Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

No ziemas atvadās ar Užgavēni

Bauskas novada Codes pagasta folkloras kopa «Dreņģeri» marta sākumā piedalījās Meteņu svinēšanā Klebonišku etnogrāfiskajā muzejā Lietuvā, portālu informē Solvita Rotberga, Codes pagasta kultūras darbiniece.
 
Muzejs atrodas ap 20 kilometru no Lietuvas pilsētas Radvilišķiem.  «Lietuvieši Meteņus sauc par Užgavēni un no ziemas atvadās skaļāk un plašāk nekā mēs. To vērojām Klebonišķu etnogrāfiskajā muzejā. Maskas kaimiņtauta darina no dažādiem materiāliem, bet īpaši iecienīts šim nolūkam ir liepas koks.

Mums gan tās šķita baisas, jo lielākoties atveidoja raganas vai briesmīgus večus ar biedējošiem sejas vaibstiem. Šādas kokgriezēja veidotas maskas varēja arī nopirkt, cenas atkarībā no kokgrebuma sarežģītības bija no 20 līdz 80 litiem. Užgavēņa apmeklētājiem tika piedāvāts arī plašs klāsts nacionālo gardumu un dažādas rotas,» stāsta Solvita Rotberga.

Etnogrāfiskā muzeja dažādās sētās 2. martā muzicēja Lietuvas folkloras kopas un lauku kapelas. Latviešu sētā dziedāja un spēlēja mūsu «Dreņģeri» Ināras Grēniņas vadībā. Codiete Inese Gedvarde pārstāvēja Dairas un Arnolda Jātnieku zemnieku saimniecību «Vaidelotes», cienājot ar kailgraudu miežu sātīgo biezputru.

Svētkos varēja vērot simbolisku ziemas un pavasara tēlu cīņu, ko izspēlēja maskotie ļaudis. Sadedzināja lielas lelles, kas iemieso ziemas tumšo laiku, nedienas un likstas, lai tās netraucē uzņemt pavasari.

Užgavēņa svinēšana beidzās ar masku vērtēšanu, aplausus un ovācijas mērot decibelos. Galveno balvu saņēma ragainās maskas – lietuviešu Jātnieks uz vērša un mūsu Kaziņa, ko atveidoja folkloras kopas «Dreņģeri» dalībniece Ingrīda Tomsone. Visus pamieloja ar griķu putru un karstu tēju. Valdīja patiess dzīvesprieks un labestība. 

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas