Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gina Viegliņa-Valliete savu dzīvesstāstu atklāj Vallē 1

Vecumnieku novada Valles pagasta bibliotēkā 31. martā Ginas Viegliņas-Vallietes autobiogrāfiskā romāna «Atradene un eņģelis» atvēršanas svētkos pulcējās ap 20 interesentu.

Savulaik dzejolī «Dzīves līkloči» vietējā literāte un vēsturniece paudusi: «Kas piedzīvots, kas kādreiz teikts, tas tikai man ir zināms»; nu pienākusi reize, kad savas dzīves līkloču grūti atšķetināmo kamolīti G. Viegliņa-Valliete atritinājusi, atklājot ikvienam savu skaudro dzīvesstāstu.

«Var savu mūžu izdziedāt dzejā, taču ir jābūt lielai drosmei, lai savu likteni aprakstītu grāmatā, lai sanošās atmiņas savērptu stāstījumā – garā romānā, kas nupat ieraudzījis dienasgaismu,» sacīja Ingūna Kļaviņa, Valles pagasta bibliotēkas vadītāja.

«Atradene un eņģelis» ir caur asarām un sāpēm rakstīts stāsts par meiteni Betu, kura ir bārene. Mīlestības apvīta bērnība viņai ir sveša, tāpat kā mātes glāsts. Bērnunami, internātskola, ļauna audžumāte... Tomēr Betai izdodas sastapt cilvēkus, kas mazās meitenes sirdī «iedēsta jaunu puķi, kas lēnām izaug, uzplaukst un pārvēršas bijībā pret skaisto», stiprina viņu dvēselē un garā. Iespējams, tas tāpēc, ka vienmēr kopā ar Betu ir viņas Sargeņģelis.

Radot intrigu, Valles amatierteātra dalībnieces Ruta Cinovska un Inese Zalaka, kā arī režisore Aija Skosa ļāva ielūkoties romāna lappusēs, atklājot Betas piedzīvoto. Darba fragmenti ļāva iepazīt grāmatas galveno varoņu – trīs kolorītu sieviešu – dažādos raksturus un attieksmi pret bārenīti. Lai gan meitene pārcietusi pazemojumus un sāpes, viņa ar mīlestību un piedošanu runā par dzīvē sastaptajiem ļaudīm.

«Ir grūti noteikt robežu, kur beidzas daiļdarbā paustais vēstījums un kur sākas stāsts par Ginu – cilvēku mums līdzās. Vallieši iepazina Ginu – skolotāju, vēsturnieci, pēc tam arī literāti, jo tieši šeit sākās viņas dzejošanas mānija, bet... tā jau būs autores dzīves romāna nākamā lappuse,» sacīja I. Kļaviņa. Viņa vēlēja, lai sargeņģelis tikpat saudzīgi vada savu aizbilstamo caur dzīves baltām un nebaltām dienām.

G. Viegliņa-Valliete pateicās visiem, kuri piedalījās sirsnīgā sarīkojuma scenārija veidošanā. «Cilvēki, kuriem nekad nav bijušas mājas, ģimene, nezina, kas ir tēvs un māte, viņiem tie ir svešvārdi. Tā ir arī man. Ļoti vēlētos, lai nevienam bērnam nebūtu jādzīvo bez saviem vecākiem un bez mīlestības, jo tas ir pats svarīgākais pasaulē, ko Dievs ir devis mums. Nedrīkst būt tā, ka kāds var paspert tevi ar kāju, pateikt, tu nekas neesi, ka esi niecība. Man gribētos, lai visi bērniņi izjustu gan Dieva, gan vecāku mīlestību,» pauda romāna autore. «Nesen iznāca Zandas un Jāņa Radziņu grāmata «Poga. Pasaka lieliem un maziem». Tas ir stāsts par sunīti, kurš palicis bez mājām. Katra dzīvā būtne – gan suņa un kaķa, gan cilvēka bērns – ilgojas pēc mīlestības. Lai Dievs to dod visiem!»

Valles pagasta pārvaldes vadītāja Iveta Radziņa pateicās autorei par uzdrošināšanos savu skarbo dzīvesstāstu ierakstīt grāmatā. «Esmu šo darbu jau iesākusi lasīt, tas ļāvis izdarīt secinājumus. Apbrīnojami, kā cilvēks, izcietis šādus pārdzīvojumus un pārbaudījumus, spēj būt tik pozitīvs un gaišs! Ne reizi neesmu Ginā saskatījusi naidu uz apkārtējiem,» viņa atzīmēja. I. Radziņa aicināja novērtēt brīnišķīgo laiku, kurā dzīvojam, jo grāmatas varones Betas bērnībā nebija ne bāriņtiesas, ne sociālā dienesta, kas tādus nejaukus cilvēkus, kā audžumāte Mirdza «noliek pie vietas».

Ar ziediem, mazām dāvaniņām un laba vēlējumiem romāna «Atradene un eņģelis» autori sveica vallieši un citi viesi. Grāmatas atvēršanas svētkos omulīgu noskaņu radīja muzikālie priekšnesumi, ko sniedza Vecumnieku mūzikas un mākslas skolas direktore Iveta Lavrinoviča un audzēknes – Valles meitenes Paula Zirnīte un Eva Ezerniece, kā arī Astra Anna Mizare no Vecumniekiem.

Noslēgumā sarīkojuma viesi tika cienāti ar kafiju, tēju, pīrāgiem un kliņģeri.

«Atradene un eņģelis» ir daudzveidīgās autores G. Viegliņas-Vallietes piecpadsmitā grāmata, bet sestā, ko laidis klajā apgāds «Jumava». Sadarbība ar izdevniecību turpinās. Ir iesniegti divu bērniem adresētu grāmatu manuskripti, pašlaik top romāns «Nameja meita».

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Puķe

Visu cieņu autorei! Noteikti izlasīšu šo grāmatu.

pirms 2 gadiem, 2016.04.05 21:40

Vietējās ziņas