Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Iecavā uzvirmo uzņēmumu radītas nepatīkamas smakas 9

Līdzās tveicei un auto izplūdes gāzēm Iecavas novadu pārņēmušas arī dažādas smakas no pieciem ražošanas uzņēmumiem. Kā skaidro Valsts vides dienestā, galvenais iemesls to izplatībai esot anomālie laika apstākļi, tomēr daļa atbildības jāuzņemas arī uzņēmumiem, ziņo portāls lsm.lv.

Jau vairāk nekā divas nedēļas teju par Iecavas vizītkarti kļuvušas nepatīkamas smakas, kas iedzīvotājiem ārkārtīgi augstā gaisa temperatūrā logus ļauj atvērt vien retu reizi. «Faktiski smaka ir jūtama katru dienu dažādos laika posmos. Dažreiz tas ir agri no rīta, dažreiz vēlu vakaros. Citreiz arī pa dienu,» Zemgales reģionālajai televīzijai stāsta iecavniece Kristīne.

Vairums ražošanas uzņēmumu uzbūvēti pilsētas ziemeļu pusē, lai ierastie valdošie dienvidu un rietumu vēji smakas nestu prom no pilsētas. Tomēr no 16. līdz 27. jūlijam, pārbaudot iedzīvotāju sūdzības, Valsts vides dienests (VVD) izrakstījis 20 protokolus par smakām.

Noteikt izdevies piecus smaku veidus, ko radot pieci Iecavas uzņēmumi, kas no dažādām dabīgām izejvielām ražo biogāzi un arī siltumu.

«Šāda situācija pavisam noteikti vismaz 50% ir šo laika apstākļu dēļ. Protams, uzņēmumi ir saņēmuši arī dažus aizrādījumus par nevietā uzglabātām izejvielām, ir lūgts pārsegt, ir lūgts samazināt izvešanas biežumu, arī no dažām izejvielām atteikties. Darām, ko varam, bet ražošanu apturēt diez vai būs iespējams,» saka VVD Jelgavas reģionālās vides pārvaldes direktors Hardijs Verbelis.

Kā VVD rīkotās tikšanās laikā iedzīvotājiem skaidroja dienesta pārstāvji, lielākais smaku avots – dūņas, kas uz Iecavu tiek vestas no Jelgavas attīrīšanas iekārtām, pašreiz netiekot piegādātas. Savukārt pārtraukt digestāta izvešanu neesot iespējams, jo sākusies lauku mēslošanas sezona. Turklāt Latvijā neesot noteikumu, kas aizliegtu digestāta izvešanu, kā arī nav noteikts temperatūras režīms, kādā to drīkst iestrādāt augsnē.

«Šonedēļ ievērojami tika samazināti fermentālie atlieku uzkrājumi lagūnā, un attiecīgi es domāju, ka šis jautājums būs izsmelts. Ticiet man – tā nav patīkama situācija, neskatoties uz anomālajiem laika apstākļiem. Un šo pieredzi mēs noteikti ņemsim vērā, risinot ilgtermiņā šo jautājumu,» sola SIA «Egg Energy» valdes loceklis Jevgēņijs Rjabko.

Gan «Balticovo» meitas uzņēmumam «Egg Energy», gan «Iecavas Agro» uzlikts par pienākumu veikt regulārus smaku mērījumus. Tāpat uzņēmumiem «Balticovo» un «Egg Energy» uzdots sākt darbu pie smaku emisiju limita projektu izstrādes. Termiņš, kādā projekts jāizstrādā, neesot noteikts.  Tas tikšot uzsākts, kad no laboratorijas tiks saņemti smaku mērījumu rezultāti.


