēnešiem, 2017.10.09 11:05

CT

jā, pašvaldībai ir jāuztaisa latgoogle, birojs dāviņos...

pirms 9 mēnešiem, 2017.10.14 18:52

Vietējās ziņas