Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Svitenē svin Sveču dienu

Rundāles novada Svitenes pagasta iedzīvotāji ar sveču liešanu un dziesmām sagaida Sveču dienu, kas ir šodien, 2. februārī.

Sveču dienu jeb ziemas vidu latvieši jau izsenis svinēja ar īpašām dziesmām, rotaļām un ēdieniem. Folklorā šī diena saukta arī par ziemas Māru, Svecaini, Grabenīcu, Groninicu, Vēja vai Govju dienu. Mūsu senči šajā laikā no aitu taukiem vai vaska lēja sveces.

Jaukā tradīcija piektdien, 31. janvārī, tika svinēta Svitenes saieta namā. Jauniešu nevalstiskā organizācija «Inicio» aicināja visus uz sveču liešanu, līdzi ņemot mājās atrodamās neizdedzinātās sveces.

Biedrības pārstāve Marija Iļiuca stāsta, ka šādu pasākumu rīko pirmoreiz. Organizācijas dalībnieki vēlējušies februāri ievadīt atbilstīgi tradīcijām, tāpēc izveidota sveču darbnīca. «Gadā šāda diena ir tikai viena, vajag to izmantot. Te mēs radoši izpaužamies un lietderīgi izmantojam sveču pārpalikumus,» stāsta M. Iļiuca.

Jaunieši skolā bija lējuši sveces, tāpēc zināja darbu gaitu. Parafīnu sadrupināja mazākos gabalos un sašķiroja pa krāsām, kausējot katliņos un pildot plastmasas trauciņos. Procesa gaitā dalībnieki konstatēja, ka parafīnu labāk kausēt ūdens peldē un pildīt traukos siltu, nevis karstu. Par sveces auklu izmantoja veikalā nopērkamo kokvilnas dakti.

Pasākumu apmeklēja «Inicio» jaunieši un vietējā pensionāre Mudīte Pīrāga. Viņa stāsta: «Sveces mājās – tā ir svēta lieta. Vēlos izveidot sveci, ko pēc tam varu dedzināt.» M. Pīrāga ievērojusi, ka sveces rada patīkamu gaisotni, tāpēc dedzina tās ikdienā.

Pensionāre atminas, ka studiju gados tehnikumā bijis pulciņš, kur lējuši sveces: «Tas bija interesanti. Parafīnu nevarēja tik viegli iegūt, tas bija jāpērk aptiekā.» Kopš tā laika pagājuši gadi, daudz kas aizmirsies, teic M. Pīrāga. Jauniešu rīkotajā darbnīcā sveču liešanas gudrības varēja «atsvaidzināt». Mudīte vien nožēloja, ka nav varējusi pierunāt kaimiņus piedalīties pasākumā.

Sveču diena ir latviešu tautas ticējumiem apvīts laiks. Viens no tiem vēsta: «Sveču dienā jādzer daudz alus, jāēd cūkas gaļa, daudz jāsmejas, jādzied un jābūt lustīgam, lai gads būtu jautrs un cilvēks – skaists.» Lai radītu īstu svētku noskaņu, 2. februāra pēcpusdienā Svitenes saieta namā Rundāles novada iedzīvotājus gaida folkloras kopa «Svitene», iesaistot cilvēkus Sveču dienas sadziedāšanās sarīkojumā.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas