Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Iecavas novadā reģistrē jaunus dižkokus 1

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) sadarbībā ar novadpētnieku Ivaru Šmitu Iecavas novadā reģistrējusi jaunus dižkokus.

Iecavas novadā 17. janvārī DAP vecākās ekspertes, Ķemeru «Meža mājas» pētnieces Simonas Geršebekas vadībā sameklēti, novērtēti, pārmērīti un apzīmogoti vēl nereģistrēti dižkoki, «Bauskas Dzīvi» informēja I. Šmits.

«Apskatīti vairāk nekā desmit «Iecavas senči», nosaukumu un reģistrācijas anketu saņēma seši. Četri ieguva cildeno dižkoka un divi – potenciālā dižkoka statusu, kam līdz Ministru kabineta noteikumos fiksētajiem parametriem trūkst 10%,» stāsta dabas vērotājs.

Dižkoku statusu ieguva Lāču dižā vīksna, Jēkaba tūja, Jēkaba mazā tūja, Jēkaba bērzs, Jēkaba kļava un Audrupu kulta akmens liepa. Pašlaik Iecavas novadā reģistrētas 14 dižas liepas, viens bērzs, viena ciedrupriede, viena duglāzija, viena egle, desmit kļavas, divas lapegles, desmit oši, 13 ozoli, 247 priedes, viens riekstkoks, četri skābarži, astoņas tūjas, viena vīksna, četri vītoli, četras zirgkastaņas. Pie šiem kokiem pieder arī potenciālie dižkoki, kuriem zīmītes nav, piebilst I. Šmits. Vairāk informācijas var atrast datubāzē ozols.daba.gov.lv.

Pētnieks sazinājies ar Vosu māju saimnieci, kuras pagalmā ir vareni koki. «Ļaudis te saimnieko jau ceturtajā paaudzē, un viņa pat varēja nosaukt atsevišķu koku stādīšanas gadu,» vēsta Ivars, «saimnieces mātes tēvs Jēkabs tur ir aktīvi darbojies kā kalējs jau 1919. gadā un, veidojot saimniecību, stādījis kokus. Koki reģistrēti stādītāja vārdā, viņu godinot un pieminot. Dižajām tūjām gan elektrotīklu darboņi ir paplucinājuši zarus, par to noskumusi saimniece. Apkārtne pie Audrupu kulta akmens liepas zemes īpašniekiem būtu jāsakopj, visiem kopā senie, sirmie koki jāsaudzē. Esmu gandarīts, ka kopīgiem spēkiem daži «Iecavas senči» apciemoti, aprūpēti un, iespējams, arī pasargāti.»

DAP speciālisti ir pateicīgi par I. Šmita aktīvo dalību un sniegto informāciju, kurai pateicoties Iecavas novads kļuvis par vairākiem dižkokiem bagātāks, «Bauskas Dzīvei» pauž DAP pārstāve Maija Rēna. «Tā ir lieliska dāvana Latvijas jubilejas gadā, kad turklāt dižkoks ir atzīts par gada dzīvotni. Esam vienojušies ar aktīvo dabas draugu sazināties un sadarboties arī turpmāk,» saka speciāliste.

Jau vēstīts, ka Latvijas Dabas fonds (LDF) dižkokus pasludinājis par 2018. gada dzīvotni. Liels un vecs koks dod mājvietu daudzām radībām, sākot no lieliem putniem un beidzot ar sīkiem kukaiņiem, sūnām un ķērpjiem. Vecie koki uztur dabas daudzveidību un veido īpašu mikroklimatu. Tie ir Latvijas valsts pirmsākumu liecinieki, mūsu kultūrvēstures vērtība un identitātes daļa. Lai pievērstu uzmanību lielajiem kokiem, LDF plāno rīkot vairākas talkas sadarbībā ar dižkoku ekspertiem un koku kopšanas speciālistiem, kurās rādīs, kā parūpēties par lielajiem kokiem. Novērojumu portālā dabasdati.lv būs īpaša sadaļa ziņošanai par dižkokiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Saimniece

Vai kāds zina, kādi ierobežojumi tiek noteikti teritorijai ap dižkoku?

pirms gada, 2018.01.22 13:48

Vietējās ziņas