Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izstādē Rundāles pilī apskatāmas eksotiskas gladiolas

Rundāles pils pirmā stāva vestibilā vēl šodien, 11. augustā, ir apskatāma stelpieša Visvalža Viņķeļa audzēto gladiolu izstāde.

Apmeklētāji izstādes pirmajā dienā varēja priecāties par tikko plaukušām gladiolām vairāk nekā 30 krāšņās krāsās, kas lieliski iederas Rundāles greznajā interjerā.

Ziedu audzētājs un selekcionārs Visvaldis Viņķelis no Vecumnieku novada Stelpes pagasta «Bauskas Dzīvei» pastāstīja, ka viņš radījis vairāk nekā 400 jaunus gladiolu veidus, no kurām kolekcijā nonāk vien retā.

«Prognozēt rezultātu ziedu sapārošanai nevar, tomēr ir nosacījumi, kuri jāievēro, lai šķirni atzītu par derīgu esam un eksotisku,» atklāj izcilais dārznieks, «gladiolas audzēju vairāk nekā 50 gadus un daru to, tikai prieka un mīlestības pret ziediem vadīts. Selekcionāram lielisks motivators ir apziņa, ka manis radītā gladiola ir vienīgā pasaulē. Tā ir brīnišķīga izjūta,» stāsta gladiolu audzētājs Visvaldis Viņķelis.

Viņš atklāj, ka vienas šķirnes tapšana var prasīt pat desmit gadus.

V. Viņķeļa radītie ziedi – līdz šim vairāk nekā 50 jaunu šķirņu – aizceļo pa visu pasauli. Puķes pieprasa Amerikā, Čehijā, Krievijā un pat ziedu lielvalstī Nīderlandē.

«Manas puķes bijušas daudzviet. Pasaulē pieprasa aizvien vairāk jaunu ziedu šķirņu. Puķu mīļotāju apetīte nav apmierināma,» smaidot noteic kolekcionārs.

Gladiolu audzētājs atklāj, ka pašam tuvākā šķirne ir ‘Mana mīlule’, kas radīta pirms septiņiem gadiem.

Apskatīt krāsainos ziedus bija ieradies Normunds no Bauskas. Viņš neslēpj savu patiku par izstādē redzēto: «Gladiolas raisa atmiņas par skolas laiku, 1. septembri. Ziedi ir krāšņi un skaisti. Var tikai apbrīnot Visvalža apņēmību un nerimstošo mīlestību pret puķēm.»

Mārīte no Pilsrundāles ar lielu interesi pētīja gladiolas. «Dažas puķes aug arī manā dārziņā, bet skaistākās gladiolu šķirnes iznīka. Jāprasa kolekcionāram padoms,» nodomus atklāj Mārīte.

Pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Līva Stroiča informē, ka gladiolu izstāde, līdzīgi kā iepriekš daudzkrāsainā flokšu ekspozīcija, Rundālē ikvienam apskatāma bez maksas.

V. Viņķelis Stelpes dārzā radītās gladiolas izrāda arī citviet Latvijā. Drīzumā kolekcija ceļos uz Jēkabpili, Rīgu un Liepāju.

Gladiolu vēsture mērāma gadu tūkstošos, senākās ziņas par gladiolām fiksētas Senajā Romā mūsu ēras 1. gadsimtā. Latvijā tās parādījušās 20. gadsimta 30. gados. Par gladiolu selekcijas pirmsākumu Latvijā var uzskatīt 1936. gadu, bet īsts cēlo ziedu audzēšanas uzplaukums sācies pēc Otrā pasaules kara.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas