Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

«Lejeniekos» izsvilpj nelabos garus 3

Bauskas novada Ceraukstes pagastā, V. Plūdoņa muzejā, 21. martā tika svinēti pavasara saulgrieži jeb Lielā diena. Folkloras kopa «Laukam pāri» apmeklētājus iepazīstināja ar latviešu tradīcijām.

Nesen rīkotais Meteņu dienas sarīkojums guvis plašu atsaucību – tad «Lejeniekos» pulcējās daudz interesentu. Taču šoreiz ieradās aptuveni 15 svinētāju, informē muzeja vadītāja Signe Samsone. Iespējams, vainojams lietus un aukstais laiks.

Folkloras kopas dziedātāji un muzeja darbinieki aktīvi darbojās. Krāsnīs sprakšķošā malka radīja siltumu un omulību. Priekšnamā tapa rotājumi un stabules. «Šī ir pavasara saulgriežu īstā diena, kurā var veikt visus Lieldienu rituālus – krāsot olas, gatavot rotājumus, aust, dziedāt un dancot. Lai būtu skaista āda, šodien strautā jāmazgā mute,» stāstīja Dace Gurlovska.

Folkloras kopas «Laukam pāri» dalībnieks Māris Braže no dižsūrenes kātiem uzmanīgi izzāģēja svilpītes, piebilzdams: «Būs pašam un viesiem. Tautas mūzikas instrumenta radīšana neprasa daudz darba, bet jāprot to spēlēt.» Pēc tam visi sarīkojuma dalībnieki tika aicināti pūst stabules, lai no mājas stūriem izdzītu nelabos garus.

Bauskas novada Gailīšu pagasta lietišķās mākslas studijas «Stella» vadītāja Maira Vīķe stāstīja par aušanu un stellēm: «Šīs ir diezgan jaunas, labi saglabājušās. Mums mākslas studijā ir 120 gadu vecas ozolkoka stelles.» Meistares vadībā pie aušanas ķērās arī muzeja vadītāja S. Samsone.

Virtuvē pie plīts čakli strādāja folkloras kopas «Laukam pāri» saimnieces, gatavojot rupjo kviešu miltu karašas ar biezpienu – gan sāļo ar zaļumiem, gan saldo. Sanākušie izcepto baudīja ar gardu muti un slavēja meistares. «Visiem ēdieniem, svinot saules atgriešanos, jābūt gaišiem un apaļiem. Lieldienās jāēd karašas,» stāstīja folkloras kopas «Laukam pāri» vadītāja Elīna Kūle-Braže.

Dace Izaka un Inta Pavāre krāsoja olas. Uz plīts novietotajā katlā saimnieces bēra sīpolu mizas un piebēra sāli, lai čaumala neplīst. Dažas olas tika izpūstas, lai varētu veidot Lielās dienas rotājumus. Ne visi mēģinājumi tikt pie tukšām olām bija veiksmīgi. Labi, ka D. Gurlovska iepriekšējā vakarā cepusi omleti un sagādājusi daudz izpūstu olu.

Pasākumu apmeklēja arī ukrainis Nikolajs Kaļeņuks, kas ciemojas Latvijā. Viesis bijis ļoti daudzos  Ukrainas un Polijas muzejos, viņam patīk Latvijas pilis, bet visinteresantāk licies «Lejeniekos». «Te ir liela līdzība ar Ukrainas vēsturi. Arī mums ir ciemi, kur atbalsta seno dzīvesveidu un Lieldienās sanāk kopā, krāso olas un dejo,» stāsta N. Kaļeņuks.

Sarīkojumu organizēja zemgaļu kultūras biedrības «Upmale» projektu vadītāja Elīna Kūle-Braže. Projektu atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds, Bauskas novada dome, V. Plūdoņa muzejs un Latvijas Folkloras biedrība.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Inta

Dep. Navickis nolaida Mezotnes gateri izglitibas parvaldi un nu dome akstas. Izsvilpt ar troksni!

pirms 4 gadiem, 2015.03.23 10:09

eu

durni, mēs sapratām, ka Novickis Mežotnes gaterī līkvidēja izglītības pārvaldi, bet tāpēc jau nevajag dzērumā zem katra virsraksta šo domu ģenerēt

pirms 4 gadiem, 2015.03.23 16:32

Madara

Izskatās, ka bijis brīnišķīgs pasākums. Žēl, ka netiku! Nākamgad vai pat rudenī vajadzētu atkārtot!

pirms 4 gadiem, 2015.03.23 12:05

Vietējās ziņas