Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Skolotāji apgūst jaunas prasmes 6

Labas zināšanas skolēniem būs nepieciešamas vienmēr – neatkarīgi no tā, kādas metodes pedagogi izmantos savā darbā. Šī bija viena no galvenajām atziņām, kas trešdien, 27. decembrī, izskanēja seminārā «Starpdisciplinārās mācības aktuālo kompetenču veicināšanai».
 
Mācības notika Bauskas Valsts ģimnāzijā. Līdz ar ģimnāzijas pedagogiem strādāja skolotāji no Vecsaules un Mežgaļu pamatskolas, Bauskas sākumskolas un Skaistkalnes vidusskolas. Pedagoģijas doktore, Rīgas Tehniskās universitātes asociētā profesore Karine Oganisjana skolotājiem atklāja svarīgāko kompetencēs balstītajās mācībās, salīdzināja tradicionālās, multidisciplinārās un starpdisciplinārās mācības.

«Kompetence ir vairāk nekā tikai zināšanas un prasmes. Tā ietver sevī spēju izpildīt sarežģītus uzdevumus, izmantojot un mobilizējot psiholoģiskos un sociālos resursus, ieskaitot prasmes, attieksmes un vērtības katrā konkrētā gadījumā. Kompetencēs balstītajā izglītībā skolēniem jāmācās darīt, nevis tikai mācīties tradicionāli atsevišķos mācību priekšmetos.

Mācību pasākumi un vide ir jāveido tā, lai audzēkņi varētu apgūt un pielietot zināšanas, prasmes situācijās, ar kurām viņi saskaras ikdienā. Mācību saturam jābūt maksimāli tuvinātam reālajai dzīvei. Starpdisciplinārās mācības ir viens no līdzekļiem kompetencēs balstītās izglītības īstenošanai, nevis pašmērķis,» uzsvēra lektore.

Stāstījumu K. Oganisjana pamatoja ar piemēriem, uzvedinošiem jautājumiem un uzdevumiem. Viņa analizēja savus izstrādātos starpdisciplināru nodarbību radīšanas modeļus, kurus skolotāji varēs izmantot pedagoģiskajā praksē. Mācību dalībnieki no pasīviem klausītājiem pārvērtās jaunu ideju rosinātājos, citu apgūtā vērtētājos.

Pieredzējusī pedagoģe sarunā ar «Bauskas Dzīvi» uzsvēra, cik svarīgi ir strādāt arī ar skolēnu vecākiem un nodot viņiem precīzu vēstījumu par jaunajām izglītības aktualitātēm. «Dažreiz man jautā: «Vai zināšanas vairs nav vajadzīgas, ja skolēniem jāmācās darīt?» Ir ļoti dīvaini dzirdēt šādu jautājumu. Nav pareizi domāt, ka «darīt» ir zemākas pakāpes darbība nekā «zināt». Mēs nevaram izpildīt sarežģītus uzdevumus bez ļoti labām zināšanām. Tieši otrādi! Nereti pat ar ļoti labām zināšanām var nespēt padarīt, ja nav attīstītas nepieciešamās prasmes, attieksmes, vajadzības,» uzsver pedagoģe.

Bauskas Valsts ģimnāzijas pedagoģe Inta Banka pauž, daudz kas no jaunā modeļa jau tagad tiek īstenots. «Darbs ekonomikas un komerczinību stundās ir radošs un inovatīvs. Mēs daudz ko no tā, par ko seminārā runā, jau pašlaik darām. Skolēnu mācību uzņēmumi ir vistiešākais starpdisciplināro metožu pielietojuma piemērs,» tā skolotāja I. Banka.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Gaišais

Lauku tantiņas evolucionē. Ceru ka šis process ir neatgriezenisks.

pirms gada, 2017.12.29 10:14

boļševiks

Variet lekt kaut uz ecēšām, bet nekāda kompetencēs balstīta zināšanu apguve sagrauto izglītības sistēmu neglābs. Patstāvīgi domāt un spriest nespējīgu indivīdu atražošana turpināsies, jo tāds ir pasaules saimnieku nospraustais cilvēces attīstības mērķis.

pirms gada, 2017.12.29 11:06

Mamma

No Vecsaules,no Skaistkalnes,no Mežgaļiem brauc,kāpēc no Mežotnes nebrauc? Viņām nevajag pamācīties?

pirms gada, 2017.12.29 22:57

Nu

Būtu laiks pienācis Auzeniekam pamācīties kompetenču pieeju, a ko ta darīs pēc BDz banrrota, učuks???

pirms gada, 2017.12.30 17:34

Gaišajam

Bez tām lauku tantiņām nekas nesanāks.Tās vienīgi uztur šo sistēmu vēl dzīvu.Jaunie ir nulles,kuri prot glaudīt telefonus darbs viņus neinteresē.Jaunais modelis ir tufta -pedagogi jau sen strādā pēc šī principa.Kāds ir pamodies par vēlu.

pirms gada, 2018.01.04 08:34

tirgzinis

Pēc bildēm spriežot, vecļauži pansionātā kādā komercpasākumā ...

pirms gada, 2018.01.18 14:49

Vietējās ziņas