Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

KP: Bauskas pašvaldība, ieguldot līdzekļus SIA «Zemgales mutes veselības centrs», kropļo godīgu konkurenci 20

Konkurences padome (KP) aicina Bauskas novada pašvaldību izvērtēt tās dalību SIA «Zemgales mutes veselības centrs» kapitālā, portālu informēja Konkurences padomes Komunikācijas nodaļas vadītāja Paula Vilsone.

Viņa norādīja, ka KP nav konstatējusi apstākļus, kuri liecinātu par tirgus nepilnību zobārstniecības pakalpojumu jomā Bauskas novadā, kas kalpotu par iemeslu pašvaldībai saglabāt līdzdalību SIA «Zemgales mutes veselības centrs». Pērn aprīlī, kad pašvaldība lēma par līdzdalības saglabāšanu kapitālsabiedrībā, novadā zobārstniecības pakalpojumus bērniem sniedza pieci uzņēmumi, savukārt pieaugušajiem – astoņi komersanti.

KP priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama portālam norādīja, ka līdzšinējās diskusijās ar politiķiem par konkurences neitralitātes principa ieviešanu konkurences regulējumā bieži tika piesaukts Bauskas zobārstniecības piemērs, atrunājoties, ka pašvaldības iesaiste nepieciešama tirgus nepilnības dēļ.

«Izvērtējot reālo tirgus situāciju, konstatējām, ka konkurence ir pietiekama, taču pašvaldība turpina atbalstīt savu kapitālsabiedrību, ignorējot konkurences neitralitāti. Tādējādi tiek kropļota godīga konkurence. Kārtējais gadījums, kad aizbildināšanās ar pakalpojumu sniedzēju nepietiekamību ir tikai atrunas, lai nebūtu jāiestājas par stingrāku publisku personu iesaistes komercdarbībā uzraudzību,» uzsvēra S. Ābrama.

Tāpēc KP aicina Bauskas novada pašvaldību gan no juridiskā, gan ekonomiskā viedokļa izvērtēt tās līdzdalību SIA «Zemgales mutes veselības centrs», konsultējoties arī ar komersantus pārstāvošām nevalstiskajām organizācijām. Līdz atbilstoša izvērtējuma pieņemšanai KP aicina pašvaldību atturēties no turpmākas finanšu ieguldīšanas kapitālsabiedrībā.

Tomēr neatkarīgi no pašvaldības lēmuma par līdzdalības turpināšanu, KP ieskatā, pašvaldībai ir jāatturas no zobārstniecības pakalpojumu sniegšanas pieaugušajiem, kā arī uz vienlīdzīgiem noteikumiem jāpiešķir līdzfinansējums privātajiem komersantiem, lai tie var segt izmaksas, kas rodas no valsts apmaksāto zobārstniecības pakalpojumu sniegšanas bērniem līdz 18 gadu vecumam. Tādējādi netiktu radītas priekšrocības pašvaldības zobārstniecības uzņēmumam un tiktu nodrošināta vienāda attieksme neatkarīgi no šo pakalpojumu sniedzēju piederības.

Arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir nosūtījusi pašvaldībai vēstuli ar aicinājumu ņemt vērā KP viedokli attiecībā uz pašvaldības piešķirto līdzfinansējumu zobārstniecības pakalpojumu sniedzējiem.

Saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 88. pantu publiskai personai ir pienākums ne retāk kā reizi piecos gados pārvērtēt tās līdzdalību kapitālsabiedrībā. Pašvaldības līdzdalība kapitālsabiedrībā ir saglabājama, ja citādā veidā nav iespējams efektīvi novērst tirgus nepilnību, radīt preces vai pakalpojumus, kas ir stratēģiski svarīgi valsts vai pašvaldības administratīvās teritorijas attīstībai vai valsts drošībai.

Publiskas personas vai tās kapitālsabiedrības nepamatota iesaiste komercdarbībā ilgtermiņā var novest ne tikai pie privāto uzņēmumu izstumšanas un tirgus noslēgšanas, bet arī pie nozares stagnēšanas, zūdot uzņēmumu motivācijai investēt, ienākt tirgū. Kā sekas ir – ierobežotas patērētāju izvēles iespējas, cenu pieaugums un galu galā publisko resursu nelietderīga izlietošana.

Pievieno komentāru

Komentāri 20

patriots

Prātīgs Konkurences padomes ieteikums, jo pašvaldības līdzekļi ir konsekventi jāiegulda tikai pašvaldības darboņu atalgojuma palielināšanā. Lai taču šamie paceļo pa pasauli un uzkrāj spēkus jaunu darba varoņdarbu veikšanai novada iedzīvotāju labā. Tikai labi atpūties un labi paēdis ierēdnis spēs pārvarēt atvilkties uz darbu, lai darbadienas laikā iemalkotu pāris litrus kafijas pārlūkotu visus iespējamos sociālos tīklus, odnoklasņikus ieskaitot.

