Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vecumniekos sarīko lāpu darināšanas meistarklasi 20

Vecumnieku tautas nama mazajā zālē un āra terasē trešdienas, 7. novembra, vakarā bērni un pieaugušie darināja lāpas.
Meistarklasi vadīja Līga Lauriņa, floristikas studijas vadītāja, Latvijas Amatniecības kameras florista amata meistare, un Vecumnieku novada jauniešu domes pārstāvji.

Procesā aktīvi iesaistījās Vita Vēvere, tautas nama mākslinieciskās daļas vadītāja. Viņa gatavoja virves lāpu un katru darbību komentēja, lai klātesošie ielāgotu secību.

«Kātam vislabāk izmantot lazdu, kas no kokiem ir vistaisnākais. Pēc tam ar skavām piestiprina lina vai džutas striķi, ko cieši notin divās kārtās un nofiksē. Nobeigumā to apmēram uz minūti iemērc parafīnā,» stāsta V. Vēvere. Viņa piebilst, ka šādi darināts gaismeklis ļoti skaisti deg un  nebaidās ne strauju kustību, ne vēja un lietus, turklāt lāpa ir videi draudzīga.

Citādākas, mazliet sarežģītākas lāpas tapa pie otra galda, kur interesenti rosījās kopā ar L. Lauriņu. «Bauskas Dzīve» novēroja, ka darbā tiek izmantots taisns koka stumbra gabals, džutas vai lina auduma strēmele, plāni skaliņi un virve.

«Darinot lāpu, auduma lentu, uz kuras sākumā cits pie cita likti skaliņi, cieši tin ap mieta vienu galu. Lenta ir jānostiepj, lai to var ļoti blīvi uztīt. Kad tas izdarīts, apkārt tin virvi un nostiprina. Virve kalpo arī par degmateriālu un labāk nospriego lāpu. Gatavo gaismekli ievieto traukā, kur izkausēts parafīns vai sveču gali, un mērcē ilgāk par minūti,» par auduma lāpas veidošanu stāsta L. Lauriņa.

Iespēju apgūt iemaņas lāpu gatavošanā izmantoja ap 30 interesentu. Dažāda vecuma bērnus saistīja radošais process. Arī vecākiem bija aizraujoši pašu rokām radīt gaismekli, lai Lāčplēša dienas gājienā nav jādodas ar «veikalā pirktu Ķīnā ražotu bambusa lāpu».
Pirmais ar darbiņu tika galā pirmklasnieks Miķelis, kurš lepni rādīja rūpīgi gatavoto lāpu. To zēns paredzējis ņemt līdzi, dodoties 11. novembra gājienā.

Rinalds Zandavs lāpu veidoja kopā ar dēlu. Viņš sacīja: «Kolosāli. Guvu jaunas iemaņas, jo nekad šādas lietas nebiju darījis.»
Skolotāja Ivanda Ieveniece bija atnākusi kopā ar meitu Rasu un jutās patīkami pārsteigta, sastopot vairākus audzēkņus.

«Lāpas neveidojām, jo nebija vairs materiāla. Mums iedeva meistares gatavotās. Ļoti gribējām taisīt pašas, tāpēc mums teica atnākt rīt ap pusdienas laiku, kad būs atvesti materiāli,» priecīgas par doto iespēju bija Angelika un Krista no 5.b un 5.a klases.

Kad «iekšdarbi» bija paveikti, meistarklases dalībnieki devās uz āra terasi un stājās rindā uz lāpas iemērkšanu parafīnā, kas drošības apsvērumu dēļ bija uzticēta «profesionāļiem». Savu kārtu gaidīja arī Valdis Onkelis, kurš bija atnācis kopā ar abiem dēliem. Viņš atzina, ka guvis ierosmi šādu metodi pielietot, mājās darinot gaismekļus dažādiem svētkiem, kur iederas uguns rituāli.

Pie parafīna katla, kas sildījās uz elektriskās plītiņas, rosījās Rebeka Vietniece, Vecumnieku novada jauniešu domes pārstāve, un Andris Kāposts, biedrības «Jaunatne smaidam» jaunatnes darbinieks. Viņi piesūcināja lāpas un instruēja klātesošos, kā tās jāvirpina, lai parafīns izplūstu vienmērīgi līdz kļūs stingrs. Izskanēja arī padomi, kā lāpu vieglāk aizdegt, un jautājums, cik ilgi tā liesmos. Daži zinātāji uzskata – ja vēlas, lai gaismeklis degtu ilgāk, uguns tam jāpieliek no augšpuses.

