Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kartupeļus stādīt vēl nesteidzas 4

Daudzviet laukos zemnieki jau iestādījuši agros kartupeļus. Taču citi uzskata, ka mitrā un aukstā zemē bumbuļus likt vēl pāragri.
Vecumnieku novada lauku attīstības speciālists Kristaps Stallīts pastāstīja, ka Stelpes pusē, kur agros kartupeļus vairākus gadus audzē zemnieks Jānis Lagzdiņš, kartupeļi vēl nav stādīti.

«Laiks jau būtu sen iestādīt, taču zeme ir auksta, arī mitrums pārāk liels. Tupeņus likt iekšā nav jēgas, jo tie tāpat nedīgs,» skaidro K. Stallīts.

Daudzus gadus agros kartupeļus Iecavas novadā audzē individuālais uzņēmējs Aigars Cirītis. Viņa mamma Anna Grīnberga pastāstīja, ka šajās dienās nedaudz kartupeļu ir iestādīts. Tie galvenokārt ir izdiedzētie bumbuļi, kurus nevar ilgi turēt, nesaliktus zemē. Taču lielās platībās kartupeļus vēl nevar stādīt, jo zeme ir auksta, arī laika apstākļi joprojām nav tie labvēlīgākie agro tupeņu stādīšanai. «Regulāri skatos un klausos, ko laika ziņās sola Toms Bricis. Jācer, ka beidzot taču siltais laiks iestāsies,» stāsta A. Grīnberga.

Zemnieks Raivis Krastiņš kartupeļiem izmanto aptuveni 20 hektārus zemes. Daļa no tās atvēlēta agrajiem kartupeļiem. Tos viņš stāda lielo lauku malās, vidusdaļā sadzenot vagas vēlajiem tupeņiem. Kad pirmā raža novākta, tad tehnika var ērti strādāt, vācot vēlos kartupeļus.

Šogad savas zemnieku saimniecības «Andriņi» laukos viņš pirmos diedzētos bumbuļus zemē licis 5. aprīlī. «Ir svarīgi tos novākt jūnija pirmajā pusē. Tādēļ arī agri iestādīju, sedzu vagas ar agroplēvi. Pērn arī apmēram tajā pašā laikā kartupeļus sastādīju, pēc 5. jūnija pirmos jau varēja rakt nost. Šogad pavasaris ir vēsāks, taču jūnija sākumā vajadzētu domāt par rakšanu. Esmu skatījies, ka zem plēves drīz varētu parādīties pirmie asni,» stāsta zemkopis.

Latvijas Lauku konsultāciju centra Bauskas biroja augkopības konsultante Ieva Litiņa skaidro, ka zemniekiem agros kartupeļus aprīlī vajadzētu sastādīt: «Agros kartupeļus tomēr stāda ar mērķi dabūt maksimālu peļņu. Tādēļ ir svarīgi, lai jaunā raža tirgū nonāktu līdz Jāņiem. Tādā gadījumā var arī ko nopelnīt.»

Raksturojot pašreizējos laika apstākļus, Ieva Litiņa uzsver, ka aukstums tiešām kartupeļu audzētājiem nav labvēlīgs. Protams, var rīkoties tā, kā daži zemnieki to dara, – nosedz apstādīto ar agroplēvi. Dienas laikā siltumu tā nedaudz uztur, taču salnas naktīs šī plēve maz līdz. Zeme tomēr ir ļoti auksta. Līdz ar to kartupeļu stādīšana rūpīgi jāizvērtē, augu veģetācija ir minimāla.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

strādnieks

25 kg mais ar minerāļiem priekš kartupeļiem ir domāts uz 625 kvadrātmetriem uz hektāru tas būtu 40 kg minerālmēslojuma,bet šie lielie kartupeļu audzētāji uz agrajiem kartupeļiem uzber vairāk kā 500 kg uz hektāru lai tik ātrāk, lielāki aug un prom uz tirgu,veikaliem un jūs to visu ēdat plus vel miglo,pret nezālēm,vabolēm

pirms gada, 2017.04.28 08:41

ūpis

1 ha ir 10000 kvm.

pirms gada, 2017.04.28 09:40

strādniekam

Pēc tavas matemātikas spriežot,nekas vairāk par "lapatņiku'' no tevīm nesanāk!

pirms gada, 2017.04.28 11:27

Sveiki,

Cilvēce ar lauksaimniecību jau nodarbojas 6 tūkstošus gadus.
Latvijā laukos vēl nav iemācījušies.
Kas ir lauķi, atpaliekam no evolūcijas ?

pirms gada, 2017.04.28 12:39

Vietējās ziņas