Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vecumniekos kvēlo barikāžu ugunskurs un atmiņas 9

Vecumnieku tautas nama pagalmā 20. janvārī 1991. gada barikāžu dalībnieki, iedzīvotāji un skolu jaunieši pulcējās pie ugunskura, pieminot pirms ceturtdaļgadsimta piedzīvoto. Skanēja atmiņu stāsti, vēlāk tautas namā varēja skatīt Jura Podnieka studijas filmu «Mūsu barikāžu laiks».

Sarīkojumā Vecumniekos sarkanbaltsarkanajiem karogiem bija goda vieta – tie plīvoja arī pirms 25 gadiem pie ugunskuriem.

Tautas nama ekspozīcijā uz galda ir Latvijas karogs. «Apkvēpis savulaik ugunskuru dūmos, tā tas šos gadus saglabājies. Toreiz barikāžu dalībniekiem visas dienas tas bija līdzi,» stāsta Vecumnieku tautas nama mākslinieciskās daļas vadītāja Vita Vēvere. Savukārt cits karogs, izkļuvis saulē no Vecumnieku pagasta muzeja ekspozīcijas, pirmo reizi ticis salā un ugunskura dūmos, lai arī tapis tas tieši pirms 25 gadiem barikāžu laikā.

«Karogus pirmā mūspusē sāka aust Aija Lībiete. Toreiz sadzīves pakalpojumu kombinātā Vecumniekos mēs bijām astoņas audējas, un spolētāja bija devītā,» atceras Biruta Enkure. Kopā ar Vizmu Janišoni un Birutu Mālnieci, kura jau viņsaulē, esot noaudušas daudz karogu. Bijis ļoti liels pieprasījums, un Vecumnieku sievu sarkanbaltsarkanie audekli izklīduši pa visu Latviju.

«Pirmajā naktī sardzei salā nebijām sagatavojušies. Mans kolēģis Guntis Vēvers vēl aizvien staigā ar stingu kaklu – sapūta toreiz. Tomēr jau tonakt no Purvciema līdz mums atnāca tante ar siltiem pīrādziņiem – piecus kilometrus kājām. Sešos rītā sāka spēlēt Latvijas himnu,» atcerējās Pēteris Lungevičs. Viņš pastāstīja, ka bijušas arī viltus trauksmes, bet tad pienākusi 20. janvāra nakts, kad šāva pa īstam. Pie logiem skatījušies, kā lido trasējošās lodes. Visiem bija nepatīkamas izjūtas, neziņa par to, kas īsti notiek. Tomēr pēc 20. janvāra notikumiem pamazām barikāžu bums norimis, arī represijas no komunistu puses nesekoja.

«Tā laika notikumi jums, bērni, ir grāmata, bet mums tā ir reālā dzīve!» noslēgumā pauda vēsturniece Aloida Baķe.

Pēc tikšanās pie ugunskura pasākuma dalībnieki pulcējās tautas nama zālē, kur Vecumnieku pagasta muzejs bija izveidojis speciālu izstādi sadarbībā ar Vecumnieku vidusskolas jauniešiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

hmm

un pec 25 gadiem mes varam pakaveties atminas par valsti kura kadreiz mums bija un kura uz sho dienu ir izlaupita izsaimniekota un iedzita paradu verdziba

pirms 3 gadiem, 2016.01.21 16:52

boļševiks

Sociālisma sagraušanas idejiskajiem tēviem (un arī mātītēm) gan tā nemaz neliekas, jo, skatoties caur par tautai nolaupītajiem resursiem uzcelto villu logiem, viss liekas esam pilnīgā kārtībā. Priecē vien tas, ka nekas nav mūžīgs zem šīs Saules - arī šo neliešu labklājība un iespējas baudīt dzīvi.

pirms 3 gadiem, 2016.01.22 09:35

PSKP biedra kandidāts

Kurā sētūzī Bauskā paredzēta atceres ņemšana uz krūts ?

pirms 3 gadiem, 2016.01.21 17:01

boļševiks

Redzu, ka esiet izturējis kandidāta pārbaudes laiku - laiks kļūt par pilntiesīgu mūsu mūžam dzīva Ļeņina partijas biedru.
Visu zemju proletārieši, savienojieties (un nav svarīgi kāda dzimuma)!

pirms 3 gadiem, 2016.01.22 09:39

interesanti

Diez kurš iznīcināja barikāžu dalībnieku sarakstus no Vecumniekiem?

pirms 3 gadiem, 2016.01.21 19:31

dalībnieks

Ja būtu iznācis savādāk, tad mūs visus atrastu un arī ģimenes, radus. Saraksti būtu garu garie.

pirms 3 gadiem, 2016.01.22 08:39

jautājums?

Kam jūs, diegabikši, esat vajadzīgi!

pirms 3 gadiem, 2016.01.22 09:40

bēdīgi

Sarakstu iznīcinātāji uzdodas par dalībniekiem, jo ir pārvarējuši bailes. Tam vajadzēja 25 gadus.

pirms 3 gadiem, 2016.01.22 09:27

D.S

Kaut ko atrodam, ko apkakāt. Fui latvieši, beidziet komentēt ja neko labu nevarat pateikt

pirms 3 gadiem, 2016.01.22 10:22

Vietējās ziņas