Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pareizticīgie un vecticībnieki svin Ziemassvētkus 9

Daudzi pareizticīgie un vecticībnieki pagājušo nakti svētku noskaņā pavadīja dievnamos. Šodien, 7. janvārī, šo konfesiju pārstāvji atzīmē Ziemassvētkus jeb Kristus piedzimšanas svētkus.

Vakar, 6. janvārī, svinētāju pilns bija viens no diviem mūsu novados esošajiem pareizticīgo dievnamiem – Bauskas sv. Georgija Uzvarētāja baznīca.

«Bauskas Dzīvei» par šiem kristīgajā pasaulē nozīmīgajiem svētkiem stāsta draudzes vecākā Anna Tanasijčuka. Draudzē dievkalpojumus regulāri apmeklē ap 50 ticīgo. Taču uz Ziemassvētkiem baznīca ir ļaužu pilna. Atsevišķā laikā ierodas vecāki ar bērniem, kuriem sagatavotas saldumu paciņas. Dažādi Ziemassvētku rituāli baznīcā ir līdz vēlai vakara stundai, tie turpinās arī pēc pusnakts.

A. Tanasijčuka stāsta: «Lai kas notiktu apkārt, mēs šajā laikā jūtamies priecīgi un laimīgi, jo šie ir Dieva godināšanas svētki. Tādēļ ikvienam vēlu veselību un dvēseles skaidrību. Tas pašlaik ir visvairāk vajadzīgs – meklēt ceļu pie Dieva, ticībā rast atbildes uz daudzajiem sasāpējušajiem jautājumiem.»

A. Tanasijčuka ir ukrainiete, viņas dzimtā puse ir Černovcu apgabals Rietumukrainā. Tādēļ jo īpaši sievieti skumdina Ukrainā, kā arī Krievijā notiekošais. Cilvēki attālinājušies no ticības, no Dieva vārda, tas arī esot viens no būtiskākajiem šo traģisko notikumu iemesliem. Konflikta risināšanā ceļu viņa saskata, pievēršoties Dievam, viņa sludinātajam vārdam.

Bauskas pareizticīgo draudzes vecākā tomēr pauž nožēlu par Latvijas politiķiem, kuri nevar saņemties un pasludināt pareizticīgo Ziemassvētkus – 7. janvāri – par brīvdienu. «Tam noteikti nav nekāda sakara ar krieviem vai Krieviju. Brīvdienas noteikšana 7. janvārī būtu cieņas apliecināšana ticīgajiem cilvēkiem. Te netiek ņemta vērā ne tautība, ne pilsonība,» uzskata A. Tanasijčuka.

Baušķeniece Tatjana Pakule līdzcilvēkiem novēl vairāk pievērsties garīgajām vērtībām, mācīties piedot. Ļaunums pasaulē vairojas tādēļ, ka cilvēki aizmirsuši iejūtību, līdzjūtību, prasmi piedot, būt godīgiem attiecībās ar citiem un pašiem pret sevi.

Ņina Gutāne no Gailīšu pagasta Ziemassvētkus sagaidījusi ar prieku: «Es pasaulē cenšos saskatīt labo. Man ir četras meitas, viņām un znotiem visiem ir darbs. Tā ir liela laime mūsdienās, kas jānovērtē, par ko jāpriecājas. Esmu gandarīta par saviem astoņiem mazbērniem.» Sieviete gan piebilst, ka prieks būtu lielāks, ja viena no meitām nedzīvotu Dānijā. Taču viņa tur ir iejutusies, dabūjusi labu darbu, tādēļ mātei mierīgs prāts. «Attālums nav šķērslis sirdī būt kopā ar meitu. Ja viņai klājas labi un viņa ir laimīga, laimīga esmu arī es,» tā atzīst Ņ. Gutāne.

Ziemassvētku dievkalpojums Iecavā jaunceļamās pareizticīgo baznīcas kapelā notiek 7. janvārī no pulksten 10, bet otrdienas vakaru daudzi iecavnieki pavadīja Bauskas baznīcā, informēja draudzes vecākā Taisija Auziņa.

Pareizticīgo Ziemassvētku rituāli 6. janvārī ieilgst līdz vēlai nakts stundai. Daudzi ticīgie tādēļ 7. janvārī darba devējiem lūdz bezalgas brīvdienu. Jau vairākus gadus daļa deputātu Saeimā rosina 7. janvāri pasludināt par brīvdienu, tomēr līdz vienotam lēmumam politiķi tā arī nenonāk.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

skābene

Vai ta' Bauskā staroveri arī ir ieperinājušies?

pirms 5 gadiem, 2015.01.07 17:56

skābene atbild

Nezini gan, cilvēk mīļais, kas tā ir par sugu. Aprunās tevi ( viņiem labpatīk teikt - pilsētā runā, ka..., tas nekas, ka paši šo baumu ir palaiduši tautās), noskaudīs un klusībā drebēs, ka tikai tu nedzīvotu labāk par viņiem, un plus vēl mūžīgās vaimanas - tas nav , šitas nav, laia gan īstenībā ir otrādi. Pašam sanāca - runāju par dārzu - nu, vasaras ķiploki neizauga, oi, tad nu redzēju tādu prieku un plus vēl teksts, ak tad jums arī neizauga ! Sargiet sevi no šiem vampīriem!

pirms 5 gadiem, 2015.01.08 20:21

dažādi parezticīgie

pievienojieties Konstantinopoles patriarhijai un sviniet Ziemassvētkus kā visā pārējā pasaulē 24. decembrī, jo pirms 2. pasaules kara Latvijas pareizticīgie nebija Maskavas patriarhijas pakļautībā un svinēja 24. bez jebkādām problēmām. Padomājiet, vai problēma nav jūsos?

pirms 5 gadiem, 2015.01.08 10:29

pareizticigais

Pirms dot padomus ir jazin Dieva likums. Mes no laika gala esam uzticigi vienam kalendaram, un tapec svinam visus svetkus pec veca kalendara datiem.

pirms 5 gadiem, 2015.01.08 10:35

dažāda izpratne

diemžēl daudzi pareizticīgie Dieva likumus saprot dažādi- vienu dienu pie altāra baznīcā- otru dienu pie izbāzeņa- jēzuliņa Sarkanajā laukumā.

pirms 5 gadiem, 2015.01.08 11:00

....

Kas tas par izbazeni?

pirms 5 gadiem, 2015.01.08 11:33

nezinīšiem

to izbāzeni Sarkanā laikuma mauzolejā var nezināt tikai jaunākās paaudzes Latvijas iedzīvotāji

pirms 5 gadiem, 2015.01.08 14:45

Vietējās ziņas