Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vecumniekos vāra gardu «krāmu zupu» 2

Vecumniekos, tradicionālajā krāmu gadatirgū, sestdien, 14. martā, satikās gan Vecumnieku, gan kaimiņu novadu ļaudis. Par jautrām izdarībām gādāja senioru deju kolektīvs «Ozols», ko vada Baiba Škrjaba. Vīri un sievas sniedza priekšnesumus un sagaidīja ierodamies no «pase Amerike» vislabāko andelmani – žīdu Joski.

Dažādas lietotas un pašam nevajadzīgas mantas bija atvedis Kārlis Vilciņš no Baldones novada Vārpām. «Šodien esam četri krāmu tirgotāji. Es piedāvāju to, kas kādam citam saimniecībā var noderēt, – visādus sīkumus,» teic pārdevējs. Pāris stundu laikā viņam izdevās noandelēt vairākas lietas. Vecumnieku iedzīvotājs Andrejs Zandbergs par trim eiro nopirka martini glāžu komplektu. «Super, man kā reizi vajadzēja!» viņš pauda prieku par izdevīgo darījumu.

Jānis Klāviņš no Stelpes iegādājās malkas nesamo grozu. Laikā, kad ļaudis pirkšanai un pārdošanai izmanto interneta sniegtās iespējas, viņam krāmu tirgus ideja šķiet ļoti laba, jo preci var apskatīt un aptaustīt. Saimnieks krāmu tirgū meklēja atsperes atsperratiem, bet acīmredzot šādas lietas vairs nevienam nav saglabājušās.

Tirgus sievas no pagrabiem un pieliekamajiem bija laukā cēlušas ziemai sagatavotos un vēl neapēstos labumus – konservētus salātus, gurķīšus, sēnes, kā arī saglabātos dārzeņus. Varēja iegādāties sīpolus (0,70 eiro/kg), kartupeļus gan ēšanai (0,35 – 0,40 eiro/kg), gan sēklai (0,80 eiro/kg), sarkanās bietītes (0,70 eiro/kg), šķēlēs sagrieztu ķirbi (0,80 eiro/kg), kā arī pupiņas, ķiplokus, zāļu tējas, svaigus un žāvētus ābolus, mežā lasītas dzērvenes (4 eiro/kg), skābētus kāpostus (1 eiro/kg) u. c. Čaklākie bija izaudzējuši lociņus (8 eiro/kg), sasējuši pūpolu buntes (0,50 eiro) un bērzu zaru slotas (0,80 eiro), pudelēs sapildījuši vēl pēdējās kļavu un jau tecēt sākušās bērzu sulas.

Piedāvājumā bija arī sīpolu mizas, lai laikus varētu sagatavoties olu krāsošanai, jo Lieldienas vairs nav tālu.

Uzmanību piesaistīja dzīvās radības rosīšanās. Bažīgi galvas grozīja apjukušie, nepilnu gadu vecie gailēni. Vistas bija palikušās mājās «naudu pelnīt», kā paskaidroja zemnieku saimniecības «Vecvagari» īpašniece Laila Branka no Misas ciema. Ceļu no Viesītes novada bija mērojuši brangi zostēviņi (25 eiro), Kalifornijas šķirnes trušu puikas (6 eiro) un meitenes (7 eiro), paipalas (5 eiro), kas jau pēc pāris nedēļām sāks dēt, un vistiņas (2,50 – 3 eiro).

Lai sanākušie ļaudis izbaudītu īstu tirgus gaisotni, Vecumnieku tautas nama senioru deju kopas «Ozols» vīri un sievas izrādīja dejas un izspēlēja «vien varen’ žīd andel». Pindacīša (Baiba Škrjaba), Zāra (Vēsma Petruševica), Joske (Māris Zandbergs) un saimniekmeita (Līga Caunīte) klātesošos izglītoja «tirgus mehanizme» gudrībās un prasmīgi «aizlaida tautās» gan «lakatine», gan saimniecībā vajadzīgas lietas. «Špāses pēc» Vecumnieku iedzīvotājas Ērika Trofimoviča par simbolisku samaksu nopirka galda piederumus, bet Vilma Nire – kaklarotu par pus eiro. Tie, kuri neļāvās pierunāšanai un pažēloja pārdesmit centu, saņēma sašutuma pilnu pārmetumu: «Tu gan ese skope!» Dejotāji bija priecīgi, ka guvums no pašu atnestajām un iztirgotajām lietām kolektīva kasi papildināja par 7,50 eiro, turklāt «žīdi» tika arī pie medus burkas un pāris sīpoliem.

Tirgotāji un pircēji slavēja gardo «krāmu zupu», ko uz ugunskura bija vārījusi saimniece Mārīte Vītola.

Ingus Liepa, tirgus vadītājs, atzina, ka ideja rīkot andeli ar krāmiem ir aizgūta un Vecumniekos jau iedzīvināta. Pirmo reizi ļaudis ar pašiem vairs nevajadzīgām mantām tika aicināti tirgoties 2011. gada pavasarī.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

tas nu tā

Dārzeņu cenas neadekvāti augstas- Bauskā tirgū var nopirkt lētāk, un, kas vēl- dzēvenes lasa purvos, bet, akurāt, ne jau mežā.

pirms 4 gadiem, 2015.03.16 10:21

šitā

Nav tiesa, arī mežos, kas ir gana mitri, aug dzērvenes! Tirgotājs jau pats zin, kur ogas lasītas.

pirms 4 gadiem, 2015.03.16 11:53

Vietējās ziņas