Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

FOTO: Kurmenē izskan trešie Teātra svētki, dalībnieki «izskatās dzirdēti» 7

Vecumnieku novada amatierteātri un trupas no kaimiņu novadiem 2. aprīļa vakarā satikās Kurmenes tautas namā, lai kopīgi ļautos Teātra dienas lustēm un izspēlētu šovu «Izskaties dzirdēts».

Skatuves mākslas entuziastus jau trešo pavasari kopā pulcina amatierteātra «Kurmene» saime. Šogad aicinājumam atsaucās septiņi kolektīvi – trupas no Misas, Skaistkalnes, Valles, Vecumniekiem, Jaunjelgavas novada Daudzevas un Seces, Neretas novada Mazzalves.

Sarīkojuma organizatore, tautas nama saimniece Sarmīte Ķīse sveica teātra ļaudis un publiku. «Pērn mēģinājām ārstēties no teātra atkarības un dibinājām teātra atkarīgo spēlmaņu klubiņu. Kā redzams, šo kaiti izdziedēt nav iespējams – joprojām visi esam atkarīgi no sava vaļasprieka, turklāt šogad spēlmaņu pulks kļuvis vēl kuplāks,» viņa sacīja.

Šovu atklāja populārie mākslinieki – «Duets Sandra», ko atveidoja amatierteātra «Kurmene» dalībnieki Sandijs Siliņš un Olafs Bērziņš. Pēc šī numura elegantais vakara vadītājs Sandijs Siliņš klātesošos iepazīstināja ar žūriju, kurā «nekādas slavenības jau nav, jo kurš gan būs ar mieru žūrēt par pīrādziņiem un vīna glāzi».

Tā kā aprīlis ir joku mēnesis, darbīgie kurmenieši, kuri ir dāsni ziedotāji, dalībniekiem bija sarūpējuši vērtīgas dāvanas. Prasmīgā amatnieka Andra Ķīša pītajos groziņos varēja atrast 50 kg augstvērtīga liellopu gaļas šašlika, pustonnu kartupeļu, maisu ar cūku pupām, vistīrāko Mēmeles ūdeni, kā arī šķembu kravu, misiņa kaklarotu ar senatnes elpu un pat Latvijas ekskluzīvo zilo govi. Veltes gan nevarēja paturēt. Kā jau visos šovos, tās bija jāpārdod, lai līdzekļus ziedotu Kurmenes klejojošo suņu un kaķu sterilizācijai. Skaļi smejoties un aplaudējot, klātesošie apliecināja, ka ir mierā ar šādu nosacījumu.

Atraktīvu un krāšņu priekšnesumu sniedza amatierteātra «Misa» kolektīvs (režisore Sandra Vēvere), kas izspēlēja Olgas Rajeckas izpildīto dziesmu «Lielā zive». Īstu ļembastu sarīkoja un vētrainus aplausus izpelnījās krievu disko folkansamblis «Buranovas babuškas», ko atveidoja Valles amatierteātris (režisore Aija Skosa). Daudzevas skatuves mākslas mīļotājus pārstāvēja Rudīte Nāzare, kura gribējusi uz šovu atvest pašu Andri Bērziņu. Diemžēl viņš nevarēja ierasties, tāpēc viešņa stāstīja smieklīgus gadījumus iz savas dzīves, kas nudien «izskatījās dzirdēti».

Mākslinieki no Vecumniekiem – amatierteātris «Vecmuiža», kas pašlaik palicis bez režisores, – bija iestudējis savulaik populāro Aijas Kukules dziedāto hītu «Atgriešanās», ko izpildīja Vēsma Petruševica, bet «slieksnī nostājies» bija viņas «mīļais», kas arī dzīvē ir aktrises laulenis, Aivars Petruševics.

Klātesošos uzjautrināja Seces amatierteātris «Dūdenīši» (režisore Astrīda Mencendorfa), kas Kurmenes teātra svētkos piedalījās pirmoreiz. Mazzalves pagasta amatierteātris «Tradare» (režisore Silvija Lisovska) izrādīja ainu no R. Blaumaņa lugas «Trīnes grēki», cerot, ka varbūt kāds kurmenietis Trīni noprecēs. Aktieri līdzi bija paņēmuši arī Abramoviča kungu no Izraēlas (Elmārs Vectirāns), kurš spēlēja ģitāru un dziedāja.

Pa visām varītēm uz skatuves izlauzās apkopēja Lida jeb amatierteātra «Kurmene» režisore Gunta Drezova, kura ļoti vēlējās izklaidēt publiku. Viņa uz Kurmeni bija atvedusi straujo un atraktīvo Verku Serdjučku, kura ar dziesmu «Hop-hop» izpelnījās nerimstošus aplausus un klātesošo ovācijas.

