Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

No šodienas – tikai eiro 4

Tirgotājiem beidzies divu nedēļu ilgais pārbaudījums. No trešdienas, 15. janvāra, vienīgais oficiālais maksājuma līdzeklis Latvijā ir eiro.
Divu valūtu līdzāspastāvēšanas periods saspringtākais bijis tieši tirgotājiem.

 Codes pagasta veikala «Cimdiņi» pārdevēja Aiva Novika atzīstas, ka vistrakāk bijis gada pirmajās dienās. Lai arī pirms tam iekārtas regulētas un pielāgotas jaunajai situācijai, tomēr kases aparāts «uzkāries». Tas jau tā saspringto darbdienu vērsis vēl trauksmaināku. Taču iedzīvotāji izturējušies ar sapratni, veikalu kā naudas maiņas punktu nav centušies īpaši izmantot. Lielākās naudaszīmes, ar kurām maksāts, bijušas 20 latu banknotes. Dažiem pircējiem bijusi arī pilna sauja santīmu.

No lata nu ir jāatvadās, taču ar jaunajām eiro monētām vēl ir grūti aprast. Gan pārdevējai, gan pircējiem nepatīk 50 centu monēta. Savulaik 50 santīmi bija vieglāk atpazīstami. «Eiro ieviešanu īpaši nenožēloju, jo mums, vienkāršajiem cilvēkiem, jau neko neprasīja. Ja tiktu rīkota tautas nobalsošana, es laikam būtu par latiem,» spriež pārdevēja.

SIA «Teiksmas» valdes priekšsēdētājs Egils Millers «Bauskas Dzīvei» atzīst, ka pārejas periodā uz eiro bijušas dažas problēmas. Nācies steidzami remontēt kases aparātus. «Taču es biju domājis, ka būs trakāk. Tagad atliek strādāt ierastā ritmā,» tā E. Millers.

Arī Dāviņu pagasta veikala «Pie Tatjanas» pārdevēja Anna Neško divu nedēļu periodu, kad bija jāizmanto abas valūtas, atceras kā diezgan grūtu laiku. Lielu nominālu naudaszīmes vietējie nav nesuši, taču santīmu krājumi dažiem bija gana prāvi. Ja kāds apzināti nācis uz veikalu naudu mainīt, viņam ieteikts to darīt tuvējā pasta nodaļā. Pirmajās dienās ļaudis vēl maksājuši ar latiem, daudzi izmantojuši  banku kartes. 14. janvārī kasē vairs latu banknotes nav bijušas.

Dāviņos dzīvojošā Natālija Moiseičenko portālam atzīst, ka lati bijuši skaisti, žēl no tiem šķirties. Taču tagad makā ir tikai eiro, ar ko jau aprasts. Dāviniete Anna Legasova jaunās eiro monētas vēl nav rokā turējusi. Pensiju viņai ieskaita bankas kontā, norēķiniem izmanto bankas karti. Sakrātos santīmus iemetusi ziedojumu kastītē Bauskas lielveikalā. Arī Ilze Vasiļjeva atzīst, ka ar jauno naudu tikai pamazām sākot aprast. Kamēr monētas vēl tik spīdīgas, tās grūti atšķirt. No latiņiem šķirties arī viņai nav bijis viegli.

Jaunajai kārtībai pielāgojas arī bankas. Līdz ar eiro apjomu palielināšanos bankas pamazām pārkārto eiro iemaksām naudas iemaksas bankomātus. «SEB bankas» bankomātā Bauskas lielveikalā «Rimi» no trešdienas, 15. janvāra, varēs iemaksāt eiro banknotes. Līdz šim iekārta pieņēma tikai latus.

Kopš 15. janvāra iedzīvotāji latus varēs apmainīt pret eiro vēl vairākus mēnešus. Latvijas Pasta reģionālajās nodaļās to būs iespējams izdarīt līdz marta beigām, komercbankās – līdz jūnija beigām, bet Latvijas Bankā – bez ierobežojuma.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

KRIST"INE

BEIGS vienreiz vairot stereotipu, ka laucinieki ir atpalikuši? !!! Ar ko viņu pierašana pie jaunās valūtas atšķiras no pilsētnieku????

pirms 4 gadiem, 2014.01.15 12:12

evija

pilniigi, ne ar ko!.

pirms 4 gadiem, 2014.01.15 21:47

Anita

Bauskenieki nav atpalikuši. Zinu bijušos bauskeniekus kas bijusi tieši iesaistīti Eiro ieviešanas Latvijas Banka un FM. BDz varētu rakstit vairāk par pozitīvo nevis tikai par sliktiem autobusiem, grūti naudas maiņu utt.

pirms 4 gadiem, 2014.01.16 08:10

Vietējās ziņas