Pievieno komentāru

Komentāri 9

Pūce

Iecavā vismaz novada domei rūp iedzīvotāju dzīves apstākļi,pretstatā Vecumnieku novada vadībai, kas klaji ignorē iedzīvotāju sūdzības par neciešamo smaku lagūnas un lauku tuvumā !

pirms 8 mēnešiem, 2018.08.02 00:06

Smaka

Esmu jiftīgā smaka no Iecavas. Prieks iepazīties. Turpmāk vienmēr būsim nešķirami draugi

pirms 8 mēnešiem, 2018.08.02 06:11

smirdoņa

osti pati savu fekāliju smaku

pirms 8 mēnešiem, 2018.08.02 07:56

Lauki

Iecava vienmēr ir bijusi vieta,kur nodarbojas ar lauksaimniecību.Un visā pasaulē šādās vietās ir smakas.Smird mēslojums,rapši,fermas.Ak,kādas šausmas "smalkām" kundzītēm,kas tālāk par veikala plauktiem neredz. Diemžēl tā ir realitāte,ražošanas nepieciešamība.Samierinieties ,vai ejiet dzīvot dziļi mežā.Lai gan arī tur nav garantijas-kaut kur blakus kāds zvērs nobeigsies- būs tāāāda smaka..

pirms 8 mēnešiem, 2018.08.02 07:36

RP

Vai atceraties, kāds ''aromāts'' uzvēdīja no spirta brūža kartupeļu pārstrādes laikā? Un...visi izdzīvoja, nekur nesūdzējās. Tāpat regulāri uzvēdīja smakas no liellopu nobarošanas fermām, no putnu fabrikas kad izveda mēslu krātuves uz laukiem. Pasmirdēja ne pa jokam, bet toties viss auga griezdamies.

pirms 8 mēnešiem, 2018.08.02 11:55

Balss no pagātnes,nesenas

Ne tik senos laikos fermu bija daudz,pie katras pa mēslu un skâbbarības "lagūnai".. tos mēslus ar mēslu ārdītăjiem iestrādāja laukos,viss auga griezdamies.Drusku pasmirdēja, pārgāja.Visi dzīvi,sveiki ,veseli.Bet mūsu bērniem,kas fermu tikai Youtube vai FB varbūt redzējuši,ir liels brīnums,ka bioloğiskie atkritumi smird. BEz Tabu žurnālisti tādā pašā vecumă,tie arī brīnās un tik tiražē visādas muļķības. Ja kaut ko ražo- smirdēs tā vai citādi.Atlīpiet no sava datora,kurš nesmird,ekrâna un saprotiet,ka ir arī īstā dzīve.

pirms 8 mēnešiem, 2018.08.02 14:06

Pl

Pilnīgi piekrītu. Kas ir dabisks tas nav kaitīgs.

pirms 8 mēnešiem, 2018.08.02 18:36

Es

Butu labāk domājuši kā transporta caurplūdi gan Iecavai gan Bauskai sezonas laikā uzlabot. Nu i lai smird visa veca eiropa smird., ja vecpilsētā govju kūts. Priecājušies ka darbs cilvekiem ir snī izzagtajā zemē... neņaudat esat lepni ka ir tik spēcīgi uzņēmumi...

pirms 8 mēnešiem, 2018.08.03 02:25

FB lietotājs

Iecavā te ir dažas neapmierinātas dāmītes,kurām laikam bav savas personīgās dzīves ,un tad šīs staigā apkārt un bāž savu degunu visur- tad smird,tad krauķi kakā,tad suns norāvies,tad zāle par garu,tad..,tad..tad.. līdz bezgalībai.Meitenes mīļās-ja smird,tad ražo un ir darbs,krauķi ir tādas pašas dzīvas būtnes kā šīs meitenes,kuras arī,starp citu,kakā un viņām pat ir mutes caureja,pat vispaklausīgākais suns kaut reizi pamūk,katram krūmam Lūcijas tanti blakus nenoliksi..dariet kko pašas,tad nebūs visa pasaule jākritizē..

pirms 8 mēnešiem, 2018.08.03 15:31

Vietējās ziņas