Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Draudzes sievas veido Kanepenes svētku rotu 4

Skaistkalnes katoļu baznīca 27. jūlija priekšpusdienā atgādināja smaržojošu dārzu. No ozolu zariem sievietes un meitenes pina garas vītnes, lai dievnamu izrotātu Kanepenes svētkiem. Tie sākas rīt, 30. jūlijā, bet kulmināciju sasniegs svētdienas Svētajā Misē. To vadīs Jelgavas diecēzes bīskaps Antons Justs un Kurzemes diecēzes bīskaps Vilhelms Lapelis, piedaloties daudziem katoļu priesteriem. Sievietes darbojas tik raiti, ka sešas ozolzaru vijas ( katra ir apmēram desmit metru gara) līdz pēcpusdienai jau ir gatavas. Tad pie darba ķeras vīri, lai vītnes ar īpaša mehānisma palīdzību piestiprinātu pie baznīcas augstajiem griestiem.  Draudzes vecākā Vitālija Gotharde atzīst: «Tradīcija ar ozolu vijām greznot baznīcu ir ļoti sena. To atceros gan es, gan mani vecāki un vecvecāki. Cilvēki paši zina, ka pirms svētkiem rotājumiem jābūt gataviem. Sievietes pašas šorīt atnāca, nevajadzēja nekādus mudinājumus. Ozolzaru kravu sagādāja draudzes aktīvists Teodors Struņķis. Šogad vīri zarus ir ļoti rūpīgi sagatavojuši, lapas ir spirgtas un veselīgas. Kanepenes svētku rota dievnamā smaržos līdz par oktobrim. Vijas parasti noņemam Dievmātes dienā, ko katoļi svin 8. oktobrī.» Talcinieki rosās arī baznīcas dārzā, ravējot puķu dobes un apliekot ar sasmalcinātām priežu mizām piramidālo skujeņu stādījumus. Pie vēsturiskās celtnes fasādes drīz uzziedēs desmitiem baltu liliju. Tās no Polijas ir atvedis un kopā ar palīgiem iedēstījis Skaistkalnes paulīniešu ordeņa tēvs Staņislavs. Viņš ir sagādājis arī skujeņus, nokareno formu pīlādžus, lielos podos augošas leduspuķes. Laukumā iepretim baznīcai tēvs Staņislavs un tēvs Jānis ir iedēstījuši peoniju kolekciju, bet paulīniešu mūku dzīvojamais dārzs ir līdzīgs ziedošai oāzei.  Vitālija Gotharde spriež: «Klostera mūki ir estēti. Viņu entuziasms pievilcīgas vides radīšanā ir apbrīnojams. Ziedu un dekoratīvu koku audzēšana ir tēva Staņislava lielākā aizraušanās. Viņš bieži brauc uz savu dzimto Poliju. Čenstohovas paulīniešu klosterim pieder sava stādu audzētava, tāpēc dēstus var nopirkt daudz lētāk nekā Latvijā. Dievnama apkārtne priecē gan ciema ļaudis, gan viesus un tūristus.» Dārza un baznīcas kopšanu Skaistkalnes draudze ir uzticējusi Silvijai un Jānim Mazūriem. Viņi strādā katru dienu, bet pirms svētkiem - līdz vēlam vakaram. Brīvajā laikā viņiem palīdz vairāki brīvprātīgie. Katram ir savs kopjams baznīcas dārza stūrītis.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

jaaks

Kanepenes gadatirgus svetkiem ir loti sena tradicija, un tie notiek jau vairakus gadsimtus. Svetki sakas ar dievkalpojumu Skaistkalnes baznica, tad gadatirgus, dazadas atrakcijas, teatra izrades, koncerti, sacensibas un nosleguma jauka zalumballe. Sie svetki notiek katru gadu augusta pirmaja svetdiena.

pirms 8 gadiem, 2010.07.30 16:40

*******

Bet no kurienes tās kaņepes? Kāpēc tāds nosaukums? Un kāds sakars gadatirgum un zaļumballei ar baznīcas pušķošanu?

pirms 8 gadiem, 2010.07.29 15:28

Tu nezini, kas ir Kanepenes gadatirgus un svetki ar zalumballi? No kosmosa nolaidies - vai?

pirms 8 gadiem, 2010.07.29 13:56

*****

Kas tie tādi par svētkiem? Kaut kas ar kaņepēm?

pirms 8 gadiem, 2010.07.29 09:37

Vietējās ziņas