Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Otrā pasaules kara dalībnieka statusu mūsu novados pirmais saņēmis Vecumnieku iedzīvotājs 14

Kā pirmais Bauskas apkaimes novados Otrā pasaules kara dalībnieka apliecību un piemiņas krūšu nozīmi saņēmis Antons Sparāns Vecumnieku novadā.

Parasti apliecību un krūšu nozīmi persona vai tās pilnvarotais pārstāvis saņem Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajā nodaļā un par saņemšanu parakstās uz iesnieguma. Noteikumi paredz arī kārtību, ja persona veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties attiecīgajā iestādē, tad apliecību un krūšu nozīmi var saņemt savā atrašanās vietā.

Šoreiz gan iemesls tikties Antona Sparāna dzīves vietā bija tas, ka viņš ir pirmais, kas saņem apliecību un piemiņas zīmi, kuru izsniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes ( PMLP) Bauskas nodaļa. Seniors Bauskas nodaļas vadītāju Ilonu Ķepali sagaidīja možā noskaņojumā, pārpilns latgalieša viesmīlības un ieskauts savu draugu pulkā.

I. Ķepale, pasniedzot apliecību un piemiņas zīmi, līdz ar oficiālajiem vārdiem citēja Lidijas Doroņinas-Lasmanes atziņu: «Ikvienam Latvijas iedzīvotājam – dzīvot godīgi, nemelot, darīt labu Latvijai!» Gan pats A. Sparāns, gan apkārtējie piekrita, ka tieši tāda bijusi un ir viņa dzīves filozofija.

Pēcāk ar apsveikumu un atzinīgiem vārdiem pievienojās arī Vecumnieku novada pašvaldības pārstāves. Sociālā darbiniece Daina Caune pauda prieku un lepnumu par to, ka var dzīvot vienā novadā ar cienījamo kungu, uzteica viņa optimismu un dzīvesprieku. Un patiesi pārsteidzošs ir A. Sparāna spars – viņš spēlē akordeonu, dejo, dzied, ir aktīvs Vecumnieku senioru kora dalībnieks. Vairāki koristi bija kopā ar viņu arī svinīgajā brīdī un solīja jautru dziedāšanu, atzīmējot notikumu.

Antons Sparāns pastāvīgi seko ziņām masu saziņas līdzekļos. Klausoties radio, ir uzzinājis par likuma esamību, un tad arī izlēmis rakstīt iesniegumu par Otrā pasaules kara dalībnieka statusa piešķiršanu.

Viņu, vien 18 gadus vecu jaunekli, karš uz frontes līniju aizvedis kara nogalē – 1944. gadā. Pie tam, kurā frontes pusē būs jākaro, izšķīris pavisam neilgs laiks. Kad frontes līnija atgriezās Latvijas teritorijā Latgales pusē, Antons saņēmis paziņojumu par mobilizāciju vispirms no atkāpjošās fašistiskās Vācijas armijas, taču tas nepaspējis īstenoties. Kara dalībnieks atceras – iesauca, pabaroja un palaida mājās. Taču drīz vien ienāca krievu armija. Krievi mobilizāciju veikuši, neizlaižot automātus no rokām – kurš iebilda, tas saņēma lodi. Vēlāk, cīnoties frontē, guvis smagus ievainojums, sākumā hospitalizēts un aizvests uz Ļeņingradu, kur pabijis divus mēnešus, vēlāk pārvests uz Irkutsku, kur uzturējies vēl piecus mēnešus prom no Dzimtenes.

Otrā pasaules kara dalībnieka statuss no valsts puses neparedz materiālus atvieglojumus vai pabalstus, taču likums noteic, ka šis statuss dod tiesības saņemt pabalstus un  atvieglojumus pašvaldību nodevu maksāšanā vai pakalpojumu saņemšanā, ja to paredz pašvaldība, kuras teritorijā persona dzīvo.

PMLP Bauskas nodaļas vadītāja Ilona Ķepale atzīst, ka kara dalībniekiem ir svarīga šī morālā atzīšana no valsts un sabiedrības puses, piešķirot kara dalībnieka statusu. Tāpēc aicina arī citus nekautrēties iesniegt savus iesniegumus statusa saņemšanai. Nav jābaidās arī no tā, ka pašu rīcībā nav apliecinošu dokumentu par mobilizāciju vienā vai otrā karojošajā armijā. Ir svarīgi iesniegumā iespējami plaši izklāstīt armijā iesaukšanas apstākļus, kur un kad tas notika. Valsts institūcijas pašas atrod arhīvos dokumentus, ja tas nepieciešams.


UZZIŅAI
LR Saeimas pieņemtais likums «Par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu» stājās spēkā šī gada 1. februārī. Kopš 26. jūnija, kad tika apstiprināti Ministru Kabineta noteikumi «Par Otrā pasaules kara dalībnieka apliecības un krūšu nozīmes paraugu, izsniegšanas, uzskaites un izmantošanas kārtību»,  Latvijas Republikas pilsoņi varēja sākt pieteikties statusa piešķiršanai. Sākot ar 1. augustu, ir sākusies praktiska dalībnieka statusu apliecinošu apliecību un piemiņas krūšu nozīmes izsniegšana.

