Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Iecavā atklāj piemiņas plāksni brāļiem Tepferiem 5

Pieminot četrus brāļus, Tepferu dzimtas vīrus, kas cīnījās par Latvijas neatkarību, Iecavā atklāta goda plāksne.
 
Iecavā, Rīgas un Edvarda Virzas ielas krustojumā pie aptiekas, 4. maijā svinīgi atklāja brāļiem Herbertam, Verneram, Jānim un Ilmāram Tepferiem veltītu piemiņas plāksni.

Ēka, ko joprojām apsaimnieko Tepferu dzimta, Iecavā ir viena no senākajām. «Brāļi bija gan politiskajā elitē, kas iestājas par Latvijas neatkarību, gan starp tiem, kas karoja ar ieročiem rokās. Visu apzinīgo mūžu viņi cīnījušies par neatkarīgu Latviju,» runu teica Iecavas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks.

Iecavas novada domes izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētājs Juris Krievs pastāstīja, ka vieni no idejas iniciatoriem par piemiņas plāksni bijuši biedrības «Arhīvs» pārstāvji. Kopējās aktivitātēs radusies doma, ka nepieciešams pieminēt gan vietu, kur brāļi dzimuši, gan pašus brāļus. «Tiem, kas tik daudz devuši valstij, pienākas šī piemiņa,» tā J. Krievs.

Bija ieradušies arī akadēmiskās vienības «Austrums» un studentu korporācijas «Talavija», kurā kādreiz darbojās brāļi Tepferi, pārstāvji. Piemiņas vārdus teica vecbiedrs Dainis Špelis: «Kad runā par brāļiem Tepferiem, prātā nāk ticība  saviem spēkiem un valstij. Verners un Jānis iestājās Oskara Kalpaka bataljonā, kad vēl bija tikai ticība un viss valsts budžets atradās finanšu ministra portfelī. Viņi ticēja ne tikai neatkarīgai, bet arī demokrātiskai Latvijai. Ja mums zūd ticība, atcerēsimies brāļus Tepferus – viņiem ticības netrūka daudz grūtākos un smagākos apstākļos.»

Svinīgajā pasākumā klāt bija Vernera meita Aldona Tepfere un Ilmāra mazdēls Jānis Tepfers, kas ir arī ēkas apsaimniekotājs.

«Pēc Otrā pasaules kara viņiem izdevās aizbēgt uz Zviedriju. Trīs brāļi kāpa laivās, Jānis bija vēstnieks Somijā, kur palika Otrā pasaules kara laikā. Brāļi bija Latvijas Centrālās padomes locekļi un šādā statusā turpināja darboties Zviedrijā. Sākumā šo padomi vadīja Verners, vēlāk– Herberts. Verners pēc kara sadarbojās arī ar Lielbritānijas spiegu organizācijām,» atcerējās A. Tepfere.

«Esmu ļoti gandarīts, ka uzstādīta šī zīme. Pats viņus maz atceros, vairāk palicis atmiņā Jānis. Mans tēvs dzimis šajā mājā, jūtu, ka tās ir saistības uz mūžu – šo ēku uzturēšu, cik man ir spēka,» saka J. Tepfers. Viņš gan dzimis Zviedrijā, bet dzīvo Latvijā kopā 90. gadu sākuma. Paspējis būt klāt arī barikāžu laikā.

Tepferu dzimtas pārstāvji padalījās arī ar vēsturisku kuriozu. Tepferu uzvārds kādreiz bijis Podnieki, bet, lai varētu atvērt aptieku, nācies pieņemt vācisko «Tepfer». Tā pirms neatkarīgas valsts iegūšanas latviešiem klājās savā zemē.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

hmm

kompartijas biedri nomainijushi karodzinu telo lielos pateriotus

pirms gada, 2018.05.07 16:26

ieteikums

"Tepferu uzvārds kādreiz bijis Podnieki, bet, lai varētu atvērt aptieku, nācies pieņemt vācisko «Tepfer». Tā pirms neatkarīgas valsts iegūšanas latviešiem klājās savā zemē".
Latvieši, ņemiet šo uzvārdu maiņu par piemēru un angliskojiet uzvārdus! Varbūt mūsu saimniekiem tas patiks.

pirms gada, 2018.05.07 19:25

Krievs specializējies pieminekļu atklāšanā-kur piemineklis,tur šis klāt.Dīvains vaļasprieks...

pirms gada, 2018.05.08 14:33

Vietējās ziņas