Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Televīzijas šovā meklē īsto latvju saimnieci 6

Codes pagasta zemniece, Bauskas novada domes deputāte Daira Jātniece, seko dēla Mārtiņa pēdās. Divus mēnešus viņa būs skatāma televīzijas šovā.

Producentu apvienība «Brīvdiena» sagatavojusi un no trešdienas, 4. marta, Latvijas Televīzijā demonstrēs izklaides raidījumu «Īstās latvju saimnieces». Septiņu dalībnieču vidū būs arī D. Jātniece.

«Teikšu godīgi, piedalīties šovā mani pierunāja dēls Mārtiņš. Pirms tam mani aicināja uz «Ideālajām vakariņām», taču es atteicos. Šoreiz nekas cits neatlika, vajadzēja piekrist. Ir jau nofilmētas visas septiņas epizodes, un es nenožēloju, ka pieteicos raidījumā. Bija ļoti interesanti viesoties pie citām saimniecēm. Man šķiet, viesiem patika arī pie manis. Protams, vasarā apkārtne būtu skaistāka, taču šaubos, vai tad man būtu laiks šādā šovā piedalīties. Viesiem es gatavoju tradicionālos Zemgales ēdienus. Oriģinālas maltītes bija sarūpējušas arī citu novadu saimnieces,» tā par televīzijas raidījumu stāsta D. Jātniece.

«Īstās latvju saimnieces» būs skatāms no 4. marta katru trešdienas vakaru kanālā LTV1. Tas būs latvisks raidījums, kurā septiņas saimnieces no dažādiem Latvijas novadiem cīnīsies par labākās namamātes titulu. Katra sērija būs stāsts par vienu dalībnieci. Tiks vērtēts, kā saimniece māk uzņemt viesus un sarīkot kārtīgus svētkus. Ēterā būs skatāma gatavošanās viesu uzņemšanai un katras sievietes ikdiena.

«Šerpas dāmas,» tā divos vārdos dalībnieces raksturo raidījuma veidotāji. «Visas ir apbrīnas vērtas, jo no viņām nāk tāds dzīvesprieks un uzņēmība, ka saproti – Latvijas laukiem ir nākotne, tur nekas nav beidzies.» Pirmajā raidījumā 4. martā kolēģes un konkurentes uzņems saimniece no Smiltenes puses Ilze Briede.

Raidījuma «Īstās latvju saimnieces» dalībnieces:

Ilze Briede no Blomes pagasta Smiltenes novadā – mutīga sieva, divu dēlu mamma, bijusī pilsētniece un bijusī valsts iestādes ierēdne, kas īstenojusi bērnības sapni par dzīvi laukos. Gada laikā smagi un cītīgi strādājot, iemācījusies cept maizi, pateicoties netālu dzīvojošajai Elzas tantei. Tagad Ilzes maize tiek uzskatīta par vienu no labākajām Vidzemē.

Daira Jātniece no Codes pagasta Bauskas novadā – graudu lielsaimniecības «Vaidelotes» saimniece un piecu dēlu mamma. Daira ir latviskās dzīvesziņas pazinēja. Ciena senču tradīcijas, gatavo māla traukos, izmanto koka karotes, ar bijību izturas pret dabu. Sētā augošos dižkokus uzskata par ģimenes locekļiem. Godā latvisku ēdienu. Ļoti patīk dziedāt. 

Sarmīte Stepiņa no Strūžānu pagasta Rēzeknes novadā – īsta un ārkārtīgi enerģiska latgaļu sieva, kas nekautrējas runāt čangaliski. Sarmītes ikdiena lielākoties paiet ārpus mājas. Sarmītes darba vieta ir Strūžānu kultūras nams. Viņas amats – Rēzeknes novada pašvaldības Strūžānu pagasta pārvaldes projektu vadītāja un jaunatnes lietu speciāliste. Nesen sākusi nodarboties ar mājražošanu – no pašu gotiņas piena sien sieru, taisa krējumu un biezpienu. Brīvajā laikā dzied sieviešu korī un darbojas Strūžānu pagasta kultūras nama amatierteātrī «Ķirzakas buča».

Edīte Kanberga no Drabešu pagasta Amatas novadā – saimnieko mājās, kuras ieskauj simtgadīgs egļu mežs. Nams palicis mantojumā no vectēva. Edīte ļoti lepojas ar vectēva māju un tās izkārtojumā neko daudz nav mainījusi. Edītes sirdslieta ir būt skolotājai. Viņa jau ilgus gadus gandrīz katru darbdienu mēro vairāk nekā simts kilometru uz Krimuldas skoliņu, kur māca pirmklasniekus. Edītes hobijs ir veidot dažādus dekorus un kompozīcijas no dabiskiem materiāliem. Kopā ar savu vīru audzē sliekas un iegūst to radīto substrātu – biohumusu.

Sarmīte Brūvere no Umurgas pagasta Limbažu novadā – 400 briežu liela ganāmpulka un māju «Jaunozoli» saimniece. Sarmīte ir arī īsta zāļu sieva. Zina gandrīz visu par zāļu tējām. Sarmītes vīrs mājās darina ābolu vīnu. Vasaras sezonā Sarmīte audzē zemenes, kuras iemīļojis Mārtiņš Rītiņš. Sarmīte ir ārkārtīgi jauka un pozitīvi noskaņota sieviete. Ar saviem konservējumiem un citiem gardumiem iepriecina veco ļaužu pansionāta iemītniekus.

Pārsla Kupše no Nīcas novada Otaņķiem – saimnieko Otaņķu pagasta mājās «Otaņķi», kurās dzīvo četras paaudzes. Visa ģimene nodarbojas ar mājražošanu. Vecmāmiņa cep maizīti un dažādus kulinārijas izstrādājumus, kas tiek pārdoti ģimenei piederošajos divos veikaliņos un vienā kafejnīcā Liepājā. Viņas ģimene nodarbojas ne tikai ar kulinārijas izstrādājumiem, bet arī ar lopkopību, ražo sieru un krējumu.

Smaida Rubeze no Nīcas novada Bernātiem – saimnieko mājās «Arāji» un ģimenes īpašumā viesu namā «Chill Inn». Te dodas atpūsties Latvijā pazīstami šefpavāri un literāti. Viņa ir viena no Noras Ikstenas grāmatas «Dzīvespriecīgais vakarēdiens» varonēm. Bet Imants Ziedonis kādā savā darbā Smaidu nodēvējis par «īstenu kurzemnieci», kaut gan īstenībā viņa ir rīdziniece, kura šajā novadā ieprecējusies. Viņa ir ļoti uzņēmīga un pozitīvi noskaņota sieviete. Smaida ir Latvijas Dizaina un mākslas skolas direktore un vada studiju, kurā kopā ar kolēģēm atdzīvina etnogrāfiskos tautas tērpus.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

ES

Daira, sirsnīgs sveiciens dzimšanas dienā!!! Lai veicas!

pirms 4 gadiem, 2015.03.02 14:42

Apvārsnis

Sveiciens Dairai apaļajā jubilejā no mums visām. Lai daudz enerģijas un dzīvesprieka arī turpmāk! Mēs lepojamies ar tevi, Dairiņ!

pirms 4 gadiem, 2015.03.02 16:27

Kaimiņtante

Jāņa, Naura, Mārtiņa, Emīla un Vara māmiņai sveiciens jubilejā!

pirms 4 gadiem, 2015.03.02 19:37

Lienīte

Prieks par raženajām Latvijas lauku sievām! :) Lai izdodas!
Sveicieni Jubilārītei!!!

pirms 4 gadiem, 2015.03.04 11:49

Vietējās ziņas