Apzinoties, ka Latvijas Republika nav juridiski atbildīga par okupācijas varu nodarījumiem Latvijas Republikas teritorijā tās okupācijas laikā un kā okupēta valsts Otrā pasaules kara laikā karadarbībā nepiedalījās, šā likuma mērķis ir noteikt Otrā pasaules kara dalībnieka statusu Latvijas pilsoņiem, kuri šā kara laikā citu valstu regulāro militāro vienību sastāvā piedalījās bruņotā cīņā gan pret Padomju Sociālistisko Republiku Savienības (PSRS), gan pret nacistiskās Vācijas vai tās sabiedroto militārajiem formējumiem. Likuma īstenošanas mērķis ir veicināt vienotu sabiedrības izpratni par Otro pasaules karu un vienlīdzīgu attieksmi pret tā dalībniekiem.

Iesniegumus pretendenti var iesniegt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļās, pievienojot sejas foto attēlu (izmērs 3x4 cm), kas nav vecāks par 3 mēnešiem, kā arī apliecinošu papildinformāciju par piedalīšanos karā, ja tāda ir saglabājusies. Iesniegumu var iesniegt arī cita persona, to var iesūtīt arī pa pastu.

Pievieno komentāru

Komentāri 14

hmm

viss jau labi, bet vai nav drusku novēloti, jo tādu cilvēku ir ļoti maz atlicis un viņiem visiem ap 90

pirms 5 mēnešiem, 2018.11.09 09:23

terminoloģija

Tekstā mantojums no iepriekšējā okupācijas režīma: "fašistiskās Vācijas armija", lai gan mūsdienās to dēvē par nacistisko Vāciju. Raksta autorei vajadzētu zināt, ka Fašistu partija bija pie varas Itālijā, nevis Vācijā.

pirms 5 mēnešiem, 2018.11.09 09:33

P

..............,un tā nebija krievu,bet padomju armija.

pirms 5 mēnešiem, 2018.11.09 10:59

> P

... un to atbalstīja ASV - tātad gods un slava Padomju armijā dienējušajiem !

pirms 5 mēnešiem, 2018.11.09 13:52

boļševiks

Visi kārtīgi cilvēki centās izvairīties no dienesta vācu armijā, bet ar negantu sparu dragāja latviešu tautas ienaidniekus padomju armijas rindās. Gods un slava šim brīvības cīnītājam!

pirms 5 mēnešiem, 2018.11.09 18:54

boļševikam

Pats saprati, ko uzrakstīji? Vai vodkas un voblas degradācijā murgus redzi?

pirms 5 mēnešiem, 2018.11.09 20:10

boļševiks

Izskatās ka vēl par maz jūs rietumu buržuji drāž, ja nesaprotiet, ka latviešu tautas draugi un pēdējā cerība ir jāmeklē pavisam citā debesu pusē!

pirms 5 mēnešiem, 2018.11.09 22:43

boļševikam

Ja draugus redzi citā debesu pusē, tad ar tevi viss skaidrs un nav vērts pat diskutēt ar tādu, kurš, tēlaini runājot, zirgu uzskata par kamieli! Tāpat tāds neko nesapratīs - viņam zirgs ir kamielis un savādāk viņš nemaz nav spējīgs ne domāt, ne saprast!

pirms 5 mēnešiem, 2018.11.10 09:06

Es boļševikam

Mani neviens rietumu buržujs nedrāž, bet Tev gan gribētos uzsaukt "Heil!" kādam fīreram citā debesu pusē!

pirms 5 mēnešiem, 2018.11.10 09:44

boļševiks

Tad jau Heil vietā būtu jāsauc daudz jaukāks sauklis "urā"! Un priecīgus jums visiem svētkus!

pirms 5 mēnešiem, 2018.11.10 12:46

boļ- , meņ- un latvševikiem

Atcerēsimies - kas sargāja Ļeņinu,Oktobra revolūcijas iekarojumus,stāvēja klāt pie Sarkanās armijas un Gulagu sistēmas šūpuļa ? Varētu vēl daudz un plaši uzskaitīt,kādus diždarbus veikuši LATVIEŠI.
Piekritīsiet,ka patieso Latvijas valsts vēsturi ir labāk nezināt ? Un ne jau tikai attiecībā pret mūsu austrumu kaimiņu.Pat to,kā tad īsti tapa šī valsts.

pirms 5 mēnešiem, 2018.11.10 12:54

hi hi hi

Arī pie Čekas izveides galveno lomu spēlēja latvieši

pirms 5 mēnešiem, 2018.11.10 14:39

P

Pārlasīju visus komentārus un sapratu,ka karš vēl nav beidzies.Un tikai tāpēc mēs esm pēdējie Baltijā un priekšpriekš pēdējie Eiropā.Lēnā,bet nealaidīgi pārvēšamies par Sveķāmuriem.Tagad par tēmu;ja vācietis Jūs pabaroja un neiesauca,bet Jūs pēc tam klapējāt viņu nost,tad ar to nav jāplātās.Tādi bija laiki,kad brālis šāva brāli,tēvs dēlu un otrādi."Tu kļūsi nemanāms,un lieks,ja nenostāsies tanī dzīves pusē,kur Tu visvairāk esi vajadzīgs."Bet mazām tautām tas nedarbojas,jo virzienus un puses mums vienmēr noteiks pasaules varenie.

pirms 5 mēnešiem, 2018.11.10 13:05

šobrīd aktuāli ir

"Tramp, svētī Latviju,mūsu dārgo tēviju ..."

pirms 5 mēnešiem, 2018.11.10 16:09

Vietējās ziņas