Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tiesneši cīnās par likumu ievērošanu 14

Publiskajā telpā plaši tiek apspriests jautājums par tiesnešu algām. Daudzviet izskanējusī informācija ir pretrunīga, Bauskas rajona tiesas, Latvijas Tiesnešu biedrības priekšsēdētāja Iveta Andžāne to sauc pat par neprecīzu, sagrozītu un tendenciozu. «Lai izprastu būtību, jāpaskaidro, par ko tad tiesneši «cīnās»,» stāsta I. Andžāne. No 2003. gada spēkā ir likums «Par tiesu varu». Tajā paredzēti arī tiesnešu darba samaksas principi. Šajos gados tiesnešiem netika maksāta visa likumā paredzētā darba samaksa, jo bija noteikts pārejas periods. Tas beidzās ar 2009. gadu, kad Temīdas kalpiem būtu jāsaņem pilna alga saskaņā ar likumā noteikto. Taču algu ne tikai neiedeva, bet to samazināja vairāk nekā uz pusi salīdzinājumā ar to, kas bija noteikts likumā.Izskatot tiesnešu sūdzību, Satversmes tiesa (ST) atzina, ka drīkstēja ieturēt 27 procentus no tiesnešu algām, jo valstī iestājusies ekonomikas lejupslīde. Pārējo samazinājumu ST atzina par neatbilstīgu Satversmei, jo tādējādi netiek nodrošināta tiesu varas neatkarība. ST spriedumam ir likuma spēks, tas ir obligāts un izpildāms. Tiesneši neprasa konkrētu naudas summu, bet gan likuma ievērošanu. «Mēs nevēlamies, ka tiktu sagrauta astoņus gadus funkcionējoša sistēma, kurā algas apmērs nebija atkarīgs no valdības vai Saeimas, bet bija piesaistīts pie vidējās algas, tātad atkarīgs no cilvēku labklājības mūsu valstī. Mazinoties labklājības līmenim, samazinātos arī atalgojums. Pret šo principu mēs nekad neesam iebilduši. Tiesnešu atalgojuma sistēma jau ir daļa no vienotās sistēmas, vienīgi tā noteikta citā likumā,» skaidro I. Andžāne.

Pievieno komentāru

Komentāri 14

ooo

Es domāju,ka pateicoties mūsu valsts zemas kvalitātes likumiem un zema līmeņa juristiem nav iespējams notiesāt lielos zagļus, tos , kas izlaupījuši valsti un turpin saņemt milionus kontos neko nedarot. Kāda velna pēc tiesnešiem jābūt priviliģētiem attiecībā pret pārējo sabiedrību? Vispirms iemācaties strādāt, tad pieprasiet tās ārprātīgās algas ,jo milzu lielās jau saņemiet pašlaik.

pirms 7 gadiem, 2010.12.09 14:25

Labrador

Uzskatu,ka personām ar tik milzīgām parādsaistībām vispār nedrīkst ieņemt tiesneša amatu, jo ir diezgan skaidra bilde, ka no normālas algas tādus parādus atmaksāt praktiski nav iespējams.Tātad, no kādas naudas segs?............. Es arī tā pat domāju!!!

pirms 7 gadiem, 2010.12.09 14:16

johaidi

Nelīdisim gan cita makā, bet, lai šie netukšo valsts maku laikā, kad tautai nav ko ēst. Ja taupa, tad taupa visi, neatkarīgi no "varas" piederības.

pirms 7 gadiem, 2010.12.09 13:26

Dauka

I. Andžāne man ir lasījusi lekcijas kursos, kā arī kā priekšmeta pasniedzēja mācību iestādē. Ļoti gudra speciāliste, mācību vielu, likumdošanu apskaidro vienkārši, saprotami, saista to ar faktiem no dzīves utt.. Maz bija tādu pasniedzēju. Un tā to izdarīt var tikai tāds cilvēks/ speciālists, kas ir zinošs savā profesijā! Un tas, ka viņa ievēlēta par Latvijas Tiesnešu Biedrības priekšsēdētaju, 100 % apliecina viņas profesionalitāti. Tikai muļķis, skauģis to var noliegt. Vienmēr kopta, patīkama, vienkārša sievete un jaunajiem speciālistiem noteikti no viņas daudz amata prasmju vēl jāapgūst, lai varētu cerēt kādreiz stāties viņas vietā. Un par tām kredītsaistībām. Ja pati ņēma, lai pati arī atmaksā. Tā ir katra personīga lieta. Kāda mums tur daļa? Nelīdīsim cita makā.

pirms 7 gadiem, 2010.12.09 13:08

jāzepam

ANDŽNE IR SKATĪJUSI TIKAI ŠKIRŠANAS LIETAS VISU MŪŽU, CITAS VIŅA NESAJĒDZ, , TAS ARĪ VISU IZSAKA, PAR GUDRĪBU MĒS VARAM PADISKUTĒT, LAUKU SIEVAS - LĪMENIS... TIESNEŠIEM JĀBŪT IEKĻAUTIEM VIENOTAJĀ ALGU SISTĒMĀ!

pirms 7 gadiem, 2010.12.09 10:57

Jāzeps

Pirmkārt,Iveta krimināllietas neskata!Otrkārt,Iveta ir viena patīkama,gudra sieviete! Iveta,turies un uz priekšu!