Mākslinieci parodēja amatierteātra «Kurmene» dalībnieks Jānis Drezovs. Viņš atzinās, ka uz skatuves izgājis bez mēģināšanas – noskatījies šīs dziesmas video un tapis skaidrs, kāds tēls jārada. «Tērpu sarūpēja mamma, bet es to pieskaņoju Verkas Serdjučkas stilam. Galvassegu rotāju ar sudraba sirdi, nevis ziedu vai zvaigzni. Arī Ziemassvētku sarīkojumā biju iestudējis vienu šīs mākslinieces numuru,» atklāj J. Drezovs un piebilst, ka tradicionālais Teātra dienas sarīkojums Kurmenē ir viņa mīļākie svētki. Jaunais vīrietis atzīst, ka teātri spēlē, kopš sevi atceras – tiklīdz iemācījies lasīt un tekstu iegaumēt, ticis pie lomām.

Šovu vēroja Armands Ekštets, kurš ir par latviešu kulta seriālu dēvētās «Sirdsmīļās Monikas» un populārā «Anekdošu šova» režisors. «Tas ko redzēju, ir kaut kas vienreizējs. Ja vēl visi pirms iešanas uz skatuves kārtīgi iesildītos, tempo ritms aizietu normāli,» jokoja viesis. Viņš atklāja, ka Kurmenē jūtoties kā savējais, jo te dzīvojis viņa vectēvs. A. Ekštets stāstīja smieklīgus gadījumus no profesionālu aktieru, savu kolēģu, dzīves.

Pēc šova režisoriem bija vairāk nekā stundu gara saruna ar A. Ekštetu. Viņš interesējās par teātra spēlēšanas tradīcijām Vecumnieku novadā, amatiermākslas kolektīvu iespējām izpausties. Režisors pievērsās arī kultūrpolitikai Latvijā un sniedza padomus, kā sliktu dramaturģiju uzlabot, kā strādāt ar kolektīvu, lai atšķirtos no citiem. «Amatierteātris – tā ir terapija, no kā labumu gūst gan aktieri, gan apkārtējie. Iespējams, tāpēc Latvijā ir tik daudz šādu trupu,» apbrīnodams fanātiskos ļaudis, sacīja ciemiņš. Viņš solīja sarunu turpināt un sarīkot režisoriem meistarklasi.

«Ekšteta stāstījums aizrāva, varēja gūt daudz ideju,» vērtē Silvija Lisovska, Mazzalves pagasta amatierteātra «Tradare» režisore.

«Lielākais atalgojums ir būt starp amata brāļiem. Teātra skatē mēs cits uz citu raugāmies kā uz konkurentiem, bet šajos svētkos visi ar interesi gaidīja – ar ko nu katrs kolektīvs pārsteigs. Šī ir reize, kad mēs, nedaudz «ķertie», varam justies vienādi, cits no cita mācīties, smieties un mīlēt,» sacīja Arvīds Zvirbulis, Valles amatierteātra dalībnieks. Viņš atklāja, ka nebūtu peļami veidot novada teātra trupu, kurā darbotos tie aktieri, kuriem ir laiks un netrūkst azarta izpausties.

Teātra spēlētāji un amatiermākslas mīļotāji pēc sarīkojuma prom nesteidzās. Kurš gan laidīs garām iespēju izlustēties Latgales vīru – Jura Ostrovska un «Dvinskas muzikantu» – spēlētās mūzikas pavadībā!

FOTO – ŽANNA ZĀLĪTE

Pievieno komentāru

Komentāri 7

Mūza

Forši tādi svētki, ir kur satikties teātrniekiem un paampelēties! paldies Kurmenei !!!!

pirms 2 gadiem, 2016.04.04 08:07

mazzalviete

Tie ir kolosāli svētki! Paldies Kurmenei, ka varam satikties un izpausties! Paldies Sarmītei , Guntai un viņu lielajai atbalsta grupai!

pirms 2 gadiem, 2016.04.04 19:28

bahs

lielākā vērtība ir atraktīvie jaunieši, kas uztur kultūras garu. Malači!!!!

pirms 2 gadiem, 2016.04.04 21:36

Kultūra

Kāds šim visam sakars ar KULTŪRU?

pirms 2 gadiem, 2016.04.05 08:57

sena kurmeniee

Kurmene jau ir teatra izradisanas vieta jau no seniem laikiem,kad parka uzveda PRINCESI GUNDEGU UN KARALI BRUSUBARIDI,,pagastamajas skatuve piedzivoja TRINES GREKUS,NO SALDENAS PUDELES UN VEL labas izrades,tikai ta laika skatitaji un izpilditaji jau ir paskuju taku aizgajusi,bet iedvesma palikusi.
LAI DZIVO KURMENE,KAU VAI BES SKOLAS.!!!

pirms 2 gadiem, 2016.04.05 16:31

Vietējās ziņas