Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tirgū divu valūtu periods satraukumu nerada 6

Līdz 14. janvārim Latvijā varēs maksāt gan ar eiro, gan latiem. Divu valūtu periodam veiksmīgi pielāgojušies ir Bauskas Bauzes tirgus pārdevēji un pircēji.

«Viena naudas maiņa vairāk vai mazāk – tas neko nenozīmē. Pie komunisma pieradām, kas nu salīdzinoši ir eiro?» smej pircējas tirgū. «Maksāju ar abām valūtām. Kad norēķinos ar latiem, pats skaitu līdzi, vai izdod pareizi. Nav jau grūti. Iepircies esmu dažādās tirgotavās, problēmu nav,» tā baušķenieks Imants Bumbiers, kurš bija atnācis iepirkties pie dārzeņu un gaļas tirgotājiem.

Savukārt pārdevēji atzīst, ka pirmajā dienā bijis grūtāk, bet jau otrajā pieraduši pie Eiropas naudas. «Uz jauno valūtu ātri pārslēdzos – jau pirmajā dienā cenu zīmes uzliku eiro. Cenas arī lielākoties palikušas tās pašas, tikai citā naudā izteiktas,» tā dārzeņu tirgotājs Jānis Jankūns no Mežotnes pagasta zemnieku saimniecības «Brīvnieki». Atlikumu no latiem pārrēķināt eiro neesot grūti. Pircēji gan nākot un rēķinot pat ar kalkulatoriem.

 Lielākā daļa gan dod uzreiz precīzu summu – gan latos, gan eiro. Zemnieku tik izbrīna tie, kas nāk ar lielām latu naudaszīmēm – citam pilns maks. Par naudas mainītājiem pārdevēji nestrādājot – lai ejot samainīt uz banku. «Nesaprotu, kam tos latus taupa? Varbūt cer, ka drīz lati būs atpakaļ?» rausta plecus J. Jankūns. Viņš uzskata, ka divu valūtu periodu nemaz nevajadzēja – vienkāršāk būtu bijis, ja no 1. janvāra varētu maksāt tikai ar eiro.

«Savulaik sakrāju 400 rubļu, bet tos konvertēja uz diviem latiem. Esam piedzīvojuši arī tādas naudas maiņas. Ar eiro ieviešanu viss kārtībā,» tā pārdevēja Dzidra.

Dažviet pārdevēji līdz 14. janvārim slēguši tirgotavas un veikalus. Bauzes tirgū tas nav noticis. «Pārdevēji ir gandrīz visi. Esmu dzirdējusi, ka citās pilsētas ir tādi, kas nestrādā, bet pie mums tā nav. Pircēju gan mazāk – iespējams, cilvēki jūtas apjukuši. Tiesa, janvāra sākums vienmēr ir tāds,» tā Bauzes tirgus direktore Ludmila Stančika.

Jaunās naudaszīmes radījušas arī nelielu neapmierinātību. «Nepatīk 50 centu monēta. Kam tādu vajadzēja – tik lielu, smagu un biezu? No tā, ka maks būs smagāks, naudas daudz vairāk nebūs,» sūrojas pārdevēja Dzidra. Viņa atzina, ka no iespējamības, ka mēģinās apkrāpt ar citu valstu monētām, nebaidās – arī latu laikā ik pa brīdim mēģinājuši kādas citas valsts naudu atnest. Eiro monētas rūpīgāk tik pārskata un turpina darbu.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

annika

Malaci! Tirgotaaji.ar taadu optimismu ari turpinaat!!!

pirms 4 gadiem, 2014.01.10 08:47

eUro

Žēl tik, ka nav pareizi uzrakstīts valūtas nosaukums. Nevis eiro bet eUro. Tautā jau saka eiro, bet pareizi euro.
Kauns, ka raksta autors ir tik neizglītos.

pirms 4 gadiem, 2014.01.10 22:19

-labojums

"neizglītots"

pirms 4 gadiem, 2014.01.10 22:20

Eiro

Ir eiro, nevis euro, muļķīti Tu tāds!

pirms 4 gadiem, 2014.01.11 00:29

tas Eiro

palasi terminu vārdnīcu...Lašara...
http://www.apollo.lv/zinas/vvc-vies-skaidribu-euro-vai-eiro/552580

pirms 4 gadiem, 2014.01.11 12:29

lasītāja

Kā jau Latvieši! ka tik viens otru norietu! traki!!!!

pirms 4 gadiem, 2014.01.15 20:14

Vietējās ziņas