pirms 7 gadiem, 2010.12.09 09:59

Aldis

Diemžēl arī es neesmu tiesnešu pusē, jo tie nepilda tiem uzticētos pienākumus pēc vislabākās sirdsapziņas. Viņiem nerūp taisnība, jo tā parasti neuzvar! Uzvar labākie advokāti, vai sacerējumi, bet ne taisnība! Par tādu tiesu varu es nedodu ne santīmu! Ar ko tiesneši labāki par policistiem, mediķiem vai skolotājiem? Tad kāpēc viņiem būtu jāsaņem 10 reizes vairāk?!

pirms 7 gadiem, 2010.12.09 09:49

kundzei

Andžanes kundze, Jūs esat Bauskas rajona tiesas priekšsēdētāja, kā arī Latvijas Tiesnešu biedrības preikšsēdētāja, sēdot uz diviem krēsliem nevienu darbu labi nevar padarīt, vispār Jums pietiek, ejiet atpūsties , lai stājās amatos jaunie cilvēki, tikai ne Jūsu radi, viņu jau tāpat pilna Bauskas tiesa , kā arī citas, līdz ar to arī lietas tik ilgi nestāvēs neskatītas.

pirms 7 gadiem, 2010.12.09 08:31

labs

Es ARI NEZINU,KAS IR TIESNESIM JĀIEDOD,LAI VIŅŠ NEPILDĪTU SAVUS TIEŠOS PIENĀKUMUS??? jA JAU BŪTU GRIBĒJUŠI NOTIESĀT DĪZEĻZAGĻUS,TAD TIE JAU SEN BŪTU ARESTĀ LĪDZ TIESAI,BET TAGAD AUGSTI GODĀTĀ ANDŽĀNES KUNDZE MUMS STULBEŅIEM APSKAIDROJIET,KĀPĒC TIK ILGUS GADUS ZAGĻUS NEVAR NOTIESĀT???

pirms 7 gadiem, 2010.12.08 23:47

Juta

Andžānes kundze par ko tieneši,,cīnas,,??? Par to lai vairāk kā 5 gadus nenotiesātu dīzeļdegvielas zagļus ,kas zaga no dīzeļvada?/???? Andžāne,kad beigsies šis murgs,ko tu te murgo un jūs ieliksiet aiz restēm kaut vienu šo dīzeļzagli??? Man kā Bauskas iedzīvotājam ir pretīgi,kad jūs prasāt sev lielās algas un pluss vēl ,man tā šķiet ņ....t kukuļus,jo kā gan savādāk nevar zagļus tik ilgi saukt pie atbildības ...un pēc visa šī mums jānotic,ja jums būs lielā alga,tad nebūs kukuļu ņemsana???

pirms 7 gadiem, 2010.12.08 22:02

Jesus

Latvijas Tiesneši ir dievi zemes virsū. nepieskaries nenotrauc

pirms 7 gadiem, 2010.12.08 19:02

Piekrītu - ..- tiesneši cīnās par likumiem .. BET Viņi cīnās par tiem likumiem, kas tiešā veidā skar viņu personiskos maciņus un intereses. Lai slavēts Visuvarenais Mūžīgais "Kēķis", "ķēkšas", "pavāri, "trauku mazgātāji" un "produktu piegādātāji"!!! ! Lai slavēts Muhameda kalns un Latvijas Tiesneši!!! āmen!

pirms 7 gadiem, 2010.12.08 18:58

Mārtinš

Vairāku tiesnešu parādsaistības pārsniedz pat 200 000 eiro, un kāds tiesnesis nonācis pat vairāk nekā 350 000 eiro lielos parādos, svētdien vēsta LTV raidījums “de facto”.

Raidījums analizējis visu tiesnešu iesniegtās ienākumu deklarācijas par 2009.gadu un pieļauj, ka tiesnešu pretošanās iekļaušanai vienotajā atalgojuma sistēmā varētu būt saistīta arī ar tiesnešu kredītsaistībām.

Piemēram, Ogres rajona tiesas tiesneses Zeltītes Kusiņas parādsaistības pērn bijušas 162 tūkstošu eiro apmērā. Tikai nedaudz lielākas parādsaistības ir Administratīvās rajona tiesas tiesnesei Lindai Piusai.

170 tūkstošus lielas kredītsaistības bijušas Bauskas rajona tiesas tiesnesei Ivetai Andžānei., bet vairāk nekā 170 tūkstošus eiro kredītsaistības bijušas arī Valmieras tiesas tiesnesei Ingrīdai Bogdanovai un Administratīvās rajona tiesas tiesnesei Rozei Paeglei.

pirms 7 gadiem, 2010.12.08 09:58

cietušais no tiesneses patvaļas

šitā tiesnese nav godīga, sodus liek tikai balstoties uz to ja kāds prasa, tad jāliek, neatsauc jau pus gadu nomaksātu adm. soda piedziņu - likusi arestēt kontus un neatceļ arestu, kaut sods nomaksāts - ko lai dara ar tādu? tā vien gribās lai likums ieslēdz likuma punktus la šitādas tiktu sodītas.

pirms 11 mēnešiem, 2017.10.26 16:30

Vietējās ziņas