Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valdības komiteja atbalsta laulību reģistrāciju pie notāriem, pašvaldību speciālisti skeptiski vērtē jauninājumu 4

Ministru kabineta komiteja 4. janvārī atbalstījusi regulējumu reģistrēt laulību pie zvērinātiem notāriem, vēstī ziņu aģentūra LETA. Par šīm izmaiņām vēl būs jālemj valdībai un Saeimai. "Bauskas Dzīves" aptaujātie pašvaldību dzimtsarakstu nodaļu vadītāji jauninājumus vērtē skeptiski un pauž neizpratni.

Bauskas novada zvērinātā notāre Aija Biezā uzskata, ka pakalpojums nekļūs ļoti populārs. Minētā informācija publiskajā telpā jau bija izskanējusi, daži pāri izrādījuši interesi. A. Biezā uzskata, ka tā būs laba iespēja tiem, kas vēlas sakārtot mantiskās attiecības un laulību reģistrēt lietišķāk, konfidenciālāk. Līdzīgi domā arī Bauskas novada zvērinātā notāre Zenta Reliņa, sacīdama: «Zvērinātu notāru pakalpojumu varētu vēlēties tie, kuri jau ilgstoši dzīvo kopā un vēlas oficiāli sakārtot savas un mantiskās attiecības.»

Tieslietu ministrijas sagatavotie grozījumi likumos paredz atteikties arī no divu liecinieku obligātas klātbūtnes laulību reģistrācijas procesā gan pie notāra, gan dzimtsarakstu nodaļā. Taču tas nenozīmē, ka ierasto tradīciju slēgt laulību liecinieku klātbūtnē nevarēs izmantot. Regulējums paredzēs tiesības pieaicināt ne vairāk kā divus lieciniekus.

Pašvaldības ir ieguldījušas līdzekļus dzimtsarakstu nodaļu telpu un darba uzlabošanā. Kā pārmaiņas ietekmēs pašvaldības? Bauskas novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Sandra Kolberga atzīst: «Ko mēs daudz varam iebilst? Kā ministrija lems, tā notiks. Izskatās, ka jauninājums tiek lobēts kādu interesēs.» Arī Latvijas Pašvaldību savienība aktualizējusi jautājumu, vai šīs pārmaiņas būs lietderīgas, vai palielināsies noslēgto laulību skaits, kā uzskata Tieslietu ministrija.

Vecumnieku novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Anda Ķiene lēmumu reģistrēt laulību pie zvērinātiem notāriem vērtē emocionāli: «Tas nav izprotams!  Reģistrāciju varēšot nokārtot ātrāk? Radies maldīgs priekšstats, it kā dzimtsarakstu nodaļās pāru sarakstīšana būtu ilgstošs process, turpretī pie notāra tas izdarāms uzreiz. Saņemot atbilstīgus dokumentus, arī mēs esam tiesīgi saīsināt termiņu dažādās situācijās – negaidīti komandējumi, grūtniecība, atrašanās ārzemēs u. c. Vienmēr esam bijuši atvērti un saprotoši. Kāpēc gan Dzimtsarakstu departaments ar to samierinās?! Rodas iespaids, ka visam pamatā ir kārtējās naudas lietas.» Anda Ķiene atzīst, ka latvieši ir tradīciju cilvēki un tradīcijās ir spēks. Viņa uzskata, ka daudziem būs svarīgi šo brīdi sagaidīt svinīgi vai kā īpaši - ar dziesmām un dejām, mežā, pļavā vai baznīcā, jo vietu laulību ceremonijai laulātais pāris var brīvi izvēlēties.

Pērn Bauskas novada dzimtsarakstu nodaļā reģistrētas 177 laulības, Vecumnieku novada dzimtsarakstu nodaļā – 41 laulība. Kā laulību vieta tiek izmantota baznīca. Bauskas novada dievnamos notikušas 12 laulības, Vecumnieku novadā – 22.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

nesaprotu

Andas Ķienes sāpi par to, ka , ka latvieši ir tradīciju cilvēki un tradīcijās ir spēks. Viņa uzskata, ka daudziem būs svarīgi šo brīdi sagaidīt svinīgi vai kā īpaši - ar dziesmām un dejām, mežā, pļavā vai baznīcā, šie pāri arī nedosies pie notāra, bet savu balagānu organizēs sev pieņamamo tradīciju stilā. Tie pāri, kas grib reģistrēties baznīcā arī neapgrūti dzimsarakstu daļu. Nu ko var visu laiku cepties?

pirms 3 gadiem, 2016.01.07 11:26

forši

Es par!Tas būs vienkāršāk,lētāk,man tās atrakcijas visas liekas...

pirms 3 gadiem, 2016.01.08 21:46

Tieslietu ministrija

sakarā ar apjomu pieaugumu ābelnieka komplektam ar izveidoto veselības koordinātora amatu administrācijā laiks padomāt par laulību koordinātora vietu!!!!

pirms 3 gadiem, 2016.01.10 09:37

Vietējās ziņas