«Pērn jauniešu domes pārstāvjiem ierādījām, kā darināmas lāpas, šogad viņi savās prasmēs dalās ar citiem. Atsaucāmies tautas nama iniciatīvai, jo šāda meistarklase ir ļoti noderīga,» pauž A. Kāposts.

Bērni un vecāki, uzmanīgi nesot pašu veidotās lāpas, prom devās apmierināti. Nolikšot tās drošā vietā un gaidīšot 11. novembra, Lāčplēša dienas, vakaru, lai postos gājienam.

«Prieks par lielo atsaucību un to, ka ikviens apzinās – pašu rokām radīts darbiņš ir vislabākais un tam ir vislielākais svars un vērtība. Lai tad nu katrs ar lepnumu nes savu lāpu, lai tā liesmo koši un gaiši!» vēlēja L. Lauriņa.


Pievieno komentāru

Komentāri 20

Pēteris

vai A.Saldābolai ir privāts šofers domē?

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.08 08:59

Zālītis it kā ved kundzi

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.08 10:06

šoferis

arī Skaistkalnes pārvaldniecei ir šoferis.........

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.08 16:41

P

Vārdabrāl,labāk uzvelc mēnesi;ar citu rokām sūdus maisīt nav labi.

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.08 19:21

Feik taxi

Katram domes darbiniekam savu šoferi! Cik domē šoferu?

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.08 12:30

patriots

Un katram šoferim savu automehāniķi! Nedrīkst taču galma šoferi rokas smērēt.

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.09 07:58

šodienas novērojums

Taisni vai apbrīnojami, bet drīzāk bēdīgi, ka Žanna par lāpām uzraksta 4x garāku un vismaz 44x saistošāku tekstu nekā novada domē pieņemtie speciālsti par tūrisma attīstības stratēģijas kopsapulci...

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.08 12:52

nesapraša

Kāpēc Žannu neaicina par redaktori,laikam neraksta slavinošus rakstus par vadību !

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.08 16:48

Anna

Rudajai Vecumnieku novada speciālistei ir lieli kompleksi un maza saprašana, kas ir sabiedriskās attiecības, tamdēł pašvaldības tēls publiskajâ vidē ir täds käds ir. Tik vien mäk kä klačoties ar ciema žagatäm.

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.08 21:23

d

Rudajai ir citas "prasmes", ar tām viņa kompensē savu neprofesionalitāti.

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.09 14:41

Līga

Koval, cik domes līdzekļus notrieci Satekās? Vai pirtiņā bij viegls gars? Vai karbonādes labi atklapētas?

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.08 13:48

Jānis

Nāc uz pirtiņu, nomazgāšu.

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.08 14:20

Signe

Kāpēc nekur nav rakstīts, ka Vecumnieku domes ēkā 29a, 9.novembrī indēs prusakus? Tā ka Valsts svētkus sagaidīsim jaukās noskaņās.

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.08 14:20

Uh!

Tad jau domes darbiniekie brīvdiena???

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.08 14:36

Prusaks

Sen novada domē Prusaki bija jāizindē hi-hi

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.08 22:24

secinājums

Ja jau domē nīdēs parazītus, tad dome paliks tukša un domes telpās svilpos vēji.

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.09 08:01

hi hi hi

Lāpa saistās ar vācu nacionālsociālistiem,nepareizi sauktiem par fašistiem,kuri uzdarbojās Itālijā. Arī ar mūsu pašu NA piekopto SS leģionāru kultu. Labāk būtu darinājuši pastalas - pastalnieki vienmēr esam bijuši un ari tagad tādi esam.

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.08 16:30

Edmunds

Lapu dedzināšanas nodarbības nav paredzētas?

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.08 18:06

Zinu..

Redzēs cik prusaku atgriezīsies pirmdien....

pirms 9 mēnešiem, 2018.11.08 20:18

Vietējās ziņas