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.16 12:19

šamajiem

ja sevišķi lojālajiem (izredzētajiem) pašvaldības darboņiem administrācijā atalgojumu vairs nevar piecelt (pievilkt aiz matiem) tad jāveido jaunas amata vietas... lai kaut nedaudz saldinātu sūro ikdienu :))

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.16 14:09

Sašiņ krieviņ?

Tu vari nomierināties????

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.18 08:38

P

Godīga konkurence?Skaists sapnis vasaras naktī.Nekad nav bijusi,nav un nebūs;neiespējami.

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.16 13:02

novērotājs

Piekrītu,ir netaisnīgi atbalstīt tikai Mutes centru. Lai pelna paši,tad redzēs kā nauda rodās.Vadītāju gan vajadzētu nomainīt,tā ir katastrofa!

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.16 19:36

staļinists

Tie "konkurenti", domāju pareizāk būtu kartelis, kaut kas līdzīgs aptieku sistēmai, būtu pelnījuši pastāvēt pie sienas un nokrist, normālā demokrātijas valstī, ne šajā, protams. Ja ņirgāšanās par cilvēkiem ir brīvas konkurences izpausme tad labi vien ir ka pašvaldība iejaucas. Jāpalīdz arī tiem cilvēkiem kuri nevar gaidīt mēnesi rindā lai izrautu zobu par 1/3 pensijas. Par to vajadzētu padomāt pirms pieņemt prettautiskus likumus, kā šis 88. pants, un viņus deklarēt sabiedrībai.

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.16 23:45

tāgadiņš

lūdzu norādīt, kurā laikā, vai kuram kontingentam zobu raušana ir par velti vai simbolisku ~5,00 euro samaksu gabalā? Laboju zobus un par plombi samaksāju tik pat cik privātklīnikā, tad kāpēc par nekvalitatīvu darbu (savādāk to nosaukt grūti ja jau nenāk klienti) atkal jāiegulda visu nodokļu maksātāju nauda, lai stutētu šo velc un rauj iestādi? var būt bērniem un maznodrošinātajiem vajag izsniegt pašvaldības kuponus, lai iet pie kura zobārsta grib. Un lai tad šī iestāde izdzīvo godīgas konkurences apstākļos. Vai tad nepietiek jau jau Vides servisu?

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.17 08:43

oho

un kā ar Vides servisu, kuram ir ārprātīgas izmaksas pakalpojumiem namu apsaimniekošanā? kāpēc citi komersanti uzliek bruģi lētāk, bet mums apsaimniekotājs liek bruģi par mega lielām izmaksām, un māja visu laiku ir parādā

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.17 08:52

Pacientu mamma

Mēgināju vest bērnus,tik nekvalitatīvs darbs vēl nebija redzēts

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.17 09:14

Novērošanaskamera

Kā novērots, vislielākās ekspertes ir tās mammas, kuru bērni zobu birsti dzīvē nav redzējuši un mutē jau vienīgi pilsdurpas.

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.17 09:36

p.s.

.... pilsdrupas - gan bērna, gan pašas mutē.

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.17 09:38

Mamma

Ja nav smadzenēs nevienas rievas, tad labāk nekomentē

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.17 21:07

arī mamma

ja grib bērnam iedzīt bailes un riebumu pret zobārstu, tad šī iestāde ir īstā. vienreiz biju vairāk savu bērnu tur nevedīšu nemūžam. nesaprotu, kāpēc mani nodokļi tiek tērēti šī nekam nederīgā kantora uzturēšanai? lai iet brīvajā tirgū un izdzīvo, bet nē kārtējais izredzēto kantoris kurš slauc nodokļu naudu

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.17 23:42

Apmierināta bērna mamma

Manam 6gadniekam gan salaboja lieliski un sarunāja pat zobu raušanu! Pats bērns priecīgs un lepns! Tā kā - nevajag tik noliedzoši!

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.19 18:12

Zinātājs

Vides servisam miliwi kantoris kāds. Tad zināsiet kur naudiņa paliek

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.17 18:59

jptvjmķ

"Bauskas mutes palaišanas centrs" ir ārpus jebkādas konkurences !

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.19 11:20

UFO

Tā jau ir diņa - no vecpilsētas kantora - pasūtījums !!! Puisis jau tā cīnās uz izdzīvošanas robežas, katrs konkurents ir jāiznīcina. Bet neko darīt, globālā "kapitāla koncentrācija": arī viņu nokodīs.

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.19 22:38

mammmmmma

Man bērns tur iet...un viss ir ok!
un man pašai tur zobu rāva.Suuper dakteres!

pirms 8 mēnešiem, 2018.11.20 15:10

Vietējās ziņas