Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Labvēlīgs ziņojums palīdzētu bioloģisko produktu eksportam

Šovasar auditēta Latvijas bioloģisko produktu ražošana, un tuvākajā laikā gaidāms Eiropas ekspertu ziņojums, «Bauskas Dzīvei» pavēstīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vadītājs Māris Eiklons.

Latvijā ražotājus un kontroles iestāžu darbu bija ieradušies pārbaudīt trīs speciālisti no Spānijas, Itālijas un Zviedrijas, stāsta M. Eiklons. «Eiropas eksperti paši bez iepriekšējā brīdinājuma kontrolei izvēlējās divus bioloģiskos produktus lielveikalā un PVD pārstāvju klātbūtnē izsekoja to tapšanas procesu līdz pat izcelsmes saimniecībai,» procesu atklāj amatpersona, «viens no produktiem bija milti, otrs – jogurts. Auditori apmeklēja piena produktu ražotni un dzirnavas, kur malti milti, pārbaudīja visas piedevas un apstrādes procesu, vai graudi nav sajaukušies ar parastajiem. Sīki apskatīja saimniecības, kur audzēti graudi un izslaukts piens, pārbaudīja sēklas un barības atbilstību, ganāmpulku un ražošanas procesa reģistru.»

Atsauksmes pārbaudes procesā un noslēguma sanāksmē bijušas pozitīvas – Eiropas eksperti atzinuši, ka bioloģiskās ražošanas sistēma un uzraudzība pie mums darbojas labi, stāsta PVD pārstāvis, pieļaujot – var pamatoti cerēt, ka auditoru ziņojums būs Latvijai labvēlīgs.

Kaut arī abas pārbaudītās saimniecības iegadījušās Vidzemes pusē, labvēlīgs ziņojums nāktu par labu visiem ražotājiem, «Bauskas Dzīvei» saka Vecumnieku novada lauku konsultante Aiga Saldābola. «Tas varētu atvērt eksporta tirgu mūsu ražotāju bioloģiskajiem produktiem, un man nav nekādu šaubu, ka daudzās bioloģisko zemnieku saimniecības mūsu novadā strādā ļoti godprātīgi,» apstiprina konsultante.

M. Eiklons apstiprina, ka ziņojumā būs atsauksme par visiem Latvijas bioloģiskajiem ražotājiem kopumā, jo sistēma pārbaudīta pēc nejaušas izvēles principa, un tiek uzskatīts, ka tā nodrošina optimālu produktu tapšanu ikvienā gadījumā.

Vecumnieku bioloģiskās gaļas liellopu saimniecības «Liepas» vadītājs Agris Veide «Bauskas Dzīvei» atklāj – pēc audita PVD inspektori jūlijā pārbaudē bijuši vēl prasīgāki nekā iepriekš. Viņš gan piebilst, ka bioloģiskie zemnieki patlaban ir neizdevīgākā situācijā nekā parastie: «Bioloģiskajām saimniecībām jānodrošina aizsargjosla, ja līdzās ir parastās saimniecības lauks, bet parastajiem tikai jāievēro vēja virziens un jāapziņo bitenieki pirms miglošanas. Atbildība būtu jādala, arī parastajiem zemniekiem ievērojot aizsargjoslu, kur ķīmiju tik daudz nelieto, kā arī informējot kaimiņu bioloģisko ražotāju par plānoto apstrādi.»

A. Veide atzīst, ka labvēlīgs Eiropas auditoru ziņojums var palīdzēt eksportēt produktus: «Ja vien būtu kāds, kas to uzņemtos organizēt, jo pašlaik to kavē mūsu zemnieku neprasme kopīgi strādāt un ar to mēs daudz zaudējam cenā. Piemēram, bioloģiskie graudi gandrīz visi aiziet eksportam, un cena ir daudz lielāka.»

Pēc «Bauskas Dzīves» rīcībā esošās informācijas, Nīderlandē un Vācijā kvalitatīva bioloģiskā liellopu gaļa maksā 7 – 8 reizes vairāk nekā pie mums.

Vecumnieku saimnieks piebilst, ka pozitīvi audita secinājumi rāda – latvieši strādā pareizi, un PVD inspektori to atbalstot, laikus norādot labojamās lietas un palīdzot ar padomu. M. Eiklons apstiprina, ka kontroles speciālisti ir ieinteresēti, lai Latvijas bioloģiskajiem produktiem ticētu, zemnieki tos varētu eksportēt un nopelnīt.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas