Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vecumnieku novadā atver izstādi «Zudusī Bārbele» 16

Izstādes «Zudusī Bārbele» atvēršana, klātesot vairāk nekā divdesmit interesentiem, pārsvarā vecāka gadagājuma vietējiem ļaudīm, 14. novembra vakarā Vecumnieku novada Bārbeles tautas nama mazajā zālē gan sākās, gan noslēdzās ar dziedāšanu.

Varbūt šāds ievads un izskaņa bija nejauša sagadīšanās, taču simboliska. Kā atzīmēja sarīkojuma organizatore, Bārbeles pagasta bibliotēkas vadītāja Brigita Krauze, arī dziesmas ir mantojums, kas jāsaglabā, tāpat kā tajās apdziedātā daba, mīlestība un citas vērtības.

Folklora, gadskārtu tradīcijas, skaisti latvju raksti – ar to var lepoties gan Latvija, gan, izrādās, arī Bārbele. Izstādes apmeklētājiem bija vienreizēja iespēja ieklausīties arhīvos atrastās dziesmās, kas pierakstītas Bārbeles pusē. Divas reiz bijušas, pazudušas un atkal no jauna atgūtas melodijas – «Divi zili balodīši» un «Ar laiviņu ielaidos» – atskaņoja Bārbeles tautas nama lauku kapela «Savējie» Baibas Pētersones vadībā.

Saistoši bija no arhīviem un folkloras krātuvēm «izceltie» Bārbelē pierakstītie nostāsti par Pilveru pilskalnu, kapiem, baznīckungiem un zvanīšanu, ko nolasīja Elīna Jegorova un Ieva Mediņa.

Veicot rūpīgu izpēti, B. Krauze un E. Jegorova arhīvos uzgājušas ziņas par četriem Zemgales sagšu apaudiem. No trim saglabājušies rakstu paraudziņi, un viens no tiem saistīts ar Bārbeli.
«Raksts ir tik smalks! Bārbeles sagšai nav bijuši nekādi izšuvumi, tikai celotais apauds, kas darināts 31 celā sarkanā, zaļā, zilā un baltā krāsā. Nespēju iedomāties, kā varēja kaut ko tik sīku izdarināt!» brīnās B. Krauze. Viņa no apauda paņēmusi trīs dažādus rakstu motīvus un izadījusi ar pērlītēm. Tos ikviens varēja apskatīt.

Bārbeles lielākā bagātība ir baltie, pirkstainie, izrakstītie līgavaiņa cimdi, ko rekonstruējusi E. Jegorova. Etnogrāfiskā raksta atveidojums greznoja telpas sienu. Unikālais motīvs tāds ir vienīgais un tikai Bārbelē, uzsvēra B. Krauze.

Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) atrodas 50 dažādi priekšmeti no Bauskas apriņķa, bet tieši no Bārbeles – apauds un pirkstaiņi. «Līgavaiņa cimdi bija milzīgi, bet apņēmos tos uzadīt. Netaisīju tik smalkus ar 120 valdziņiem, kādi glabājas muzejā, bet izmantoju 72,» pauž E. Jegorova. Lai šīs vērtības saglabātos nākamībai, rokdarbnieces tika aicinātas adīt un izšūt.

«Runājām par lietām, kas bija pazudušas no redzesloka, bet tās var atgūt un tās atgūstam, taču ir kas tāds, ko vairs nav iespējams atsaukt no nebūtības,» rosinot aizdomāties par zudībām, sacīja B. Krauze. Viņa atgādināja, ka pagājušā gadsimta 70. gados ļoti intensīvi sākās latviešu tradicionālo viensētu iznīcināšana, cilvēkiem bija jāpārceļas uz kolhozu centriem. Ikviens varēja aplūkot Bārbeles karti, kur redzamas viensētas, kas kādreiz bijušas, un atzīmētas tās, kas vairs palikušas.

Katrs saņēma B. Krauzes veidotu izdevumu «Bārbele Latvijas simtgadē», kurā apkopoti dažādi avīžraksti un informācija par notikumiem šaipusē laika ritumā.

Pagasta pārvaldes vadītāja Santa Bračka pauda prieku par B. Krauzes ieguldījumu, «neļaujot Bārbelei pazust», un pateicās bārbeliešiem par atbalstu. «Nebūtu jūs, nebūtu Bārbeles!» viņa sacīja.


Pievieno komentāru

Komentāri 16

VID

Čūskulēn, kad nomaksāsi nodokļus par strādniekiem?

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.15 17:04

tolerance

Vai jautājums pasākuma dalībniekiem un par tajā pausto saturu?

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.15 18:52

F

RIEBJAS TAS PURNS, VISU SAVU VARZU BĪDA PIE VARAS, BET SMADZEŅU NAV.

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.17 21:00

Bārbelieši

Prieks par Brigitu un Elīnu,par viņu ieguldījumu Bārbeles vēsturisko vērtību apzināšanā un glabāšanā ! Vislabākie novēlējumi šo darbu turpināt !

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.15 21:12

pārdoma

Tikai mēs paši, kas šeit dzīvojam, esam atbildīgi par to, kas šeit ap mums un ar mums notiek! Daži dzīvo ar pozitīvām, bet daudzi ar ļoti, ļoti negatīvām atmiņām par kolhoza laikiem ! Tie laiki, paldies Dievam, pagājuši!
Ļoti būtiski - cik erudīts, intelektuāls, ... empātiks ir saimnieks. Tā tas bija, ir un būs! Vai tāds ir mums - ļoti liels jautājums!

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.16 18:57

es no malas

Pazaudēt Bārbeli - to dara jūsu bezsakarīgā kultūras nekādā organizētāja! Vai to vēl neesat sapratuši!?

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.16 19:18

B

Kultūras darbiniece ja kas nepatīk pasaka vismaz cilvēkam acīs ko domā.Nevis slēpjas aiz izdomātiem vārdiem.

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.16 20:24

?

Nav saprotama gramatika!

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.16 21:02

kultūrs

Cik analfabētiska atbilde, tik analfabētiskas darbības kultūrā!

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.16 21:18

sēļi

Vai kultūras darbinieks šajā jūsu jaukajā, vēsturiskajā pasākumā piedalījās - nesaprotu? Es esmu priecīgs par kaimiņiem!

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.16 21:29

bitīt matos

Ir jau skaisti, bet noadītos līgavaiņa cimdus derēja caur mitru drāniņu notvaicēt, citādi izskatās kā no rokas novilkti.

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.19 10:39

Sviests

Lasu komentārus un smejos, ka par pašu rakstu nekomentē īsti, bet aprunā kas jau nu kuram patīk. Un par Bārbeles vēsturi un to materiāliem var iepazīties tak muzejā Bārbeles skolā pietiekami plaši. Varēja tur arī taisīt pasākumu, vai vismaz vienoties un izstādīt tad kaut ko vairāk un intetesantāku no muzeja klāsta.

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.20 19:33

D

Tad ej uz to muzeju, aita.

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.21 15:05

skats no malas

Ar galvu vajag draudzēties un tad komentēt

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.23 11:23

fakts

Kur ir muzejs? Būtu ieteicams iepazīties ar "Muzeju likumu"! Katra kaut kādu materiālu krātuve nav muzejs! Vecumnieku novadā ir TIKAI viens muzejs. Ja kāds nezin - Vallē.

pirms 6 mēnešiem, 2018.11.23 19:40

Vietējās ziņas