Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

FOTO: Vecumniekos ieskandina Meteņus

Vecumnieku tautas namā svētdien, 14. februārī, ikvienam bija iespēja izzināt Meteņu tradīcijas, iesaistīties budēļa cepures darināšanas meistardarbnīcā un nest svētību saimnieces Mārītes Vītolas sētā.

Par šo gadskārtu svētku ieražām un nozīmi seno latviešu kultūrā stāstīja Bārbeles folkloras kopas «Tīrums» vadītāja Irita Vimba. «Pavasara gaidīšanas svētku – Meteņu – galvenais tēls ir budēlis, kura uzdevums ir «budīt» – mudināt un skubināt – ļaudis atmodai, vairot prieku, nest auglību un svētību, veicināt labklājību,» uzsvēra tradīciju zinātāja. Klātesošie kāri tvēra informāciju par budēļa atribūtiem – konusveidīgo salmu cepuri, sejas masku, kažoku, mietu, bērzu rīkstēm, drēbju kuli, zvanu, steberi u. c., katras šīs lietas simbolisko nozīmi. Vērtīgi bija uzzināt, kā senos laikos notikusi budēļos iešana, kādi rituāli un darbības norisinājušās apstaigātajās mājās. Kopā ar folkloras kopas «Tīrums» dalībniekiem pulciņš interesentu apguva apdziedāšanās pantus. Tas izraisīja vispārēju jautrību un rosināja klātesošos jokot par tautasdziesmās saklausīto erotisko noti. Iespējams, šādām domām noskaņoja Valentīndienas īpašā gaisotne. Izzinoša bija demonstrētā videofilma par latviešu maskošanās tradīcijām pavasarī.

Kamēr vīri pielaikoja kažokus un piemērīja steberus, sievas ķērās pie cepuru darināšanas. Rādot, kā no rudzu stiebriem izveidot budēļa galveno simbolu – salmu cepuri, I. Vimba piebilda, ka process nav vienkāršs; vieglāk to izdarīt tad, kad tikko nokulta labība.

«Ļoti patika veidot salmu cepuri, jutu, ka šī nodarbe mani spēj aizraut,» atklāja tautas nama mākslinieciskās daļas vadītāja Vita Vēvere.
Taisot pamatīgu troksni, maskotie tēli – auglības vēstneši – devās uz saimnieces Mārītes Vītolas sētu Rīgas ielā 40. Viņa atnācējus aicināja pie ugunskura, ļāvās tradicionālajām izdarībām, cienāja ar «mīlas dzērienu» un zupu.

Pasākums 14. februārī ieskandināja Meteņdienas svinības, kas Vecumniekos notiks 27. februārī. Kopā ar folkloras kopu «Tīrums», viesiem no citiem Latvijas novadiem un Lietuvas tiks iedzīvinātas Zemgales senās maskošanās tradīcijas, teiktas ardievas ziemai un skubināta dabas atmoda.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas