Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Viļa Plūdoņa muzejam gatavo dāvanu jubilejā 9

Viļa Plūdoņa muzejam «Lejeniekos» pēc trim gadiem būs 50 gadu jubileja. Visiem apstākļiem veiksmīgi īstenojoties, muzejs jubileju varētu sagaidīt ar restaurētu ratnīcas ēku.

SIA «Arhitektes Ināras Caunītes birojs» ir izstrādājis ratnīcas restaurācijas tehnisko projektu. Pirms tam ir veikts ļoti rūpīgs izpētes darbs, ko veikusi mākslas zinātniece Ina Līne. Šis viņas pētījums bijis pamats tehniskā projekta izstrādei.

Bauskas novada administrācijas attīstības un plānošanas nodaļas speciāliste Jolanta Lauva skaidro, ka visu ratnīcas jeb bijušās kūts un klēts ēkas restaurācijai būtu nepieciešami aptuveni 100 000 eiro. Skaidrs, ka šo finansējumu nav iespējams rast pašvaldības budžetā un to nevar apgūt vienā reizē. Tādēļ tehniskais projekts sadalīts vairākos etapos. Pašvaldība cer, ka jau šogad varētu būt pieejami fondu līdzekļi, varbūt arī valsts finansējums, kuru izmantotu steidzamāko darbu veikšanai.

Vispirms ēkai ir jāsalabo jumts. Taču darbi jāsāk ar nesošo konstrukciju un griestu pārseguma kapitālo remontu. Arhitektoniskajā izpētē konstatēts, ka ēkas pārsegums rada bažas par tā nestspēju. Ja, piemēram, būtu sniegiem ļoti bagāta ziema, tad pavisam iespējama jumta sabrukšana.

Restaurācijas darbu otrajā posmā iecerēts veikt fasādes remontu, atjaunojot agrāk aizbūvēto durvju ailu, likvidējot izbūvētās logailas. Nepieciešama arī elektroinstalācijas nomaiņa, grīdas betonēšana, pamatu pastiprināšana, drenāžas ierīkošana.

Bauskas muzeja direktore Baiba Šulce «Bauskas Dzīvei» atzina, ka paralēli iecerētajiem darbiem ratnīcā muzejā tiek domāts par «Lejenieku» jaunās ekspozīcijas koncepciju. Viņa arī uzsvēra, cik svarīgi, lai gatavībā būtu ēku restaurācijas tehniskie projekti. Nereti ir situācijas, kad darbu veikšanai rodas finansējuma iegūšanas iespējas, taču īsā laikā nav iespējams sagatavot tehniskos dokumentus.

Atzinīgi restaurācijas ieceri novērtēja V. Plūdoņa muzeja atbildīgā Signe Samsone. Portālam viņa pastāstīja, ka pēc trim gadiem, 2018. gadā, V. Plūdoņa muzejs svinēs izveidošanas 50 gadu jubileju. Būtu ļoti cienīgi to sagaidīt ar vienas ēkas kapitālo restaurāciju. Vienlaikus tiek strādāts, lai ēkā būtu saistoši apskates objekti.

Bauskas muzeja speciāliste Līga Grosbarde informē, ka muzejs sadarbībā ar SIA «Intarsija» veic katafalka – bēru ratu – restaurāciju. Muzeja krājumā šie rati iegūti no Bauskas evaņģēliski luteriskās Sv. Gara baznīcas torņa, kur tie glabājušies daudzus gadu desmitus. Var pieņemt, ka rati senāk piederējuši baznīcas vācu draudzei un izmantoti turīgāko pilsētnieku un apkārtējo pagastu mantīgāko iedzīvotāju bēru ceremonijās 19. gadsimtā un 20. gadsimta sākumā. Spriežot pēc citu vēl saglabāto bēru ratu aprakstiem un fotogrāfijām, var secināt, ka restaurējamais eksemplārs ir viens no greznākajiem un elegantākajiem bēru ratiem, kas būs skatāms sākotnējā izskatā.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

Prieks

Prieks, ka atkal tiks kvalitaatiivi sakaartots kultuurveesturisks objekts! Paldies muzejniekiem un novada pashvaldiibai!:)
Lai Jums visiem veicas!:)

pirms 4 gadiem, 2015.02.06 10:56

kā savādāk?

protams, ka prieks, jo mēnestiņš, čigāniņš atkal caur eglēm sāk vērties ES fondu un budžeta naudas virzienā

pirms 4 gadiem, 2015.02.08 15:31

Kausiņš

Baiba, vai Tev atkal nemisēsies, kā ar to Bauskas krūzi, kuru Tevis dēļ Lancmanis bija spiests nopirkt par savu naudu?

pirms 4 gadiem, 2015.02.06 11:53

Vai

Savulaik bija iespēja apskatīt ratnīcas ekspozīcija: KOLOSĀLA ratu, kariešu izstāde!
Ir arī tagad pieejama apskatei? http://www.panoramio.com/photo/94120080
Pilnīgi garām, ka A7 malā nav nekādu norāžu, arī citos pieejamajos avotos :( Ja nespēj/nevēlas rādīt tautai, varbūt jānodod motormuzeja rīcībā?

pirms 4 gadiem, 2015.02.07 08:10

???

Apsveicami!
Vai nav iespējams piesaistīt Eropas fondu vai kultūrkapitālfonda finansējumu, uzrakstot projektu?

pirms 4 gadiem, 2015.02.07 16:10

!!!

Tas noteikti tiks darīts!

pirms 4 gadiem, 2015.02.07 19:48

tā neko apetīte

par prasītajiem simts tūkstošiem, nerēķinot zemes cenu, kā šajā gadījumā, sanāk uzbūvēt divas vidējas ģimenes mājās

pirms 4 gadiem, 2015.02.09 09:44

Es

Pirmais nevis Jolanta Lauva ,bet Jolanta Kalinka,un nau ko vāzāt uzvārdu kuru ir nodevusi.
Otrais to jau vajadzēja sen darīt restaurēt visu kampleksu.

pirms 4 gadiem, 2015.02.08 10:47

jauka perspektīva

izskatās, ka tie bēru rati novadam būs drīz vajadzīgi, ja ekonomiku balstīs vien uz tūrisma mītu, pašam novadam paliekot vien par attālāku Rīgas guļamrajonu.

pirms 4 gadiem, 2015.02.08 15:29

Vietējās ziņas