Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mazmežotnē eksponē Latvijas cukurbiešu laiku 2

Rundāles novada Mazmežotnes muižas kalpu māja piedzīvojusi atjaunotni un ieguvusi telpas Latvijas cukurbiešu nozares retrospekcijai. Tas noticis ar Burkānu ģimenes finansiālu nodrošinājumu, piepildot gadiem klusībā lolotu ieceri.

Zemnieku saimniecības «Sējas» īpašnieks Āris Burkāns ekspozīcijas atklāšanas dienā, 15. novembrī, pamatoja šīs jomas atklāsmes aizmetņus. Nozare bijusi ienesīga, viņa tēvs, audzējot cukurbietes, nopelnījis tik daudz, ka spējis uzcelt māju. Āra paaudze kopsaimniecību laikā guvusi rūdījumu, kaplējot garu garās sējumu vagas. Modernizācijas posmā pēc pagājušā gadsimta 90. gadiem cukurbietes zemkopjiem devušas labu peļņu.

Mazmežotnes muižas saimniece Iveta Burkāne, arī pieminot vēsturiskus akcentus, grāfu Līvenu, kādreizējo Mežotnes selekcijas un izmēģinājumu staciju, kur savulaik bija izvērsti jaunāko atziņu izmēģinājumi, uzsvēra, ka ekspozīcijas atklāšana ir svētku diena pašiem un ciemiņiem. Vēl jo īpašāk – notiekošais saistās ar Latvijas simtgades noskaņām.

Vēsturiskā ekskursa saturisko un vizuālo risinājumu veidojuši Jelgavas Ģederta Eliasa vēstures un mākslas muzeja speciālisti, atklāja iestādes direktore Gita Grase. Īsi pirms Jelgavas cukurfabrikas likvidācijas no uzņēmuma saņemtas liecības, kas krātas gadiem. Muzejs tās nav iekļāvis savā krājumā, bet gan rūpīgi glabājis, un tagad tās izmantotas ekspozīcijā.

Saistošu ieskatu Latvijas cukurbiešu audzēšanas un rūpniecības vēsturē sniedza Pēteris Briedis, ilggadējs šīs jomas vadošs darbinieks. Ekspozīcijas atklāšanas reizē klāt bija pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu lauksaimniecības ministrs Dainis Ģēģers. Ar viņa noteiktību nozarei tika panākti labvēlīgi nosacījumi. Bijis pieņemts likums par cukuru. Valstī izaudzēts tik daudz cukurbiešu, lai pēc pārstrādes nodrošinātu pašapgādi ar saldvielu.

Ekspozīcijas īstenotājs Marjus Zaļeckis pauda, ka interesenti varēs gūt ieskatu par zudušo nozari, kas latviešu zemkopjiem ilgus gadus nodrošināja labus ienākumus. Saldo sakņu audzēšana parādīta attīstībā no smaga roku darba līdz moderno tehnoloģiju izmantošanai.
 Ekspozīcijas veidošanā izmantoti bijušajā Mežotnes selekcijas un izmēģinājumu stacijā apkopoti nozares materiāli (nosargāti Saulaines tehnikumā), akciju sabiedrības «Latvijas Cukurs» līdera Pētera Brieža kolekcija, interneta resursi.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Cukurs

Cukura nozari Latvijā iznīcināja paši cukurbiešu audzētāji pārdodot savas akcijas biznesmeņiem ! Nožēlojami, kārtējā- Zudusī Latvija "

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.17 17:53

Biete

Jā super laiks 5 PIECI gadi man bleķoja par to , ka neko neražoju , jo lielāka kvota , jo lielāka nauda , varat neticēt , bet sanāca lielākajiem pie 1 000 000 , par Uzvaru nerunāju

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.17 22:20

Vietējās ziņas