Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izraēlas dokumentālo filmu uzņem Bauskā

Bauskā pagājušajā nedēļā bija ieradusies Izraēlas televīzijas darbinieku filmēšanas grupa, kas strādāja kopā ar Bauskas muzeja vēstures nodaļas vadītāju Aigaru Urtānu. Viņi veido dokumentālo lenti par pagātnes notikumiem, kas saistīti ar ebreju vēsturi.

«Izraēlieši restaurē pagātnes notikumus ar mūsdienu cilvēku acīm vietās, kur tie notikuši. Jau ir izveidotas filmas par notikumiem Ukrainā, Baltkrievijā, Krievijā un citās bijušās Padomju Savienības teritorijās un Austrumeiropā,» stāsta A. Urtāns. Tagad dokumentālistu uzmanība pievērsta Latvijai – plānots viesoties arī Kuldīgā, Jelgavā, Talsos, Preiļos, Ludzā.

Uzņemšanas grupa darbu Bauskā sāka ļoti agri 9. augusta rītā – Otrā pasaules kara laikā tieši 9. augustā Vecsaules silā, Likvertenos, piecos un sešos no rīta fašisti šāva ebrejus. «Braucām pa ceļu, pa kuru ebrejus veda uz mežu. Saulei austot, stāstīju un rādīju, kur atradās slepkavas, kur upuri, kur apbedīšanas bedres,» situāciju raksturo A. Urtāns.

Pēc tam kopā ar filmas galveno producentu Borisu Movsiru un uzņemšanas grupu apskatīta bijušā geto teritorija Rīgas ielā un kādreizējā ambulances telpa, kur notikusi ebreju vīriešu sterilizācija.

«Pirmizrāde filmai varētu būt nākamā gada vasarā. Tur būs apkopoti dažādi sižeti. Ludzā tiksies ar vēl dzīvo tā laika aculiecinieku. Caur mūsdienu prizmu parādīt vēsturi – tāda ir filmas koncepcija,» stāsta vēsturnieks. Viņš atzina, ka gribētu sagaidīt to laiku, kad līdzīgas vēstures liecības par pilsētām un vēsturiskiem Latvijas notikumiem iemūžinās arī Latvijas Televīzija. Pašlaik par mūsu vēsturi filmas uzņem pārsvarā ārzemnieki.

A. Urtāns norāda, ka šīs grupas darbam nav nekāda sakara ar Krievijas televīzijas veidoto seriālu, kura uzņemšana notiek Kuldīgā un kas attēlos ar Otro pasaules karu saistītos notikumus.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas